Особняк Вацлава Кринського 1907 року побудови, що знаходиться в самому історичному місці Черкас по вулиці Байди Вишневецького, можуть знести. На місці 100-літнього будинку черкаський забудовник може побудувати багатоповерхівку. Нині довкола будівлі з довгою історією огороджено будівельним парканом.
Про це днями повідомила на своїй стрінці у "Фейсбук" черкащанка Вікторія Духота.
- Глибоко вразило, хоча було очікувано. Біля "Будинку Природи" стоїть одна з історичних будівель. В ідеальному стані. З білими пофарбованими стінами та благородним фасадом. І знаєте що? Цю будівлю будуть руйнувати. Щоб скоріш за все побудувати висотку, - зазначила пані Вікторія. - Була три місяці тому у міськвиконкомі, і запитала у головного архітектора,яким чином будівельна компанія отримала дозвіл на будівництво на місці цієї будівлі? На що людина,що відповідає за зовнішній вигляд Черкас відповіла: "Всі документи компанії законні,а от будівля не має історичного паспорту".
Черкаський археолог, краєзнавець та соціолог Михайло Сиволап розповідає, що цей будинок - особняк Вацлава Кринського, збудований у 1907 році. Він є частиною заповідної охоронної території “Черкаські берегові схили” та входить до комплексної археологічної пам’ятки “Культурний шар пізньосередньовічного міста Черкаси (14-18 ст.)”.
- Це типовий зразок черкаської провінційної архітектури кінця 19 - початку 20 століття та яскравий приклад особняка заможного черкасця. Таких будинків у нас уже залишилося зовсім небагато. Крім того, тут вони складають цілий комплекс, їх не менше десятка. Це одне з місць, куди привозять туристів, аби показати, якими були Черкаси 100 років тому, - каже археолог.
За словами пана Михайла, цей будинок розташований у самому серці давніх Черкас.
- Приблизно десь в цьому районі була одна з кутових веж першого Черкаського замку. Тут в кожному кубометрі землі обов’язково лежать артефакти. З таким же успіхом, можна заїхати бульдозером у музей. Стародавніх будівель у нашому місті взагалі залишилося трішки більше сотні і кількість їх з кожним роком зменшується, - розповідає Михайло Сиволап.
Зараз будівельні роботи припинили, але невідомо чи надовго.
- Якби люди вчора не зупинили забудовника, я думаю, за вихідні будинок уже б знищили. І, наскільки мені відомо, власники будівельної фірми викупили не один подібний будинок в цьому районі, - каже пан Михайло, - мабуть, це все через те, що забудовники не черкащани. Їм воно не болить, для них це просто територія та заробіток грошей. Для мене ж це історія моєї Батьківщини. До того ж, ця територія зовсім не досліджена.
За інформацією видання "18000", на місці 100-літнього будинку місцеві забудовники планують збудувати багатоповерхівку.
Про це йдеться в містобудівній документації, що затверджена департаментом архітектури та містобудування міськради.
15 листопада 2019 року департамент затвердив ПП «Надія» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою Байди Вишневецького, 2. Таким чином надано дозвіл на будівництво багатоповерхового будинку із вбудованим приміщенням громадського призначення та підземним паркінгом. Гранична висотність – 24 метри.
21 лютого цього року департамент вніс зміни до свого наказу. Приміщення визначені як вбудовано-прибудовані, «підземний паркінг» викинуто, а гранична висотність змінена до 30 метрів.
У документації зазначається, що об’єкт розміщується в історичній частині міста. Документи підписали директор департаменту Артур Савін та головний архітектор міста Віталій Чернуха.
Згідно з інформацією з кадастрової карти, земельна ділянка, на яку видавалися містобудівні, перебуває у комунальній власності. Її цільове призначення – будівництво та обслуговування будівель торгівлі під частину комплексу нежитлових будівель.
ПП «Надія» – відомий черкаський забудовник. Компанія належить Андраніку та Фрунзе Казарянам, які впродовж багатьох років були бізнес-партнерами екс-очільника Черкащини Юрія Ткаченка.
В той же час, у Черкаській міській раді зазначають, що в актуалізації Генерального плану міста йдеться, що на цій ділянці може бути лише громадська забудова і аж ніяк не житлова.
Варто зазначити, що у своїх розвідках черкаський краєзнавець Василь Страшевич розповідав про багату історію будинку, якого хочуть знищити забудовники.
- Цей будинок спочатку належав міщанину за статусом і юристом за професією Вацлаву Вікторовичу Кринському. Потім, аж до революції, більшу його частину орендувала філія Київського Земельного банку. Коли все пішло шкереберть, в особняку по черзі товклися борці за владу, кожен свою. Як вляглося, переможці організували там дитячий заклад. За німців у будинку була якась окупаційна контора, потім довго – господарська частина органів безпеки (тоді стайні стали гаражами, а окреме помешкання челяді – підсобним приміщенням). Ще пізніше сюди переїхало конструкторське бюро, - писав краєзнавець.
Поки в міській раді визначаються, що робити з ситуацією довкола можливого руйнування історичного будинку, черкасці зареєстрували на сайті ЧМР електронну петицію. У своєму зверненні черкащанка Софія Костюченко вимагає заборонити знищення архітектурної пам'ятки та заборонити будівництво багатоповерхівки на місці згаданого будинку.
- В кожній цивілізованій державі власників, що збираються придбати нерухомість в історичній зоні, чи сам об'єкт, що є архітектурною чи історичною пам'яткою, зобов'язують зберігати зовнішній вигляд будівлі, щоб нащадки теж могли побачити ці пам'ятки. Сподіваємось, що так само буде з усіма історичними та архітектурними пам'ятками і нашій державі, і в Черкасах зокрема, - зазначила пані Софія.
На момент підготовки публікації, згадана петиція вже набрала 120 голосів із 250 необхідних.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram