Напередодні Холодноярських вшанувань 25-26 квітня Черкаською обласною державною адміністрацією запроваджено ювілейну відзнаку «Холодний Яр» – першу відзнаку на честь збройного спротиву ХХ століття, що став символом незборимості нації, яка стала на бій за Волю, інформує Козацький край.
Відзнака має вигляд мальтійського хреста в обрамленні дубового листя та з перехрещеними шаблями. У центрі – на чорному тлі тризуб у терновому вінку з холодноярського прапора. Вертикальні промені хреста мають червоно-чорні кольори повстанського руху, який став продовженням Холодноярщини. А горизонтальні промені – наполовину сині, наполовину – жовті. Причому, на одному промені кольори розміщені так само, як і на державному прапорі України, а на іншому – так, як це було майже сотню років тому і так, як зараз це використовують на своїх знаменах бійці «Азову», «Айдару» чи інших добровольчих підрозділів – де жовтий колір угорі, а синій – знизу… Автор дизайну відзнаки – Андрій Кравець, реалізація – Василя Дмитренка.
Ще 1918 року при Головному штабі української Дієвої Армії було створено нагородну комісію. Однак, підготовлений нею проект системи державних нагород, серед яких значилися ордени князя Ярослава Мудрого, святої княгині Ольги, святого Архістратига Михаїла; хрести — Залізний, святого князя Володимира, а також хрест і зірка Слави і Відродження України, так і не було реалізовано.
1919 року було ухвалено закон про заснування двох відзнак — Республіки (двох ступенів) та Слави України (двох ступенів). Та вони теж так і не були виготовлені…
Із 6 грудня 1919-го до 6 травня 1920 року українська армія на чолі з генералом М. Омеляновичем-Павленком провела переможний бойовий рейд тилами російських більшовицьких та білогвардійських військ, що отримав назву Перший зимовий похід. Учасників цього походу нагородили першою українською нагородою, яку нарешті виготовили – Залізним хрестом.
Відтоді і аж до здобуття Україною незалежності, на території країни не виготовлялися власне українські відзнаки – були лишень в еміграції. У Холодного ж Яру, який навіть після падіння УНР довго залишався єдиним острівцем української Волі з тризубом на прапорі, своєї відзнаки взагалі ніколи не було…
26 квітня 2015 року відзнаку «Холодний Яр» під №1 з рук голови Черкаської ОДА Юрія Ткаченка отримав Патріарх Київський і всієї Руси-України, потім – командир полку «Азов» Андрій Білецький, командир ДУК «Правий сектор» Дмитро Ярош та інші… На сьогодні відзнаки «Холодний Яр» доїхали вже й до переднього краю «зони АТО» на Сході – їх, зокрема, отримали бійці батальйону «Айдар» у Щасті на Луганщині, десантники 93-ї та 95-ї бригад у Слов’янську і Костянтинівці на Донеччині. Відзнака має потрапляти на груди, у яких – «огонь новий з Холодного Яру», про який ще Тарас Шевченко писав…
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram