Черкащанам розповіли як не отруїтись грибами

05 вересня 2019, 21:33

Черкаське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області нагадує про небезпеку вживання грибів.

У грибах знаходиться значна кількість азотистих речовин, у тому числі білків, жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР). Вони містять багато мінеральних речовин (фосфор). Але засвоюванню грибів заважає значний вміст у них клітковини, хітину, який не тільки не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, але й перешкоджає доступу травних соків.

Лікарі оцінюють гриби як продукт, який важко перетравлюється. Тому страви з них можуть вживатися лише практично здоровими людьми і ні в якому разі гриби не можна споживати дітям. Адже гриби мають властивості вбирати із землі весь спектр отруйних речовин, таких як ртуть, свинець, цинк, миш’як та ін. Їх вживання іноді призводить до смерті людини.

З початку поточного року в області зареєстровано 7 випадків отруєнь дикорослими грибами, внаслідок яких захворіли 9 осіб, у т.ч. одна дитина. Минулого року в області було зареєстровано 39 випадків з 62 постраждалими, з яких 8 дітей, 2 особи померли. Особливе занепокоєння викликають факти отруєнь після вживання населенням дикорослих грибів, придбаних на ринках області.

Щоб не отруїтися дикорослими грибами, лікарі радять:

1. Відмовитися від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживати штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у магазині. 2. Не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
 3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково пам’ятайте наступне: - ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; - стерігайтеся пластинчатих грибів; - не збирайте старих перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях; - під час посухи грибів краще не брати взагалі.
У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопчує токсини; - уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
4. Не вживайте сирих грибів.
5. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька (не менше 3-х) разів у підсоленій воді протягом 30 хвилин.
 6. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
7. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, які годують груддю.
8. Ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібної ложки, вони помилкові. Срібло темніє при взаємодії з амінокислотами, які є як у їстівних, так і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, які містяться в усіх грибах.

– "Тихе полювання", як полюбляють грибники називати своє хоббі, на жаль, вимагає подеколи занадто дороге "жертвоприношення". Добре, коли справа обійдеться неприємними кількома днями у інфекційній лікарні. Летальні випадки не поодинокі у такій статистиці. Тому рекомендації є доречними. Із свого боку, медики теж готуються до вашого хобі: ще раз проводяться семінари та навчання та заліки про особливості лікування такої проблеми як отруєння дикорослими грибами. Дуже хотілося б, щоб знання залишались, як професійний фаховий досвід, і Ви, шановні мешканці черкаської громади, виконували поради, не ставили експериментів над своїм життям, яке повинні рятувати потім медики. Пам'ятайте - не завжди це вдається, – наголошує директор охорони здоров’я та медичних послуг Олег СтадникЯкщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у животі):

1. Негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами слабкого розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
2. Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу.
3. Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила до організму. Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важче буде перебіг отруєння. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору