Черкаські комунальники купують пам’ятники на могили загиблих воїнів удвічі дорожче, ніж в інших областях

09 листопада 2023, 17:40

У Черкасах почали встановлювати пам'ятники на могилах загиблих в російсько-українській війні захисників, які поховані на Алеї Героїв. Вартість одного комплекту - понад 120 тисяч гривень. Літом цього року КП "Комбінат комунальних підприємств" завершило закупівлю на 87 надмогильних споруд, загальною вартістю 13,9 мільйонів гривень. Це один із найдорожчих тендерів в Україні за останній час.

Із 12 варіантів макетів обрали один

Дизайном пам'ятників займався департамент архітектури Черкаської міськради. Рідним загиблих показали 12 варіантів макетів, з яких треба було обрати один.

"Міський голова дав нашому департаменту вказівку, аби розробити концепцію, як має виглядати Алея, де будуть поховані наші захисники, - розповідає заступник директора департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради Андрій Крилов. - Тому, в свою чергу, ми запропонували, що все має бути в єдиному форматі. Ми розробили 12 варіантів макетів пам'ятників. Після цього ми їх виставили на загальне обговорення. Але це викликало певний дисонанс, адже родичі загиблих обурилися, чому ми запитуємо в усіх, який буде вигляд у цих пам'ятників. У зв'язку з цим крайнє слово ми залишили саме за родинами воїнів. Було кілька зустрічей, адже думки дуже різнилися. Також нам запропонували свої макети. На одному із зібрань більшістю голосів визначилися із одним варіантом. Єдине - родини загиблих КОРДівців забажали, аби варіант для їхніх рідних був дещо іншим. Коли затвердили єдину концепцію та макет, ми пакет документів передали департаменту житлово-комунального комплексу для реалізації".

Дизайн схожий, ціни - різні

Тендер на купівлю намогильних споруд, оголошений черкаськими комунальниками, є одним із найдорожчих в Україні за останній час. Наприклад, на Львівщині один комплект пам'ятника зі схожим дизайном та компонуванням обійшовся у 69 тисяч гривень. В інших областях купували ще дешевше. Загалом, на майданчику закупівель міські ради інших областей замовляли пам'ятники в середньому за 40-70 тисяч гривень за комплект.

Ціна на пам'ятники, за якою купувала Самбірська громада

Дизайн пам'ятників, замовлених Самбірською громадою, схожий на дизайн пам'ятників у Черкасах

У департаменті житлово-комунального комплексу журналістам Про все відповіли, що не вивчали цін на пам'ятники і стосунку до закупівлі не мають. Цим займалося КП "Комбінат комунальних підприємств".

Керівник КП "Комбінат комунальних підприємств" Анатолій Бейн запевняє, що вартість надгробків, які встановлюватимуть на Алеї Героїв невисока і ніхто з посадовців не збирався наживатися на закупівлі.

"Був проведений тендер і по всіх даних ціна є нормальною, - пояснює Анатолій Бейн. - Це не те, на чому можна "відмивати" кошти. Комплект пам'ятника затверджений міською радою. Ми моніторили ціни в інших підприємців, то сума була навіть більша. У тендері брала участь лише одна фірма, тому вона й займається цим. Вже з десяток комплектів вони поставили. Так, ціна одного комплекту близько 150 тисяч гривень, але з ціни кожного пам'ятника підприємець перераховує 20 відсотків у вигляді податку. Тому й виходить така вартість - близько 129 тисяч за одиницю. Що стосується вартості нібито за 60 тисяч в інших десь містах, то таких цін немає. Років 10 тому такі ціни були".

Вартість пам'ятників, замовлених КП "Комбінат комунальних підприємств"

Дизайн пам'ятників, розроблених департаментом архітектури ЧМР

"Ціна за один пам'ятник тут не показник"

Підприємець Олексій Альбін, який виграв тендер, пояснює, що в ціну за один комплект входить не лише виробництво, а й бетонування з арматурою. Також на формування вартості впливає вид каменю. Нині на складі його підприємства лежить 60 виготовлених пам'ятників.

"Щоб зрозуміти, чому така ціна, треба або цим займатися, або самому звертатися, - коментує бізнесмен. - Якщо, наприклад, ви захочете розмір 50x80, це може бути, умовно, 10 тисяч гривень. Якщо 1 метр на 50 сантиметрів, то начебто треба додати 20 відсотків до вартості. Та по факту там йде +40 відсотків. І так з кожним виробом. І камінь каменю різниця. А між звичайним каменем і Букинським габро (унікальний чорний камінь, - ред.) є різниця: він чорніший, без різних включень і плям. І це все коштує набагато дорожче, ніж щось інше. Вирізати одну чи дві деталі з великого каменю - може вийти. А от вирізати в такій кількості, це треба "перелопатити" удвічі більше сировини, адже габро без тріщин майже не буває. Ціна за один пам'ятник тут не показник, показник - за таку кількість... А ще - терміни. І не маловажливий момент: гроші ми отримуємо за кожен пам'ятник окремо, після поставки".

Для підприємства Олексія Альбіна це перший серйозний виграний тендер. Водночас його підприємство у 2020 році за 2 мільйони гривень виготовив пам'ятник загиблим в АТО та стелу на честь визволителів України. Чоловік каже, що наступного разу не братиме участь у закупівлі, якщо пропонуватимуть таку ж суму. За його словами, така робота коштує більше і тому ніхто, крім нього, не захотів боротися за лот.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Петро :

Назвати цих комунальників п і д а р * * * м и ? це м’яко, мародерами? Питання чи відповідати будуть ?

Чорнобаївець :

Куди не кинь- скрізь якісь заробітки, в т.ч. й на війні……..

Stavichka :

Ось, ми і дожили до того, що грабують на пам’ятниках загиблих військовослужбовців. Для когось це трагедія, а для когось – бізнес ті корупція. Чим більше будуть гинути наші вояки, тим більше грошей будуть заробляти комунальники та чиновники. Тепер зрозуміло, що всі чиновники підтримують мобілізацію. Легкі гроші на кістках. Шкода, що наші черкаські діячі особливо відзначилися серед інших областей.

Вгору