Черкаська фотографиня Наталія Успенська зробила справою свого життя фотографування їжі. Нині вона використовує свої мистецькі та менеджерські здібності, працюючи волонтером у команді Черкаської міськрайонної організації Червного Хреста України.
Основний напрям, яким Успенська зараз зайнята - розподілення допомоги по черкаських гуманітарних центрах та ОТГ Черкаського району.
Наталія склала базу ОТГ та всіх гумцентрів, зібрала їхні потреби і за цим списком команда Червоного Хреста надає внутрішньо переміщеним особам все те, що є в наявності на певний момент часу. Бо розбирається "гуманітарка" дуже швидко.
"Коли почалася війна, буквально в цей день, у мене було заплановано зйомку в Києві. Ми мали фотографувати страви відомої столичної піцерії. Але знімальний день було скасовано. А люди, які замовляли реалізацію проекту, згодом взагалі поїхали з Києва,- ділиться Наталія. - Я усвідомлювала, що під час війни в мене не буде роботи. Але я людина дуже активна. Випадково побачила публікацію моєї подружки та знаної в Черкасах фотографині Лани Кравченко про те, що у Червоний Хрест потрібні волонтери. Я дуже хотіла знайти собі застосування в нових умовах життя. Тож, збиралась просто працювати на складі речей і видавати їх людям, що потребували одягу, постілі, ковдр, тощо. Проте, знадобились мої навички менеджера".
Про своє довоєнне творче життя Наталія згадує зі світлим сумом.
"Моє захоплення фуд-фотографуванням часто викликало в людей посмішку. Вони не зовсім розуміли, навіщо взагалі знімати страви. Втім, я працювала з ресторанами, знімкувала для них меню. Зазвичай, я знімкую продукти харчування для виробників. Мала цікавий досвід фотографування продукції для упаковки продуктів, соціальних мереж, для реклами. Спектр застосування моїх світлин був дуже широкий. Це дуже цікава робота, яку я обожнюю!"- зізнається Наталія.
Ще фотографиня опанувала професію фуд-стиліста. Фуд-стайлінг - це вміння підготувати їжу для зйомки. Людське око бачить їжу інакше, ніж камера. Камера фіксує набагато більше недоліків. Наприклад, як падає світло, чи вдало обрано ракурс. Усі найменші нюанси потрібно знати та враховувати. Щоб продукт мав максимально апетитний вигляд.
Є інший напрям - рекламний фуд-стайлінг. Сама страва може бути бутафорською, тобто неїстивною, але привабливою.
"Мені завжди хотілось бути художником. Це моя заповітна мрія з дитинства, - каже Наталія. - Так вийшло, що я готувалась отримати вищу художню освіту. Але до вишу не вступила. Я сама родом з Харкова. Там у нас раніше були училища, інститути, академія, що готували художників. Моя невдача врешті лягла на душу важкою підлітковою травмою. І ось у фотографувані я знайшла те, що дозволяє поєднувати знання, які я отримала в школі мистецтв, і моїм особистим баченням світу. Знімкувати - це як писати картини. Я була безмежно щасливою, коли моє творче "я" реалізувалось. І сталось це тоді, коли родичі подарували професійний фотоапарат. Ніхто не вмів ним користуватись спочатку. Тож на сімейній раді було вирішено, що я прямую навчатись до професійної фотошколи. Так розпочався мій шлях у професійну фотографію".
На другому курсі фотошколи у Наталії зʼявилось непереборне бажання зробити фотографування своєю професією. Першим клієнтом був її чоловік, який володів крамницею елітних продуктів.
"Знімали там цілий день. Зараз я розумію, що ту зйомку я просто "запорола", - згадує Наталія. - Мені звичайно подякували за мою працю, але використали у підсумку лише десять відсотків матеріалу. Картинка сподівань не співпала з очікуваннями. Але ж як мені сподобався сам процес. Я купила собі професійний фотоапарат. Cпеціально для зйомок фуд-фото. Прoйшла спеціалізоване навчання у відомого в Україні фотографа Олександра Сляднева. І через рік отримала таку бажану першу комерційну зйомку".
Головний рецепт того, як зробити фудсвітлину апетитною, - це якісна студійна фототехніка, вміння працювати зі світлом, вловити виграшні ракурси та мати своє внутрішнє бачення і впізнаваний авторський стиль. Коли Україна переможе, Наталія знову повернеться до улюбленої справи. А зараз вона постійно живить свій талант - фотографує усі важливі митті свого волонтерського життя та своїх нових колег з Червоного Хреста.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram