Незабаром таких сімей в регіоні побільшає завдяки продовженню реалізації державного проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». З 20-ти громад Черкаської області 6 стали новими учасниками проєкту.
Загалом нині в нашій області існують 30 патронатних сімей. Зазначений проєкт реалізовують спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Національною соціальною сервісною службою України, службами у справах дітей територіальних громад, ОВА, центрами надання соціальних послуг, регіональними центрами соціальних служб та неурядовими організаціями за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Презентація проєкту відбулася в Черкасах, в малій сесійній залі Будинку рад, куди були запрошені представники громад та зацікавлені в розвитку сімейного патронату фахівці. Під час знайомства учасників докладно поінформували про соціальну мету проєкту, маючи на меті сприяти подальшому розвитку в територіальних громадах Черкащини послуги сімейного патронату.
Щороку тисячі дітей, батьки яких потрапили у складні життєві обставини, потребують тимчасового влаштування. Патронат — це соціальна послуга, завдяки якій дітей влаштовують не до закладів, а в сім’ї. Поки дитина перебуває у безпечному середовищі під наглядом професійних вихователів, з біологічними батьками працюють соціальні служби. Так дитина залишається у своїй громаді, може ходити до своєї школи чи садка, зберігає контакти з родичами. Про це наголосила присутня на презентації проєкту з сімейного патронату старший фахівець з соціальної роботи МБО “Партнерство “Кожній дитині”, методистка з розвитку патронату в Україні Лариса Стрига.
- Надзвичайно важливо, щоб кожна дитина зростала у сімейній формі виховання, адже так вона отримує кращі умови життя та достатньо уваги. Саме на цьому і зосереджений зазначений проєкт, аби кожна дитина, яка за певних умов опинилася в складних життєвих обставинах чи без батьківського піклування, продовжувала рости в повноцінній сім’ї, - підкреслила вона. -Для учасників проєкту передбачене фахове навчання. Зокрема, їм надаватимуть юридичну, методичну та психологічну підтримку.Передбачений також супровід і психологічна підтримка родин.
Її думку продовжила начальниця Служби у справах дітей Черкаської ОВА Оксана Покатілова, зосередивши увагу на поточній інформації щодо динаміки створення та функціонування патронатних сімей саме на Черкащині.
- Патронат - комплексна професійна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд та перебування в патронатних сім’ях на період подолання складних життєвих обставин в біологічній родині. Патронат ще називають послугою небайдужості та любові. Це абсолютна емпатія, коли патронатна родина має стати дитині другом та порадником. Перші такі патронатні родини були створені на Черкащині в 2017 році. Зокрема, в Золотоніському районі та місті Умань. При цьому 65 % дітей після подолання негараздів було повернуто до біологічних родин, а для решти було знайдено нові сімейні форми виховання, - акцентувала вона.
- Сьогоднішня тема нашого обговорення є надзвичайно актуальною. Бо ми говоримо про наших дітей і про їхні права на дитинство,- додав до слів спікерів заступник голови Черкаської ОВА Олександр Шамрай. -Черкаська область — серед лідерів трьох областей України саме в плані розвитку сімейного патронату. Такими послугами в нашій області охоплено вже більше трьохсот дітей. Нині на Черкащині існують 30 патронатних сімей. Найбільше їх у Черкасах та в Новодимитрівській, Христнівській, Руськополянській та Смілянській територіальних громадах. Незабаром ще шість нових громад мають долучитись до реалізації проєкту. Серед учасників, які пройшли відбір серед інших претендентів на участь в проєкті від Черкащини, - Жашківська, Маньківська, Паланська, Селищанська, Тальнівська та Черкаська громади.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram