Пора літа, осені - це пора овочів, ягід, зелені, відпочинку на природі. Хто з нас не любить поласувати шашликом, копченою ковбасою, та іншими м’ясними, рибними делікатесами. Вживаючи їх та недотримуючись санітарно-гігієнічних правил, ми можемо заразитись глистами – аскаридами (людини, собаки), волосоголовцями, трихінелами, опісторхами, які викликають захворювання аскаридоз, трихоцефальоз, токсокароз, опісторхоз. Хворіють в рівній мірі дорослі і діти, як у сільській місцевості, так і в місті.
Джерелом зараження є хвора людина, тварини (собаки, коти) і навіть мухи. Личинки мух викликають таке захворювання як міаз. Що ж це за хвороба?
Міаз (мyiasis - від грец. мyia – муха) – це паразитарне захворювання, яке викликається проникненням у тканини і порожнини тварин і людського організму дорослих особин і личинок мух певних видів. У природі мухи харчуються і відкладають личинки в мертвих тканинах – органіці, яка почала розкладатися. Зараження, як правило, відбувається в результаті недбалості і нехтування гігієнічними нормами. Тому міаз поширений у місцевостях, де санітарно-гігієнічні умови не відповідають нормами. Міаз може викликатися зараженням личинками різних видів мух. Поширений в тропічних країнах Африки, Південної Америки, Мексики, Каліфорнії, зустрічається також на півдні Росії, на Кавказі і в Казахстані та дуже зрідка в Україні.
Частіше за інших збудниками міазів людини є кілька видів комах:
- вольфратова муха — заражає відкриті ушкодження шкіри - рани, виразки (поширена у південних районах Європи, північній Африці та Азії);
- оводи, частіше російський і овечий;
- сірі м'ясні мухи;
- калліфоріди;
- сирні мухи;
- журчалки;
В організм яйця можуть потрапити з брудною їжею або водою. Личинки стійкі до дії багатьох хімічних речовин: слабких кислот і лугів, спирту, формаліну та інших. Цим пояснюється їх здатність жити протягом тривалого часу в кишківнику і інших, невластивих для цих особин місцях.
Міази можуть розвиватися при випадковому зараженні яйцями комах, яким не властиво паразитування в людському організмі — це, наприклад, при проникненні в тіло личинок м'ясної або кімнатної мухи. Або викликані виключно паразитуючими комахами – це личинки вольфартової мухи. Також бувають зовсім несподівані — зараження відбувається від мух, личинки яких зазвичай живуть в гниючих залишках, а в тіло людини проникають, наприклад, при ковтанні забрудненої їжі або через брудну білизну.
Локалізуватись міаз може в шкірі — личинки розвиваються і живуть в шарі епідермісу, а деякі проникають ще до глибших м'яких тканин, аж до м'язів і сухожиль. Очний міаз викликає овечий ґедзь (Oestrusovis) та вольфартова муха. Сечостатеву систему часто вражають личинки мухи роду Fannia, а також вольфратової мухи. Порожнинний міазможе бути локалізований в статевих органах, сечовивідних шляхах, ротовій порожнині. Кишковий міаз розвивається в кишківнику або шлунку людини, проникнення яєць або личинок відбувається разом із зараженою їжею або коли, наприклад, дитина облизує забруднені предмети (іграшки в пісочниці). Найпоширенішим збудником при цьому є сирна муха, що живе в сирі, солоній рибі, крім неї різні види мясних, кімнатних мух, дрозофіли. Симптомами кишкового міазу є: нудота, блювота, сильний біль в животі, лихоманка, слабкість, діарея. Оральні міази діагностуються найрідше, для них характерно паразитування личинок в ротовій порожнині. Найчастіше зустрічаються в тропічному поясі і країнах третього світу.
Діагностують міази при огляді ураженого місця за допомогою освітлення, личинки при цьому рухливі і розташовані в рані цілими колоніями. Щоб виключити очний міаз - проходять огляд у офтальмолога. Порожнинні форми захворювання (кишківника, сечостатевої системи) виявляють шляхом вивчення виділень та мазків.
Щоб захистити себе від міазів та інших паразитозів потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:
1. Необхідно мити руки не тільки після відвідування вулиці і громадських місць, але і після контактування з тваринами та перед вживанням їжі.
2. Всі земельні роботи потрібно виконувати в гумових рукавичках.
3. Захищати харчові продукти, які не проходять термічну обробку від мух, ретельно мити овочі, фрукти, ягоди, зелень.
4. Слід запобігати доступ комах в житлові приміщення, особливо в ті, в яких готується, зберігається і вживається їжа.
5. У житлових приміщеннях необхідно дотримуватися чистоти.
6. Власники домашніх вихованців повинні запобігати можливості поглинання ними падалі.
7. Якщо на тілі утворилася рана, її необхідно відразу обробити антисептиком і закрити пов’язкою.
8. Померлу худобу і птицю потрібно своєчасно утилізувати (рекомендується спалювати).
За інформацією Черкаського обласного лабораторного центру МОЗ України
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram