Коли на Черкащину прийдуть зимові холоди, у місті і по всій області розпочнуть функціонувати пункти обігріву. Змерзлих черкащан відігріватимуть гарячим чаєм з бутербродами. Відтак кожен охочий при потребі може завітати до такого пункту, зігрітися та відновити сили.
Черкащани зможуть поїсти, попити і погрітися у пунктах обігріву
Так, цієї зими уже увосьме черкаські рятувальники, співпрацюючи з органами влади, розгортатимуть пункти обігріву для населення. Планують, що цьогоріч буде 23 пересувні пункти обігріву та кілька польових кухонь. Кожен з них буде забезпечений не лише пічкою-«буржуйкою», а й гарячим чаєм та їжею. Чим нижче опуститься позначка термометра, тим швидше у місті встановлять пункти обігріву. Й остаточна їхня кількість також залежатиме від примх погоди.
– Якщо на дворі буде -10С, то ми будемо розгортати намети, щоб люди змогли зігрітися. Якщо тепла буде зима, то, відповідно, і наплив людей буде менший. Ми готові до будь-якого розвитку подій, – запевнив речник начальника Державної служби з надзвичайних ситуацій у Черкаській області Костянтин Проценко.
За словами Костянтина Петровича, грітися в такі пункти приходять звичайні черкащани, а не лише безхатьки. Думка про те, що пункти обігріву відвідують лише особи без певного місця проживання – це звичайнісінький стереотип.
– Удень безхатьки рідко заходять до нас. У цей час вони займаються своїми промислами, можуть приходити тільки вночі, але надовго все одно вони не залишаються. Натомість найчастіше у пункти обігріву заходять звичайні перехожі чи робітники, які працюють на вулиці неподалік, – розповідає фахівець.
Є пункти обігріву, які працюють лише вдень, а деякі – цілодобово. У робочий час діють ті пункти обігріву, які розташовані в адміністративних приміщеннях (міська рада, лікарні, сільські ради тощо), цілодобово – ті, що у наметах.
Начальник управління цивільного захисту населення департаменту житлово-комунального господарства Черкаської міської ради Юрій Кривошея розповів, що міський бюджет не виділяє жодної копійки на організацію роботи пунктів обігріву, зокрема на харчування.
– Грошей на їжу для пунктів обігріву ми не маємо. У цьому нам повністю допомагає обласне Товариство Червоного Хреста. Ми їм вдячні за всю провізію, яку вони дають. Єдине від чого відмовляємось – так це від домашніх закруток, щоб убезпечити черкащан від імовірних отруєнь, – зазначив Юрій Вікторович.
Волонтери Червоного Хреста постачають у пункти обігріву чай, каву, печиво, бутерброди, продукти швидкого приготування (на кшталт «Мівіни»), а також одяг для малозабезпечених верст населення, зокрема і для безхатьків.
– У нас є недоторканні запаси, які ми готуємо за літо. Вони формуються за кошти, що надходять до нас із членських внесків. Також нам допомагають і місцеві підприємці, більшість з яких це роблять анонімно, – розповіла керівниця Соснівської районної організації Товариства Червоного Хреста Людмила Грабенко.
Ще одна традиційна форма профілактики нещасних випадків, пов’язаних з переохолодженям та обмороженнями – соціальні патрулі, які діють у найбільших містах області. Ці патрулі складаються із рятувальників, працівників соціальних служб, правоохоронців та волонтерів. Члени патруля в особливо морозну погоду виявляють тих, кому потрібна допомога (найчастіше це безхатьки або літні люди, яким стало зле на вулиці) та направляють їх до пунктів обігріву або (за потреби) до лікувальних закладів.
Наразі ж офіційно затверджених пунктів обігріву поки немає. Цей перелік затверджує координаційна рада ОДА спільно з обласним та місцевим управліннями цивільної оборони та рятувальниками.
Водночас синоптики прогнозують, що грудень буде морозним, середня температура складе близько 12 градусів нижче нуля, опади припиняться. Наприкінці місяця під впливом теплих повітряних мас з Атлантики морози спадуть до -5 градусів і піде сніг. Початок січня 2015 прогнозують сніжним, а денна температура коливатиметься в межах від -15 до -10 градусів. З настанням третьої декади місяця прогнозується різке зниження температури до -20 градусів й припинення опадів. У самому кінці січня морози значно ослабнуть до -10 градусів, настане час рясних снігопадів.
Центр реінтеграції – як єдиний прихисток для безхатьків
І все таки найбільше ж від холоду страждають безхатьки. І пункти обігріву можуть надати їм мінімальну допомогу лише у найхолодніший період року. Повноцінно ж особами без певного місця проживання опікується Центр реінтеграції, який діє в Черкасах уже рік завдяки Черкаській благодійній організації ЛЖВ «Від серця до серця» за адресою вул. Рєпіна 12/1.
Нині в Центрі проживає 13 безхатьків, з них четверо жінок (двоє з яких переселенці зі сходу країни). Наймолодшому «жителю» всього 20, а найстаршому – 63 роки. Для цих людей Центр реінтеграції – постійне місце проживання. Усі мешканці працюють переважно різноробочими. Є й ті, хто їздить на заробітки у Київ, а в Центр приїздить на вихідні, бо іншого ж прихистку не має.
– Це хороші люди, які в силу життєвих обставин опинилися на вулиці. Кожен працює як може, бо їм соромно сидіти без діла. Однак вони психологічно стомлені, з ними постійно працює психолог, – розповідає волонтер Центру реінтеграції Антоніна Нелень.
Однак єдиний прихисток для цих людей і сам потребує допомоги. Приміщення Центру реінтеграції перебуває у жахливому стані. Волонтери ніяк не можуть домогтися ремонту другого поверху цього приміщення. За їхніми словами, це необхідно, насамперед, для того, щоб чоловіки і жінки не жили разом в одній кімнаті, бо це неетично. У департаменті соціальної політики Черкаської міської ради виділили цьогоріч 300 тисяч гривень на ремонт Центру, однак ці гроші є лише на папері. Активісти сподіваються, що кошти вдасться отримати у наступному році. Відтак навіть мінімальний ремонт приміщення дозволить збільшити кількість «жителів» Центру.
Центр реінтеграції – не просто притулок для безхатьків. Працівники соціологічних служб допомагають їм освоїтись у суспільстві: знайти роботу, відновити втрачені документи, а також звільнитися від алкозалежності, бо найперша умова проживання в Центрі – не вживати алкоголь. У Центрі реінтеграції ведуть облік громадян (безпритульних, осіб, які звільняються з місць позбавлення волі в м. Черкаси), які не мають житла, для того, щоб вони могли використати Центр не лише для проживання, а й для реєстрації. Саме цей документ – реєстрація за місцем проживання – дає змогу бездомним громадянам отримувати пенсії та інші соціальні виплати.
Довідка:
Минулого року у Черкасах діяло 13 пунктів обігріву, а загалом в області їх було 186. За час їхнього функціонування за соціально-гуманітарною, а також психологічною допомогою до цих місць прихистку звернулися 1023 громадяни.
Алла МОРОЗ
Мы поможем Вам быстро и качественно получить любую лицензию. Чтобы получить пожарную лицензию мчс, Вам необходимо обратиться к нам.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram