Черкаське узбережжя: для всіх чи для обраних?

13 липня 2016, 10:22

Узбережжя скрін

Дніпро – одна з головних родзинок Черкас. Воно приваблює людей не тільки можливістю купатися й рибалити. А й можливістю хоча б трішки володіти ним. Охочих побудувати дім із видом на річку, власним пляжем і гаражем для катера, багато. Та українське законодавство забороняє це. У Водному і Земельному кодексах написано, що в межах 100 метрів від великої річки будувати капітальні споруди заборонено.

Та чи зважає на це хоча б хтось? Журналісти «Громадського: Черкаси» проїхалися узбережжям і відзняли масштабні апетити черкащан. Нам вдалося знайти маєтки черкаських політиків і бізнесменів на березі Дніпра.

Пункт 1. «Царське село»

Тільки-но пропливаєш черкаський міст, відразу бачиш нагромадження будинків. Їх тут, як грибів. І прямо біля води. Якщо заглянемо в кадастрову карту, то з’ясуємо, що призначення цієї земельної ділянки, площею майже 7 га, на якій розташовані більшість цих будинків, - для догляду за гідротехнічними, водогосподарськими спорудами і каналами.

Цю територію в народі назвали «Царським селом». За те, що тут розташовані дорогі маєтки.

Частина земель у «Царському селі» приватизована (хоча це заборонено законодавством, дозволено лише орендувати землю вздовж річок). Найвідоміший дачний кооператив у «Царському селі» – «Береговий». У 2004-му році тодішні депутати міськради на чолі міським головою Анатолієм Волошиним передали «Береговому» більш, ніж 2 га землі біля Дніпра в оренду.

Ось це  – найпомітніший будинок, який є в «Царському селі». 5 поверхів і вихід у Дніпро. Згідно з реєстром речових прав на нерухоме майно він належить директору будівельної компанії «Добробуд-партнер» Валерію Діденку.

Поруч із ним ми знайшли ділянку сина колишнього голови Черкаської обласної ради Олега Капралова. Він із  2011 року очолював обласне управління Державної інспекції техногенної безпеки.

Загалом згідно із земельним кадастром у «Царському селі» ми знайшли переважно ділянки бізнесменів, а також кількох працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Викликає величезне запитання і те, куди всі ці будинки зливають стічні води. Каналізації на цій території немає. Тому, найімовірніше, фекалії зливають просто в Дніпро.

Скільки коштує будинок у «Царському селі»?

В інтернеті ми знайшли оголошення про продаж будинків у «Царському селі». 2-поверховий будинок площею близько 70 кв. м., а також 7 соток землі коштують 90 тисяч доларів (більш, ніж 2 мільйони гривень). Найдорожчий будинок, який нам вдалося знайти в інтернеті, коштує 260 тисяч доларів (6,5 млн грн).

Пункт 2. «Свидівок-тур»

Ми пливемо далі. Відразу за Черкасами бачимо нову намиту територію. Це дачний кооператив «Свидівок-тур». Біля нього зустрічаємо рибаків. Вони скаржаться, що з кожним роком паркани все ростуть і ростуть, а місць, де можна підʼїхати до Дніпра порибалити, меншає.

Максим Полішкевич, юрист: «Тут (в кооперативі «Свидівок-тур») скидається на те, що дійсно люди витримали прибережну захисну смугу, залишили і приватизували земельні ділянки на встановленій законом відстані. І здійснюють будівництво».

І все б нічого. Якби члени цього кооперативу не обгородили свої володіння велетенським парканом.

Максим Полішкевич, юрист: «Якщо вільного проходу немає, то паркан порушує наше з вами право на вільний доступ до цієї пляжної зони».

На територію кооперативу охоронець нас не пустив.

В кадастровому онлайн-реєстрі ми знайшли, кому належать ділянки на цій території Одна з ділянок належить голові міської організації партії «Батьківщина», депутату Черкаської міськради, бізнесмену й власнику ресторанного бізнесу Роману Дісканту.

Також тут є ділянки партнера Дісканта по бізнесу – Олександра Карпенка, співзасновниці ТРЦ «Хрещатик-сіті» Валентини Макарової, колишньої помічниці нардепів-комуністів Ольги Морозової та інших осіб, переважно бізнесменів.

Пункт 3. Перед «Світанком»

Пливемо далі. Неподалік санаторію «Світанок», що в с. Свидівок. бачимо у воді нахабний напис: «Приватна територія. Проїзд заборонено».

Неподалік «Світанку», як свідчать реєстри, розташований маєток колишнього народного депутата від «Солідарності» Миколи Томенка, якого в березні ЦВК позбавила мандата.

Далі бачимо будинок іншого черкаського політика – в кадастровому реєстрі сказано, що біля «Світанку» є земельна ділянка, що належить Наталі Олексіївні Чен – дружині депутата обласної ради від партії «Батьківщина» Віталія Чена.

Також біля санаторію «Світанок» ми знайшли маєтки колишнього директора ЗАТ «Миронівська птахофабрика» Василя Бежинця, директора «Черкаської продовольчої компанії» Олександра Гуріновича, директора автошколи «Автотехніка» Євгенія Граба, колишнього директора черкаських філій «Віейбібанку» та «Укрінбанку» Валерія Ващенка. Є тут земельні ділянки, оформлені на архітекторів та бухгалтерів підприємств.

Наша знімальна група допливла до села Лозівок і кооперативу «Фотон». Ми побачили багато будинків біля Дніпра, які лише будуються. І нові території, які збираються невдовзі намивати. Чиновники й правоохоронці заплющують на це очі. І випадки, коли такий незаконний будинок демонтували, нам невідомі.

Що далі? Альтернативи три. І дві з них у найближчий час малоймовірні.

Перший варіант – вольовим судовим рішенням ці незаконні обʼєкти знищують (що малоймовірно).

Другий – будинки зрештою узаконюють, але вводять величезний податок на розкіш.

І третій варіант. Все лишається, як є. Територія забудованого узбережжя росте. Паркани закривають жителям доступ до пляжів. Купатися й рибалити майже немає де.

Що оберемо?

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору