Ексклюзивні власноруч виготовлені напівдорогоцінні й дорогоцінні прикраси уже понад 8 років виготовляє черкащанка Олена Гармаш. Обирає для своїх виробів майстриня натуральні камені, а також кришталеві намистинки, бісер, канітель… та фурнітуру з різних металів. Крім того, на такому своєму вмінні майстрині вдається непогано заробляти: усі свої роботи Олена виставляє на українських та зарубіжних онлайн-майданчиках для продажів хендмейду. Каже, має з цього дохід, який дозволяє їй займатися улюбленою справою без тяжкої праці в офісі, дозволити собі поїхати на відпочинок, а також присвячувати час собі й різноманітним хобі, яких у творчої дівчини чимало, пише "Нова Доба".
Захопилася творчістю ще будучи маленькою дівчинкою. Саме в дитячі роки вона зрозуміла, що творчість – це одна з основних її життєвих потреб. Співала, танцювала, писала вірші, дуже любила робити щось власними руками. Зізнається, дуже любила уроки праці, які й навчили цінувати ручну роботу.
Навчалася у ЧНУ ім. Богдана Хмельницького на психолога. Потім дівчина певний час працювала у сфері обслуговування – продаж прикрас, консультування клієнтів ювелірного магазину. Згодом Олена долучилася і до ремонту прикрас.
Дуже часто клієнти просили щось переробити, змінити чи відремонтувати їхні прикраси. Таким чином я почала займатися ремонтом і здобула навички роботи із металом та камінням, – згадує майстриня. – Пізніше, я зрозуміла, що хочу більше свободи для власної творчості і самореалізації. Саме тому і пішла в онлайн. По-перше, там – майбутнє, а по-друге, це можливість бути вільною і самостійно планувати своє життя і час, який хочу присвячувати роботі.
Перший свій продаж онлайн дівчина вже і не пам’ятає. Каже, то було давно. Однак відчуття, що на власноруч зробленому можна заробити лише посилилося, тому майстриня продовжила роботу у цьому ж напрямку. Різкого переходу від роботи на когось до роботи на себе не було. Все відбувалося поступово і «безболісно»: працюючи на одній роботі, паралельно займалася творчістю і продажами прикрас онлайн. А зрозумівши, що власні прикраси приносить більше задоволення, а головне – грошей, ніж основна робота, мисткиня повністю відмовилася від роботи в магазині.
Свої роботи Олена викладає на таких майданчиках: українські – «Скриня», «Золоті руки майстрів», «Ukraine Art» і «Crafta»; російський «Ярмарка мастеров», а також міжнародна платформа для майстрів «Etsy». Це сайти, що спеціалізуються на продажу хендмейд виробів онлайн, які об’єднують майстрів і покупців, а також допомагають у придбанні необхідних матеріалів.
- Виготовляю сережки, кольє, намиста, браслети, брошки і, дуже рідко, каблучки. Отримую нереальне задоволення, коли працюю з якісним металом та камінням, коли в моїх руках народжується прикраса, яку було б приємно мати у своїй скарбничці будь-якій дівчині, – зізнається Олена.
Майстриня виготовляє прикраси у декількох різних техніках: класичне нанизування та вишивка бісером, кристалами та натуральним камінням. Усе – для того, щоб роботи були різноплановими. Олена пояснює, що створювати прикраси у різних техніках дає їй змогу не обмежувати себе у рамках певної техніки чи стилю, а створювати саме те, що бажає душа у відповідний момент.
– Як настрій кожної дівчини – мінливий… так і змінюються мої творчі ідеї: від спокійних урочистих класичних прикрас з коштовних перлів до запального українського танцю червоного і чорного, – коментує майстриня.
Для своїх прикрас дівчина також використовує перлини високої якості, натуральне каміння сердолік, аметист, яшма та інші. Щодо металів – тут дівчині допомагають місцеві майстри-ювеліри, які створюють фурнітуру для її замовлень, коли їй потрібно виконати індивідуальне замовлення у якісному обрамленні. Відтак, середня ціна однієї прикраси бренду Олени Гармаш складає 1600 гривень.
- Черпаю натхнення із природи, її змін пір року, у роботах інших майстрів, на яких я рівняюся, і в будь-якому прояві творчості, – говорить мисткиня. – Свій ранок я починаю із читання Біблії – вона настроює мене на день, потім я перевіряю електронну пошту, відповідаю на повідомлення від клієнтів у своїх магазинчиках, обробляю замовлення. А вже потім сідаю творити, адже в основному наразі я працю на замовлення.
Специфіка бізнесу Олени полягає у тому, що створена без замовлення прикраса продається протягом двох-трьох тижнів. А на виготовлення прикраси замовляють кілька разів на тиждень. Бувають дні, коли замовлень немає, тоді майстриня дає волю своїй фантазії і робить прикраси, ба навіть колекції, наперед. Мінімальний термін виконання замовлення – від двох годин, максимальний – кілька тижнів. Усе залежить від складності роботи, наявності потрібної фурнітури чи необхідності її виготовлення.
Працює майстриня поки що сама, без залучення помічників. Олена сама і майстер, і кур’єр, і фотограф. Аби презентувати свої прикраси якомога краще дівчина свого часу пройшла відповідне навчання у фотошколі. Коштів від заробленого, говорить Олена, цілком вистачає, щоб забезпечити її потреби на життя, відпочинок та хобі. Головне – працювати відповідально, любити те, що робиш і вірити у власні сили.
- Я намагаюся гармонійно вибудовувати своє життя. Дні, коли немає замовлень і бажання щось створювати, я присвячую іншим справам – відправці прикрас замовникам, відвідуванню фітнес-центру, плаванню. Це те, що дозволяє мені відволіктися і відновити свої сили на подальшу роботу. Важливо пам’ятати, що самодисципліна і вміння самому вибудувати свій робочий день чи тиждень – одні з основних якостей у веденні власної справи. Однією із порад людям, які хотіли б заробляти на життя чимось своїм, це структурувати свій робочий процес і якомога менше витрачати час на соціальні мережі. Так, це може звучати дивно, але насправді там ми тонемо в океані інформації, – зауважує Олена. – Хоча я знаю багатьох майстрів, які використовують соціальні мережі для продажу своїх виробів. Проте у мене нині такої необхідності немає. У планах – створити власний Інтернет-магазин чи сайт, однак ті майданчики, на яких представлені мої роботи і так виконують цю роль, залучаючи нових і підтримуючи постійних моїх клієнтів. Все, що мені потрібно – це робити свої прикраси якісно.
Мріє також майстриня і про розширення сфери своєї діяльності. Окрім виготовлення прикрас, дівчина ще хоче розшивати одяг та оздоблювати весільне вбрання. Також Олена бере участь у різних конкурсах серед майстрів і ювелірів. Каже, участь у конкурсах – додаткова можливість розширити свої межі як майстра і зростати професійно. Майстрам-початківцям мисткиня радить лише одне: якісна, красива і потрібна річ завжди знайде свого покупця, а тому варто пробувати і змінювати своє життя на краще
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram