Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

17 квітня 2019, 21:24

Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

Черкаський міський парк “Сосновка” або ж “Сосновський”, – не плутати з “Ювілейним”, – реконструювали наприкінці 1940-х років. А ось заклали його, очевидно, 1904-го, і відтоді до настання пролетарських часів він називався так або ж “Воронцовським”. Можливо навіть – “Воронцовським Садом” за тодішнім стандартом назв територій відпочинку.

Про це на своїй сторінці у "Фейсбук" розповідає черкаський краєзнавець Борис Юхно.

Річ у тім, що на початку ХХ століття його фактичною власницею була графиня Катерина Балашева, онука генерал-губернатора Михайла Воронцова. Так сталося, що через бездітність дядька, Семена Воронцова, у серпні 1884 року вона успадкувала колосальні володіння в Криму, нерухомість у Санкт-Петербурзі, родовий мошногірський маєток з парком і відомим на всі сусідні губернії звіринцем при ньому, лісові угіддя від того краю і аж до Черкас.

Тоді, тобто 1903 року, Балашева й передала частину “зелених активів” Дахнівському лісництву. Слідом у сосновому кварталі №23 почали будувати літні дачі: їх історія багатьом з вас вже відома. І от при дачах заклали ще й класичний алейний парк для моціону.

Після 1917 року вона з чоловіком та дітьми виїхала до Франції і оселилася у Вірофле. Два мошенські будинки були пограбовані, потім спалені у жовтні 1919-го. Тоді ж голодні місцеві з’їли ланей та інших тварин з її знаменитого звіринця, заснованого ще Михайлом Воронцовим. Балашева померла у 1931 році, нині на місці колишньої резиденції графині санаторій “Нива”.

Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

Тож ще за бутності Черкас як райцентру, парк, наскільки це видавалося можливим, реставрували. Розчистили алеї, занедбані упродовж 1941 – 1947 років, встановили кілька скульптур, зробили літню естраду й торговельні павільйони, змонтували класичний круглий фонтан. У 1950-ті парк “Сосновський” мав дві окремі території: головну на 10 гектарах, про яку йдеться, та панорамну з іншого боку Дахнівської вулиці на високому березі Дніпра, до якого вели широкі дерев’яні сходи на місці старих, ще з 1930-х.

Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

Неподалік того парку колись жив його дід, тож у 1960-ті, ще хлопчиною, Микола частенько бував у парку. “Ось у цьому басейні, який тепер просто яма, завалена сміттям, навіть рибки водилися. Зазвичай допоки доходив до дідової хати, встигав у парк зазирнути. Алею ще прикрашали скульптури. Здається, серед них була і “Дівчина з веслом”. А може якась подібна спортсменка, щось із тієї серії. Ще тварини, ведмедики ніби. Ближче до кута парку, а був він справді строго “квартальним”, знаходився літній кінотеатр”, – розповідав мій “гід”.

Власне, тоді до парку ми навідалися у травні 2015-го, тобто у розпал чергового будівельного скандалу, спричиненого забудовою цієї території. Законною чи ні – це незрозуміло й дотепер. А востаннє на сьогодні побував на місці парку з місяць тому. На краще нічого не змінилося: суцільні паркани, за якими гудуть бетономішалки й чутно хриплі баси великих псів. Ще читаються колишні принади парку: фонтан, колони вхідної групи, сходи на алеї, але тепер це руїни.

Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

Черкащанам розповіли історію міського парку (фото)

“Початком кінця” цього парку став 1967 рік, коли черкащани масово подалися до нового й ближчого до міста парку 50-річчя Жовтня.

Читайте також: Римські монети та кістки мамонтів: що сховано на дні Дніпра біля Черкас.

Вгору