Директор департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА детально розповів про підтримку внутрішньо переміщених осіб та вимушених переселенців на Черкащині. Він зазначив, що ця робота не зупиняється ні на день від початку повномасштабного російського вторгнення.
За його словами, від початку війни Черкащина стала транзитною областю для багатьох сімей, які залишили свої домівки і були вимушені евакуюватися. Через наш регіон пройшло майже 272 тисячі осіб, що мають статус ВПО. Деякі використали його як транзитний і вирушили далі на захід, або закордон. Деякі з вимушених переселенців залишились жити саме на Черкащині. Нині в Черкаській області проживає трохи більше 97 тисяч осіб, з них в місцях компактного проживання - більше двох тисяч осіб. Загалом функціонує 65 місць компактного проживання, які забезпечили органи місцевого самоврядування.
Чиновник повідомив, що починаючи з січня 2023 року Черкащина почала зустрічати спеціальні евакуаційні потяги з Донецька та Донецької області. Загалом за чотири місяці прибуло понад 1200 переселенців. З них залишилось проживати у нас 1008 осіб, яких поселили в місця компактного проживання. Житло для ВПО облаштували органи місцевого самоврядування за підтримки міжнародних організацій. Допомагали устаткуванням, технікою, необхідним базовими продуктами харчування.
Лише 3700 осіб з 97 тисяч ВПО, що оселились на Черкащині, звернулись до центрів зайнятості та отримали статус безробітних. Директор департаменту соцзахисту ОВА припустив, що, можливо, дехто з числа ВПО влаштувався на роботу нелегально, дехто просто приховує свій реальний статус. Тому, за статистикою, реально працевлаштовано трохи більше 800 осіб. Причин, які б пояснили ситуацію, є кілька.
- По-перше, деякі підприємці з початком війни припинили свою діяльність. По-друге, вакансії, які пропонують центри зайнятості, не влаштовують претендентів рівнем заробітних плат. Вони суттєво є нижчими, ніж люди отримували до війни у себе “вдома”. Наприклад, ті ж самі спеціалісти — шахтарі та суміжних гірсько-добувних професій. По-треттє область нині має лише 700 вільних вакансій з різних професій. Зараз ми намагаємось залучати безробітних ВПО до громадських робіт. Хоча, знову ж таки, не всі готові йти на такі заробітки. Вони між іншим отримують державну допомогу на проживання. І завдяки їй намагаються утримувати свої сім’ї. В середньому родина може отримувати до 12 тисяч гривень, - розповів чиновник.
Він також зазначив, що в області приділяють особливу увагу організації освітьного процесу для дітей ВПО. До закладів освіти Черкащини зараховано 6426 таких дітей. А в дитячих садочках навчаються 1797 осіб. Окрім цього, із законними представниками в область приїхало понад 200 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram