Черкащани розповіли, чому їдуть шукати кращої долі у Польщі, Чехії та США

02 жовтня 2017, 16:21

На Черкащині не вистачає робочих рук. Чи помічали ви раніше таку кількість оголошень щодо працевлаштувань, як сьогодні? Лише в центрі Черкас мало не в кожному закладі громадського харчування можна побачити оголошення про пошук касирів, офіціанток, прибиральниць тощо. І у супермаркетах не все гладко. Там шукають крім того ще й вантажників та охоронців, пише "Прочерк".

«На їжі і одягу в Польщі не економлю»

Днями поїхав з Черкас на заробітки до Польщі журналіст Артем Ківак.

– Чому слід їхати? Перше і логічне - гроші, точніше багато грошей. У нас ти у середньому можеш отримувати 100-200 доларів зарплати на місяць і оплата праці не ділиться на дні або ж години, а в Польщі ти отримуєш зарплату погодинно. Скільки платять? Звичайний різноробочий, тобто людина без спеціальної робітничої професії, може заробляти по 10 злотих на годину у результаті виходить приблизно 500-600 доларів на місяць. Їж скільки влізе. На харчуванні в Польщі ніхто не економить. Можна на 500 злотих спокійно прожити місяць ні у чому собі не відмовляючи. Не відмовляючи ні в чому - кожен день смачний йогурт, ковбаса, м'ясо, риба, різні лимонади і пиво, –розповідає Артем.

Йому також дешевше вдягатися за кордоном, ніж удома. Крім того, відзначає комфортність та європейську затишність проживання в Польщі.

– Хочеться тут жити, бо доступна і їжа, і якісний одяг. Зарплата звичайного працівника - нормальний рівень європейського життя А у нас вічне виживання. Плюсом для мене також є велодоріжки. Це дуже зручно, – каже Артем.

За даними, які надійшли від роботодавців області, що мають відповідну ліцензію і займаються працевлаштуванням наших співвітчизників за кордон, минулого року, лише за офіційними даними, що надійшли до обласної служби зайнятості, 247 мешканців Черкащини були працевлаштовані за кордон. Серед країн переважають Польща (60% всіх працевлаштованих), Чехія (27 %) та США (13 %). Про це розповідає директор обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

Але це неповна інформація, адже багато людей знаходить роботу через фірми посередники, які зареєстровані в інших регіонах, найчастіше в м. Києві.

Серед тих, хто працевлаштовується за кордоном, переважають чоловіки - майже 60 %,  три чверті з них - це молоді люди у віці до 35 років, в основному це високваліфіковані робітники або фахівці. Адже дві третини з тих, хто офіційно виїхав минулого року на заробітки мають вищу або професійно- технічну освіту. Виїжджають, в основному, не на тривалий час: майже половина на строк до 6-ти місяців, решта до 2-х років.

За професійними групами більше половини (55 %) становлять професіонали, фахівці, працівники сфери торгівлі та послуг, кваліфіковані робітники з інструментом, решту становлять найпростіші професії.

– Якщо говорити за підприємства, на які були працевлаштовані минулого року, люди, що виїхали за кордон, то тут переважають підприємства торгівлі (25%), сільського господарства, промисловості, будівництва, заклади освіти та охорони здоров’я. Для багатьох країн наші люди є основним джерелом поповнення робочої сили. Але, як кажуть, «святе місце порожнє не буває» - до нас їдуть представники Південно-Східної Азії і Центральної Африки, – розповідає Григорій Дендемарченко.

Знайти в Черкасах робітників нелегко

– У теперішніх умовах вимоги до кандидатів мінімальні - бажання працювати та придатність до роботи за медичною комісією», – каже заступник Голови Правління ПРАТ «БМУ-3» Ірина Гончаренко.

Це підприємство зараз має такі актуальні вакансії: електрозварник ручного зварювання та монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій з розміром заробітної плати у 8 тисяч гривень.

Проте знайти робітників нелегко. За словами Ірини Вікторівни, одна із причин — низька заробітна плата в нашій державі. Навіть після підвищення вона не є конкурентоспроможною на ринку праці сусідніх держав.

– Тому молоді люди до 40 років їдуть на заробітки в Польщу, Чехію, Данію, Литву, інші держави Євросоюзу та навіть Росію. У нашій державі заробітна плата мала, житло придбати нереально, а молодим людям, які вирішили будувати свою сім’ю, немає за що жити, ось і виїжджають за кордон працювати, щоб заробити на життя, а якщо пощастить то на житло, – каже Ірина Гончаренко.

Підприємство нині співпрацює з учбовими профільними закладами з метою залучення молодих спеціалістів на роботу, з центрами зайнятості для проходження стажування, перекваліфікації та навчання безробітних іншим спеціальностям за замовленням з подальшим їх працевлаштуванням.

За словами пані Ірини, гостра проблема стала в минулому році, молоді працездатні спеціалісти виїжджають за кордон, а залишаються або непридані по здоров'ю, робітники передпенсійного віку або небажаючі працювати.

Про інтерес черкащан до закордону свідчить і кількість оформлених паспортів.

Нині на підприємстві мотивують працівників вищими зарплатами. Однак не завжди це стримує українців. Так, черкаська студентка Тетяна Яньшіна після закордонних поїздок планує у майбутньому виїхати з України. Вона вже пробувала себе у сфері обслуговування в Черкасах. Минулого року під час літніх канікул працювала офіціанткою в одному з черкаських ресторанів. Цього ж року вирішила поїхати на заробітки за кордон – у Болгарію.

В одному із курортних містечок Тетяна працювала в готелі. Серед її обов’язків було вчасно накривати шведський стіл, натирати прибори, прибирати посуд, слідкувати за чистотою приміщення, доглядати текстильні тканини.

«У Болгарії навантаження було трохи більше, а зарплата – в рази більша!»

За словами Тетяни, організувала поїздку для неї одна з відповідних фірм. Ця ж фірма допомогла і з оформленням візи. Коштувало це для студентки 250 євро.

– До цього в Черкасах я працювала в компанії з організації свят і змогла накопичити гроші та поїхати на роботу закордон. У цю суму – 250 євро, увійшли квитки в обидва боки та оформлення візи. Працює це так: роботодавці з різних країн зв’язуються з агентством, потім по скайпу проводять співбесіду. Загалом, вітається англійська мова, але як для Болгарії, то нам дозволялось говорити російською. Там, після прибуття, ми підписали трудовий договір, оформили трудову книжку, яка діє лише на території Болгарії. Також нам зробили банківські картки. Зарплата надходила кожного місяця у визначений день без запізнень – рівно о 2 годині. А коли нам потрібно було вже їхати з країни, ми попросили, щоб зарплату нам дали раніше і готівкою, бо при обміні валюти в Україні втратили б велику суму. Роботодавець пішов на зустріч, - переповідає Тетяна.

Вона також порівнює роботу офіціанткою в Черкасах та у Болгарії.

- Якщо порівнювати, то у нас для студентів трохи менше навантаження і значно менша зарплата. Там же навантаження трохи більше, але зарплатня в рази більша.

Тетяна не приховує, після поїздки закордон «загорілась» ідеєю вивчити англійську мову, з якою там набагато легше жити і працювати, та в майбутньому виїхати з України.

Кого потребує Черкащина?

За словами директора центру зайнятості Григорія Дендемарченка, для ринку праці Черкащини, як і для України в цілому, на сьогодні основною проблемою є не питання безробіття, а питання забезпечення економіки області необхідними робітничими кадрами.

Протягом січня-серпня 2017 року до центрів зайнятості Черкаської області надійшло 32,5 тис. вакансій від роботодавців регіону. Трійку лідерів очолили робітничі професії – 60%, друге місце посіли службовці – 20% і 20% – це вакансії для осіб, які не мають кваліфікації.

Серед вакансій, в яких роботодавці зазначили найвищу заробітну плату: головний інженер (близько 10,0 тис.грн.), директор виконавчий (9,5 тис.грн.), головний агроном (8,0 тис.грн.), кухар (7,8 тис.грн.), головний бухгалтер (близько 7,5 тис.грн.), водій автотранспортних засобів (7,3 тис.грн.), маляр (7,3 тис.грн.), менеджер (управитель) із збуту (7,2 тис.грн.), верстатник деревообробних верстатів (7,1 тис.грн.), електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (7,0 тис.грн.), інженер (близько 6,9 тис.грн.), економіст (близько 6,7 тис.грн.), водій навантажувача (6,7 тис.грн.), бухгалтер (6,7 тис.грн.), елетрогазозварник (6,5 тис.грн.), механік (близько 6,5 тис.грн.), агроном (6,4 тис.грн.).

У вимогах до претендентів роботодавці все частіше зазначають, що хочуть бачити спеціалістів, які володіють суміжними професіями, мобільні та здатні до швидкого перенавчання.

Дехто за допомогою центру зайнятості змінює професію, демонструючи таким чином альтернативу проти виїзду за кордон.

Так, Сергій Кахчі, який був поранений під час бойових дій в антитерористичній операції, внаслідок чого отримав ІІ групу інвалідності. Маючи досвід роботи водія автотранспортних засобів, чоловік тривалий час проводив самостійний пошук роботи, який ускладнювався через стан здоров’я. Тому Сергій вирішив звернутися за допомогою у працевлаштуванні до Черкаського міського центру зайнятості.

Фахівці, спираючись на рекомендації лікарів, запропонували йому отримати нову професію - водія навантажувача. Чоловік успішно пройшов навчання та працевлаштувався за новою професією на ТОВ «Пономар». На сьогоднішній день Сергій працює в Україні, черкащанин Артем – шукає себе у Польщі, а Тетяна живе з думкою про виїзд за кордон. Двох останніх не можна засуджувати ,адже трудова міграція – цілком нормальне явище у світі. Проте зростання популярності закордонних – це відтік активної молоді, яка б за кращих умов успішно працювала і розвивала нашу країну.

Коментарі

Вгору