Черкаські чиновники ігнорують вимогу громадськості щодо заборони пересувних цирків із тваринами

07 листопада 2016, 15:43

14958310_1230263817032831_298376264_nОбмежити діяльність пересувних цирків, які використовують у своїх шоу тварин – таку ініціативу місяць тому висунули громадські активісти на сесії Черкаської міськради. Втім цю пропозицію депутати не підтримали, аргументуючи тим, що не мають відповідних повноважень для таких рішень.

Люди часто не розуміють, які муки переживають тварини заради кількох хвилин яскравого виступу. За права тварин протягом багатьох років воюють зоозахисники всього світу. Адже майже завжди диких звірів тримають у страшних не природних умовах, дресирують жорстокими методами, змушуючи виконувати неприродні для них дії. Заборонити цирки із тваринами дуже складно, втім українські активісти працюють у цьому напрямку. Подібну ініціативу місяць тому спробували реалізувати і в Черкасах.

- Вирішили ініціювати не заборону пересувних цирків-шапіто, а цирків із залученням тварин. На жаль, наше суспільство не завжди готове усвідомити, що тварини відчувають біль, стрес, що вони змушені переживати побиття та голодування під час "дресури". Після того, як у ЗМІ та соцмережах заговорили про нашу ініціативу, я щодня почала отримувати слова підтримки. Це дуже радує, адже питання захисту прав тварин - це питання розвитку суспільства. Я сподіваюсь, що українське суспільство, хоч і повільно, але йде до цього. Найкращі цирки світу на сьогодні працюють без залучення тварин. Все дуже просто: справжні професіонали показують власні вміння, а дилетанти використовують середньовічні методи - "розважають" публіку вадами людської зухвалості у номерах із тваринами – де дресирувальник-«артист» підкорює своїй волі поневолену тварину, ігноруючи її права та свободи. Артистизм тут відсутній, - говорить громадська активістка Яна Бондаренко.

Натомість у міськраді таку ініціативу активістів не підтримали, заявивши, що це не в їх компетенції.  За час підготовки цього матеріалу жоден чиновник міськвиконкому не погодився поговорити детальніше на цю тему. А от зооактивісти переконують – усе залежить лише від бажання людей і місцевої влади.  На сьогодні обмеження на розміщення цирків із тваринами діє у чотирьох містах обласного значення України – Львові, Луцьку, Дніпропетровську та Миколаєві. Столиця України Київ розглядає таку можливість – проект рішення «Про припинення розміщення пересувних цирків-шапіто на території  міста Києва» - на обговорені депутатами КМДА.

- У Львові це була ініціатива Львівської Міської Ради. Після звернення з підписами мешканців міста була прийнята постанова про заборону в обласному центрі гастролей пересувних цирків та звіринців. В Миколаєві та Дніпрі це ініціювали місцеві зоозахисники за підтримки петиційного ресурсу. Мова не йде про пряму заборону циркових номерів із залученням тварин, йдеться про обмеження надання територій комунальної власності для розміщення цирків, що привозять у місто тварин для показу. Це цілком у межах повноважень місцевого самоврядування, - розповідає координатор зоозахисного напрямку Національного екологічного центру України Наталія Вишневська.

Заборонити діяльність цирків із тваринами складно, втім можна створити велику кількість перепон для цієї діяльності. Про це говорить і досвід країн, які йдуть до загальнонаціональної заборони цирків шляхом локальних територіальних обмежень для такої діяльності, як цирк з тваринами. Створити адмінстративно схему для обмежень не надто складно, аби лише міська влада була готова взяти на себе таку відповідальність.

- Ми не можемо вказувати підприємницькій діяльності - в них свої захисні закони, що регулюють самодіяльність підприємців, нажаль. Регуляторні механізми підприємницької діяльності – це КВЕДи та норми використання ресурсів, територій тощо. Тварини, як ресурс, державні регуляторні механізми поки не цікавлять, але перевірити і обмежити тих, хто використовує тварин на території, ми можемо. Головним суб'єктом тут є місцеве самоврядування, що допускає стаціонування в місті фургонів з тваринами, власники яких порушують ЗУ «Про тваринний світ» (відсутність дозволів на спеціальне використання диких тварин у неволі), норми утримання (Н А К А З від 30.09.2010 N 429 «Про затвердження Порядку утримання та розведення  диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах), норми перевезення (ПОСТАНОВА КМУ від 16 листопада 2011 р. № 1402 Київ «Про затвердження Правил транспортування тварин»), ЗАКОН УКРАЇНИ «Про захист тварин від жорстокого поводження» (стт.25, 29). Щодо пересувних зоо-виставок - вони призводять до порушення благоустрою міста, правопорядку та ігнорується виконання ЗУ про місцеве самоврядування щодо частини встановлення порядку гастролей, благоустрою та надання територій в користування, оренду – адміністративне правопорушення в частині ст.152 КУпАП. Тобто є маса варіантів як не допустити гастролюючі звіринці, виставки, цирки тощо  на території міста, адже власники цирків не можуть вказувати місцевому самоврядуванню, як має функціонувати благоустрій, і надалі порушувати норми правопорядку,  - розповідає європейський адвокат з прав тварин Людмила Луцюк.

Дивує і безпечність чиновників у цьому питанні. Адже, якщо їм байдужі права тварин та їх страждання, варто було б проаналізувати хоча б можливі небезпеки для жителів міста. Дозволити постояти в місті - це наражати на небезпеку і людей, і тварин.  Агресію диких звірів не контролює ніхто, їх ветеринарні допуски на контакт з людьми теж дуже сумнівні. Мінімум, який могли б зробити чиновники хоча б перед наданням дозволу, давати запит  екоінспекції для перевірки умов утримання, відповідних документів на тварин, ветеринарного стану, умов транспортування. Людмила Луцюк переконує, що у 99% там є купа порушень, що можуть слугувати підґрунтям відмови на перебування у місті гастролерів з тваринами. Не існує умов у містах і населених пунктах приймати гостей з бегемотами, жирафами, слонами тощо – де ті готелі з вольєрами і ветеринарне обслуговування, що нормується законодавчими актами України? Залишивши тварин у фургоні при зміні погодних умов і  без можливостей задовільнити їх у мінімальних нормах, ми - жителі міста та чиновники - сприяємо порушенню Законів та ігноруємо права тварин. Це жорстоко і це має припинитися хоча б там де ми живемо – в нашому місті.

Нині в Україні є велика проблема з ідентифікацією відповідальності за використання тварин у видовищних заходах. Для цього дійсно потрібні чіткі законодавчі норми, які б регулювали діяльність цирків, що залучають тварин. Втім їх відсутність не має ставати прикриттям для бездіяльності чиновників. ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» і ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» дає чітке визначення повноважень: виконавчі органи місцевих рад від імені громади уповноважені надавати відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів з врахуванням екологічного законодавства, земельного та правопорядку. Обмежувати діяльність цирків із тваринами – це вимога сучасності. Цирк з тваринами порушує і наші права, і права тварин. Якщо для її виконання необхідно буде поставити жорсткий ультиматум владі – громадські активісти готові на це.

Довідково: Спільноти «Ми за цирк без тварин» та «Uanimals» в Україні - тут ви можете підписати петиції проти використання тварин у цирках та дізнатись більше по темі: https://www.facebook.com/stop.cirkus/ та https://www.facebook.com/UAnimals.official/

Підготувала Ірина Васюра

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору