Кладовище домашніх тварин… Мова йтиме не про роман Стівена Кінга. Із гранітними пам’ятниками, штучними квітами, огорожами та надписами черкащани облаштували цвинтар для своїх домашніх улюбленців. Із кожним роком територія стає все більшою, на сьогодні незвичні поховання помітні кожному, хто проїжджає вулицею Руставі поблизу міського кладовища №5, пише "ІнфоМІСТ".
Хтось обмежився штучними квітами, немало господарів вирішили облаштувати повноцінні могили із вимощеною плиткою, гранітними пам’ятниками та написами. Одні із них занехаяні, хаотичні, інші – доглянуті, що свідчить про часті відвідини місця.
Однак виникає питання: чи законне це кладовище, як воно впливає на навколишнє середовище та де і у який спосіб мають відбуватися захоронення тварин?
Закордонний досвід США, Нью-Йорк. Кладовище Hartsdale Найстаріший у світі цвинтар для тварин був відкритий у 1896 році. Там поховали понад 70 000 домашніх улюбленців. Вартість ділянки – до $ 500. Можна замовити домовину – не тільки для кота чи собаки, але навіть для метелика. У переліку послуг є траурний оркестр і плакальниця.
Франція, Париж. Кладовище Le Cimetière des Chiens
Було відкрито у 1899 році. Тут поховані відомі тварини: Драк – кішка королеви Греції Єлизавети Румунської, кішка композитора Каміля Сен-Санса.
Там є могила відомого серед французів пса Лулу. На надгробку написано: "Він повернув матері дитину, яка тонула в 1895 році в річці Гаронні. Відважному Лулу було лише дев’ять місяців і в нього була зламана лапа". Крім того, є могила газелі, барана Фауста, курки Кокотт і пам’ятник бездомному псу, якого 15 травня 1958 року біля воріт цього цвинтаря збила машина.
США, Лос-Анджелес. Меморіальний парк для домашніх тварин Los Angeles Pet Memorial Park
Це найдорожче кладовище для тварин у світі – купівля місця обійдеться у $ 430‑2800. Тут поховані собаки Чарлі Чапліна, Стівена Спілберга та інших знаменитостей.
Бразилія, Сан-Бернарду-Ду-Кампу. Меморіальний парк для домашніх тварин Primerio Crematório para Animais
На бразильському цвинтарі можна замовити поминальну молитву для кішки, коня чи павука. Похорони відбуваються під співи монахів ордену святого Франциска, який за легендою вважався покровителем тварин.
Кладовища для тварин в Україні
Чи не в кожному місті є місця масових захоронень тварин. Але в основному офіційно вони не зареєстровані. Питання створення цвинтарів розглядають у Вінниці, Одесі. У Львові стихійне кладовище, яке облаштували у одному із місцевих парків, зруйнували, зараз же власників просять приносити домашніх улюбленців на кремацію до у ЛКП “Лев”, де їх утилізують за 46 гривень ( +2,24 грн за кг). Львівські чиновники навіть пригрозили штрафами тим, хто поховає тварину на території міста. Адже такі дії можуть завдати екологічної небезпеки, кажуть фахівці.
Тоді як у столиці на похованні тварин навчилися заробляти. У мережі можна знайти низку агентств, які пропонують не лише забрати чотирилапого із місця смерті, а й організувати похоронну процесію.
Що робити із померлими тваринами черкащанам?
Директор “Комбінату комунальних підприємств” Анатолій Бейн говорить, що до офіційно зареєстрованих та спеціально облаштованих міських кладовищ поховання тварин жодних відношень не має. А отже цей цвинтар можна вважати незаконним.
Єдиний шлях для померлої тварини – завод із утилізації трупів. За словами начальника відділу організації протиепізоотичної роботи управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії Віктора Маламужа, нині законодавством заборонено облаштування нових біотермічних ям, так званих “ям беккері” (пункти 1.5-1.6 “Про затвердження Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України”, – ред. ). Однак в області діють заводи по утилізації решток померлих тварин. Проте додає, що в цьому випадку мова йде більше про велику рогату худобу. Щодо впливу незаконних захоронень домашніх тварин порадив звернутися до черкаських екологів.
На території Черкас нині є діюча “яма беккарі”. Про це розповів директор КП “Черкаська служба служба чистоти” Олександр Савенко. За його словами, до обов’язків працівників комунального підприємства належить і прибирання трупів безпритульних тварин, зокрема із доріг міста тощо. У Черкасах на полігоні є так звана “яма беккарі”, це спеціально обладнаний залізними герметично закритими ємкостями могильник, у якому проводиться біотермічна утилізація біологічних відходів. Там, власне, і утилізовують черкаських бездомних тварин.
Тоді як в Управлінні державної екологічної інспекції в Черкаській області про цвинтар для тварин від журналістів почули вперше.
За словами начальника Сергія Поліщука, біологічні поховання можуть істотно забруднювати повітряне середовище та грунтові води, шкідлива дія яких поступово впливатиме на здоров’я людини, викликаючи різного роду хвороби, або ж генетику живих організмів. Невпорядковані місця захоронення трупів тварин вважають однією із зон ризику при виникненні та розповсюдженні хвороб. Оскільки ці місця є джерелом або резервуаром збудників.
Відповідно до ст.35-2 ЗУ “Про відходи” утилізація відходів тваринного походження на території України здійснюється спеціалізованими підприємствами (підрозділами) з утилізації відходів тваринного походження.
У інспекції інформують, що проаналізувавши результати вимірювань складу та властивостей проб грунтів за останні роки, відібраних в несанкціонованих місцях захоронення тварин, виявлені перевищення по амоній іонах, хлорид іонах, фосфатах, нітратах, що призводить до засолення грунтів та знижує їх родючість.
Щодо конкретного випадку із облаштування черкаського кладовища для тварин у Держекоінспекції пообіцяли прокоментувати згодом після виїзду на місце. Місцезнаходження кладовища домашніх тварин у Черкасах.
Голова Черкаського міського товариства захисту тварин "Друг" Ольга Абукаре вважає, що поховання тварин все ж не має бути хаотичним.
– Є норми поховання тварин, те, що людина вирила яму, як і де йому захотілось, наприклад, на пляжі, огороді, – неправильно. Я працюю у ветеринарній клініці, на сьогодні у тварин дуже часто трапляються онкозахворювання. Вважаю, що неправильно, коли тварина померла від раку, наприклад, а її закопують на 2 метра в землю і все. Це додаткове зараження грунту, є спеціальна кремація, яма беккера, це має здійснюватися за спеціальними технологіями, – розповідає Ольга.
Також, на її думку, ті похоронні церемонії, які влаштовують черкащани при похованні, можна характеризувати лише як показові виступи. Мовляв, пам’ять про тварину повинна залишатись у серці:
– Якщо хочете пошанувати пам’ять домашнього улюбленця, можете прихистити чи допомогти бездомній тварині, від цього користі буде набагато більше, ніж ставити дорогі пам’ятники із граніту.
Разом із тим волонтерка не проти створення кладовища для тварин, однак наголошує, що ця територія має бути спеціально обладнана.
– Можливо, варто обладнати на території вже існуючих кладовищ, де ховають людей. Це буде більш правильно. Але однозначно не можна закопувати тварин біля пляжів Дніпра, у парках, садах тощо.
Створення кладовищ для тварин у низці містах України питання порядку денного, тоді як у Черкасах продовжуються хаотичні захоронення. Приміром, у столиці про один із таких незаконних цвинтарів згадали напередодні забудови території. Як швидко знадобиться для когось придоріжжя Руставі – покаже час.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram