Черкаська експертка пояснила, хто має право на достроковий вихід на пенсію

26 листопада 2022, 11:24

За українським законодавством, люди мають право на пенсію за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу. Про це сказано в статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Втім, деякі категорії мають право на достроковий вихід на пенсію.

Про це розповіла керівниця сервісного центру №1 управління обслуговування громадян Пенсійного фонду Черкащини Наталія Сергієнко, пише Суспільне.

Право на достроковий вихід на пенсію закріплене в пункті 1 частини 2 статті 114 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Ним можуть скористатися жінки та чоловіки, які зайняті на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, а також жінки, які народили й виховали дітей з інвалідністю.

Жінки, які мають стаж роботи за списком № 1 не менше ніж 7 років 6 місяців, можуть вийти на пенсію на 10 років раніше. Обов’язковим є загальний стаж, передбачений законодавством.

"Пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівницям, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці. За списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабміном, та за результатами атестації робочих місць. Після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років, із них не менше ніж 7 років 6 місяців на зазначених роботах", — пояснила Наталія Сергієнко.

Працівницям, які мають не менше ніж половину стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу, достроково пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку: на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Жінки, які мають стаж роботи за списком № 2 не менше ніж 10 років, можуть вийти на пенсію на 5 років раніше. Втім, у них має бути загальний стаж, ця умова обов'язкова.

"Достроково пенсії призначаються працівницям, зайнятим повний робочий день на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років, з них не менше ніж 10 років на зазначених роботах", — прокоментувала Наталія Сергієнко.

Працівницям, які не мають стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці за списком № 2, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, а також відповідний страховий стаж, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку: на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Чоловіки, які мають стаж роботи за списком № 1 не менше ніж 10 років, можуть вийти на пенсію на 10 років раніше. Обов’язкова умова: наявність загального стажу, передбаченого законодавством.

"Така пенсія призначається чоловікам, зайнятим на роботах за списком № 1, за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років, із них не менше ніж 10 років на зазначених роботах".

Втім, за наявності такого стажу не менше ніж 5 років – на 5 років раніше: пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Чоловіки, які мають стаж роботи за списком № 2 не менше ніж 12 років 6 місяців можуть вийти на пенсію на 5 років раніше, пояснила керівниця сервісного центру:

"Пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий на інших роботах зі шкідливими й важкими умовами праці за списком № 2 та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 30 років, із них не менше ніж 12 років 6 місяців на зазначених роботах".

За наявності такого стажу не менше ніж 6 років 3 місяців — на 2 роки раніше: пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Обов’язково в таких чоловіків має бути загальний стаж.

Також правом на дострокову пенсію можуть скористатися жінки, які народили та виховали дитину з інвалідністю.

"Відповідно до пункту 3 статті 115 закону про пенсійне страхування, матері людей з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 15 років", — пояснила Наталія Сергієнко.

Якщо в черкащан виникають запитання щодо призначення пенсій, вони можуть звернутися по роз'яснення до працівників Пенсійного фонду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пенсії з 1 грудня зростуть: скільки отримуватимуть українські пенсіонери

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору