Черкащанам покажуть фільм про жінку, подвиг якої радянська влада ганебно замовчувала

30 травня 2015, 22:25
shulezhko_1s

Олександра Шулежко.

У Черкасах презентували документальний фільм «Олександра Шулежко. Доля праведниці», повідомляє "Рось"

У роки Другої світової війни ця жінка врятувала життя сотні черкаських сиріт, серед яких було 25 з єврейських родин. Олександру Шулежко посмертно нагородили пам’ятною медаллю і дипломом "Праведник народів Світу".

Довгий час її подвиг замовчувався. Адже по закінченні окупації жінку звинуватили у співпраці з ворогом. Добре ім’я їй повернули лише наприкінці 80-х років минулого століття зусиллями доньок.

Незабаром фільм про праведницю зможуть побачити глядачі телеканалу «Рось». Ініціаторами створення документальної стрічки став Перший національний телеканал України. До цього часу доля праведниці була відомою лише вузькому загалові. До фільму увійшли розвідки науковців обласного краєзнавчого музею, спогади доньки Олександри Шулежко та свідків подій часів Другої світової саме у Черкасах.

Під час німецької окупації Черкас Олександра Шулежко організувала дитячий притулок. Знаючи німецьку мову, вона зуміла переконати німецьку владу і отримала на це відповідний дозвіл. Так жінка врятувала життя сотні безпритульних дітей різних національностей, серед яких і 25 євреїв. За переховування осіб цієї національності тоді розстрілювали.

Після закінчення окупації Олександру Шулежко звинуватили у співпраці з окупантами, відсторонили від дітей. Пляму з її імені змили лиш наприкінці 80-х, нагородивши жінку орденом Великої вітчизняної війни.

Її ім’я занесене на стіну пам’яті алеї праведників у Єрусалимі. Два роки тому у Черкасах відкрили меморіальну дошку Олексанрі Шулежко.

Втім, історики та громадськість переконані, що цього замало. Варто було б, заради пам’яті про те, якою ціною було врятовано сотню життів, назвати її іменем одну з вулиць міста.

Поділитись

Коментарі

Вгору