Минулого тижня черкаські ППСники отримали повідомлення про те, що двоє хлопців на червоних "Жигулях" із розбитими габаритами зливають бензин з автомобілів черкащан. Працівники міліції виїхали на виклик та вже в іншому дворі побачили червоні "Жигулі" з розбитими габаритами. У них сиділо двоє хлопців. Між працівниками міліції і хлопцями сталася потасовка. Одні кажуть, що ППСники їх били, витягуючи з машини, інші - що хлопці тягали їх за формений одяг. Оперативники Соснівського райвідділу, яких викликали на місце, запевняють: інформація про те, що хлопці крали бензин, не підтвердилася. То що виходить: ППСники сумлінно виконували свої обов'язки чи все ж таки перевищували повноваження?, - пише Вечірка.
Невдала зустріч
– До мене приїхав товариш, і я вийшов до нього переговорити. Вийшов у двір і сів до нього в машину. Через хвилин десять підлітає до нас машина ППСників, з неї вилазить три чи чотири пепса. Розмова була такою: "Добрий вечір, чого сидим? Виходьте з машини". Ми запитали, на якій підставі і за яким законом чи нормативно-правовим актом вони просять нас це зробити. У відповідь – "Виходь, су*а, на *уй з машини, а то я ща скло буду бити". Ми ще раз повторили, що виходити не будемо і попросили їх показати посвідчення, – розповідає 22-річний черкащанин Дмитро. – Тут рука лізе у відкрите вікно товариша, відкриває двері і починає його витягувати. А тим часом я натиснув на клаксон автомобіля, щоб привернути увагу сусідів та перехожих.
Дмитрові вдалося протриматися в автомобілі кілька хвилини. Врешті його теж звідти витягли. Хлопець стверджує, що весь цей час він продовжував сигналити. У цю мить один із ППСників бив його по обличчю, інший – душив. Коли хлопця витягнули з авто, то повалили на землю та стали копати ногами. На галас у дворі вибігли мати Дмитра, його дівчина і брат. Тоді хлопця підняли з землі і розповіли, що отримали повідомлення про те, ніби він із другом зливали бензин із машини, щоправда, в іншому дворі. На місце під'їхали оперативники з Соснівського райвідділу міліції. Хлопців відвезли в райвідділ міліції. Узявши свідчення, відпустили. Дмитро запевняє: жоден із працівників міліції не показав свого посвідчення, хоч як цього вимагали друзі.
Інший бік медалі
На "101" надійшов виклик про те, що двоє невідомих зливають пальне з автомобілів. За свідченнями очевидців, ці двоє були на червоних "Жигулях" з одним неробочим габаритом і без глушника, адже дуже гучно працював двигун.
– Три жіночки йшли додому і побачили, як зливають бензин. Викликали міліцію. Але правопорушникам сказали: "Якщо не припините, ми зараз покличемо міліціонерів". От хлопці і втекли. Небайдужі черкащанки дочекалися приїзду наших працівників і показали, в який бік поїхали злодії. Не думаю, що тут може бути якась помилка, адже три жінки свідчили, що саме на такому автомобілі тікали зловмисники. Ну якби одна, то можна припустити, що щось наплутала, а так три очевидці є, – розповідає подробиці події в. о. командира батальйону патрульно-постової служби Петро Паливода. – Автомобіль, який підпадав під орієнтування, із двома хлопцями в салоні працівники патрульно-постової служби побачили в одному з житлових дворів по вулиці Смілянській. Наші працівники попросили хлопців вийти з авто, однак вони відмовилися. От скажіть, якщо людина не має за собою гріха, чого їй відмовлятися виконати прохання працівника міліції? Представники патрульно-постової служби наполягали, щоб підозрювані вийшли з авто для встановлення особи, однак хлопці, коли залишили салон автомобіля, почали тягати наших працівників за формений одяг.
Петро Паливода запевняє, що його підлеглі працювали згідно зі своєю інструкцією: представилися, показали документи і пояснили хлопцям, чому і на якій підставі хочуть з'ясувати їх особу.
У Соснівському райвідділі міліції стверджують: те, що саме ці хлопці зливали бензин, не підтвердилося.
– Працівники патрульно-постової служби нам повідомили, що, коли підійшли до молодих людей, ті почали нервувати, відмовлялися виходити з авто та надавати документи на підтвердження їх особи, чіплялися за формений одяг і негативно висловлювалися в бік міліції, – розказує дільничний інспектор міліції Соснівського РВ УМВС України в Черкаській області Василь Вельган. – Однак у машині бензину ми не виявили, ні салон, ні одяг, ні руки хлопців бензином не пахли, тож ми не мали жодних підстав для їх затримання.
Своя правда
Вийшовши з райвідділу міліції, Дмитро одразу пішов зняти побої. У травмпункті зафіксували травми голови та шиї. Хлопці написали також заяву і в прокуратуру. Стосовно цього інциденту в міліції сьогодні триває службове розслідування.
Зважаючи на тенденції останнього часу, можна повірити, що міліціонерів дійсно тягали за формений одяг. Однак і реакцію хлопців на правоохоронців також можна зрозуміти. Реалії українського життя такі, що будь-хто, побачивши міліціонера, починає нервувати і може навіть сваритися та називати усіляким словами представника міліції. Як сьогодні нам почати довіряти працівникам міліції, які ще вчора били, затримували та саджали ні в чому не винних черкащан, які служили не народу, а владі та власним інтересам. Вони не можуть бути представниками закону, бо щораз трактували його залежно від того, кому служили.
Можна зрозуміти і працівників патрульно-постової служби. Їх увесь час сварять, що нічого не роблять. А тут такий подарунок долі. По гарячих слідах знайшли злочинців. Залишилося їх тільки затримати та доставити до райвідділу міліції. Може, навіть визнання від керівництва отримати, а підозрювані, бач, опираються. Можна припустити, що й ППСники свої повноваження виконували з натхненням… Тож межа між перевищенням службових повноважень і сумлінним виконанням обов'язків дуже хитка.
Думка експерта:
Голова Громадської ради при УМВС України в Черкаській області Іван МОРОЗ:
– Ми маємо дуже багато скарг від людей на роботу патрульно-постової служби. Вони зупиняють молодь, де і коли їм заманеться, перевіряють, обшукують кишені, відбирають гроші, телефони і все цінне, що там знайдуть. Декілька подібних скарг ми отримали від жителів мікрорайону Казбет. Там багато студентів. Вийдуть із гуртожитку у магазин чи кіоск, зрозуміло, документів при собі не мають, от ППСники і користуються цим, шмонають молодь. Ніяка службова інструкція не дає права бити людину. От якби вони підійшли, представилися, надали свої документи, ввічливо сказали свої зауваження, можливо, вимоги, хіба б їм відповіли неповагою? Людина, яка носить погони, представляє державу і закон, не має права поводитися інакше.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram