Почастішали випадки отруєння: черкащанам розповіли, які отруйні гриби схожі на їстівні

05 жовтня 2022, 15:37

За останній час на Черкащині почастішали випадки отруєння грибами. Лише за 4 жовтня до лікарень області госпіталізували шістьох людей, серед них - навіть 10-місячна дитина. 

Журналісти “Про все” вирішили розібратися, чому люди випадково можуть зібрати отруйні гриби або отруїтися навіть їстівними. А також підготували поради, які допоможуть зберегти здоров’я вам та вашим близьким. 

Як розповідає кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького Вікторія Осипенко, в Україні зростає близько 200 видів їстівних грибів, але з них до нас на стіл потрапляє 40-50 видів, серед них найбільш розповсюджених - 20-25. На Черкащині поширені найвідоміші їстівні гриби: білий гриб, маслюк, опеньки, лисички, рижики, печериці, підвишенники, моховики тощо, всього близько 10-15 видів.

Чому плутають отруйні гриби з їстівними?

Вікторія Осипенко говорить, що отруйні гриби можуть бути надзвичайно схожими на їстівні. 

- Наприклад, бліду поганку (мухомор зелений), яка вважається найотруйнішим грибом, коли вона в молодому віці, навіть найдосвідченіший грибник може переплутати з печерицею, - каже біолог.

Отруйні гриби, які схожі на їстівні:

- Мухомор червоний (без плям) - на сироїжку червону;
- Рядовка ялинкова - на рядовку зелену;
- Рядовка крапчаста - на рядовку тополеву;
- Рядовка леопардова - на рядовку земляну;
- Опеньок сірчано-жовтий плутають з їстівним опеньком;
- Сироїжка блювотна схожа на звичайну сироїжку;
- Жовчний гриб (гірчак) важко відрізнити від білого гриба;
- Говорушка помаранчева схожа на лисичку.

Чи можна отруїтися їстівними грибами?

За словами Вікторії Осипенко, отруїтися можна й їстівними грибами: якщо вживати в їжу старі плодові тіла або якщо збирати гриби на забруднених територіях.

- Плодове тіло гриба перебуває в нормальному стані, коли його можна споживати, приблизно тиждень. Потім у ньому оселяються різні грибні комарі, молюски, його починають їсти личинки комах. Ці організми виділяють свої речовини, які мають токсичний вплив. Якщо ви побачили, що під шляпкою гриба є поїдені ділянки - ні в якому разі його не беріть, - застерігає пані Вікторія.

Також вона наголошує на важливості збирати гриби лише на чистих територіях.

- Гриби живляться шляхом всмоктування. Їхня грибниця виділяє ферменти, які руйнують, розкладають те, що розташоване неподалік. Тобто, все, що є в середовищі поруч, гриби всмоктують та накопичують у собі, вони є так званими біологічними фільтрами. Тому поблизу дороги, підприємства, ферми, гаражів тощо в жодному разі не можна збирати гриби, - говорить вона. 

Також біолог додає, що шкідливими можуть бути навіть їстівні гриби, які лежали в одному кошику з отруйними.

Умовно їстівні гриби

Гриби також поділяють на їстівні та умовно їстівні. Останні перед приготуванням обов’язково потрібно обробляти: вимочувати чи виварювати, пояснює Вікторія Осипенко.

- Умовно їстівні гриби мають певні речовини, які можуть видалятися, коли їх вимочити, вимити, виварити. А от сирими не можна вживати ніякі гриби. Навіть якщо ви тримали сирий гриб, то не можна не митими руками класти до рота інші продукти, - каже біолог. 

Перша допомога при отруєнні грибами

У пресслужбі Держпродспоживслужби Черкащини зазначають, що порятунок життя потерпілих багато в чому залежить від своєчасного надання їм долікарської допомоги. 

Передусім необхідно негайно звернутися до лікаря або викликати “швидку медичну допомогу”.

Одночасно, не чекаючи їх прибуття, хворого слід покласти в ліжко та промити йому шлунок: дати випити 4-5 склянок перевареної води кімнатної температури або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 склянку води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього викликати блювоту введенням у рот зворотного кінця ложки (або пальця) на корінь язика. Процедуру слід повторювати доти, доки промивні води не стануть чистими.

Після цього доцільно напоїти потерпілого прохолодним міцним чаєм, кавою або молоком. Приймати будь-які ліки та їжу, тим паче алкогольні напої забороняється, оскільки це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику.

Користь та шкода від грибів

Як пояснює Вікторія Осипенко, гриби - корисний продукт, проте важко перетравлюється людським організмом. 

- Гриби дійсно корисні. Ними можуть заміняти тваринний білок. Вони містять мікроелементи, кислоти та незамінні амінокислоти, а також жироподібні речовини, які навіть сприяють тому, щоб в організмі не відкладався холестерин. У грибах навіть більше вітамінів ніж у деяких овочах чи фруктах. Але вони важко перетравлюються. Тому це ставить під сумнів те, чи варто їх вживати постійно, - говорить пані Вікторія.

Тому вживання грибів, навіть цілком здоровим людям, варто обмежувати.

- Людям, які мають проблеми з кишково-шлунковим трактом, хто має хвору печінку чи нирки варто або взагалі відмовитися від грибів, або вживати їх у невеликій кількості та нечасто. Гриби також можуть викликати загострення хвороби екземи. Не можна їсти гриби дітям до 11 (за іншими джерелами до 14) років. Людина, навіть здорова, за один раз може з’їсти не більше ніж 200 грамів свіжих грибів, 100 грамів солоних або 20 грамів сушених, - додає біолог.  

Гриби-гіганти

Зі слів Вікторії Осипенко, гриби ростуть не дуже швидко, а їхня грибниця може рости безперервно 100 і більше років. 

- Плодові тіла грибів з’являються у сприятливий для розмноження період, як правило при температурі 22, а вологість становить 80-85%. 

Вона розповідає, що в Україні знаходили печериці, які важили 3 кг. А в Молдові був випадок, коли чоловік знайшов знайшов білий гриб вагою 25,6 кг.

- Гриби виростають великими за сприятливих умов, якщо є достатня кількість вологи та поживних речовин, як правило - в тих місцях, де люди не часто бувають. Їсти їх можна, поки їх плодові тіла молоді, - додає біолог.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору