Черкаська область потерпає від нестачі лікарів

13 липня 2019, 20:07

Фахівці вважають, що відкриття вищої школи медицини на Черкащині збільшить кількість лікарів

Нещодавно Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького поповнився новою спеціальністю. Тут уперше відбудеться набір студентів на спеціальність "Загальна медицина" по підготовці сімейних лікарів. Усе – через нагальну потребу області у фахівцях у медичній сфері. 

Так, сьогодні на Черкащині дефіцит лікарів становить 1 510 осіб або 28 %. Усього в області функціонує 273 заклади охорони здоров'я, в яких працює майже 25 тисяч осіб. Але з них лише 16% - це лікарі. Кількість пенсіонерів, які працюють, становить 35 %, люди ж не пенсійного віку - 12%.

Про це говорили сьогодні, 12 липня, під час круглого столу на тему "Підготовка кадрів для системи охорони здоров'я в умовах медичної реформи" в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького.

Фахівці вважають, що відкриття вищої школи медицини на Черкащині збільшить кількість лікарів

За словами ректора ЧНУ ім. Б. Хмельницького Олександра Черевка, медична галузь Черкащини розвивається, попри певні труднощі.

- На обласному рівні медичні заклади гарно оснащені. Наприклад, за останні роки відкрито кардіологічний центр, центр СНІДу, відбулося посилення в напрямках онкології, боротьби з туберкульозом. Ці кроки влади й наступні показують, що вона активно співпрацює з представниками медичної галузі. Але є й інша тенденція. Ще 10-15 років тому дефіцит кадрів у області складав до тисячі осіб, а сьогодні цей дефіцит порядку півтори тисячі. Це спонукало до того, що ми рік працювали над тим, щоб отримати ліцензію по медичній спеціальності, - зазначив Черевко.

Як зазначив т.в.о голови Черкаської обласної державної адміністрації Тарас Висоцький, дефіцит кадрів відбувається у цілому по Україні й не тільки в медичній сфері.

- Ми не зможемо ніякими технологіями замінити якісних людей, які готові щодня працювати. Якщо в інших сферах розробки дозволяють пришвидшувати навчання, то в медицині - це довгий процес навчання й роботи. Жодні сучасні рішення не можуть цього поки що змінити. Зараз ми будуємо в сільській місцевості 21 амбулаторію, повністю обладнану, в тому числі з транспортом. Учора на комісії прийняли будівництво ще чотирьох нових. Будемо мати 25 сільських амбулаторій, але якісного довгострокового забезпечення кадрами немає. Тому маємо започаткувати процес повернення людей в медицину, де складна, але надзвичайно важлива робота, - зазначив Тарас Висоцький.

Фахівці вважають, що відкриття вищої школи медицини на Черкащині збільшить кількість лікарів

Він також додав, щоб вирішити цю проблему, крім надання фахових знань, треба також напрацьовувати інструменти, як мотивувати людей працювати в сільській місцевості.

Крім того, президент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки Віталій Цимбалюк, зазначає, що наші фахівці їдуть працювати за кордон, тому що там їм пропонують більшу платню. Унаслідок цього Черкаська область потерпає від нестачі лікарів. За його словами, потрібно укладати угоду зі вступниками про те, щоб після закінчення ЗВО вони кілька років пропрацювали на Черкащині.

- Тому нам треба дуже інтенсивно працювати, щоб зберегти своїх спеціалістів. Раніше молоді лікарі після закінчення навчання два роки працювали в селі, й це було нормально. Я не згоден з тим, що відмінили відпрацювання на місцях.  Тепер вони вільні, й хочуть всі залишиться в Києві. Треба брати молодих людей із регіонів, навчати їх, і щоб вони поверталися працювати назад в ті місця, звідки приїхали. Ми ще плануємо заключити договір із областю про те, щоб ви могли лікувати ваших пацієнтів в наших високоспеціалізованих та високотехнологічних інститутах, тому що у вас зроблені дуже гарні кроки, - зазначив Віталій Цимбалюк.

 

Фахівці вважають, що відкриття вищої школи медицини на Черкащині збільшить кількість лікарів

За словами директора департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради Олега Стадника, якщо раніше рівень забезпечення середніми медичними працівниками складав 92-93, то зараз знизився до 85 відсотків.

- Будь-яке обладнання потребує людини, яка володіє знаннями, вміє їх застосовувати. Ми робимо спроби якось вплинути на проблему нестачі лікарів, зокрема через написання міської бюджетної програми оренди житла для молодих фахівців. Також є підготовлена на друге півріччя цього року міська програма, яка ще не винесена на сесію, стимулювання роботи лікарів з міського бюджету. Але це лише симптоматичне лікування, тому я радий, що сьогодні є можливість створення вищої медичної школи. Ми сподіваємося, що буде заклад, який буде прив'язувати лікарів до свого міста, - зазначив Олег Стадник.

Він також додав, що найбільш оптимальним, стратегічно правильним та економічно вигідним варіантом вирішення проблеми дефіциту лікарів буде відкриття власного вищого медичного навчального закладу, зокрема й запровадження спеціальності "Загальна медицина" в одному з черкаських ЗВО.

Як повідомив доктор медичних наук, завідувач кафедри фундаментальної медицини ЧНУ ім. Б. Хмельницького Сергій Руденко, на Черкащині є великий дефіцит медичних кадрів, тому під час вступу на спеціальність "Медицина" пріоритет будуть надавати саме для тих абітурієнтів, які проживають в Черкаській та Кіровоградській областях. Підгтовку будуть вести на базі університету й всіх базових клінік Черкас та області.

- Усі медичні заклади області мають сучасне забезпечення. Тому сьогодні ми можемо гарантувати якісну підготовку спеціалістів медичного профілю. Зокрема, в нас навчання буде проводитися на двох мовах: українською та англійською. На жаль, цього року в нас є лише 25 місць для представників України. Готуватимемо по програмі шести років, і потім ще два роки буде практична підготовка, як стажування, залежно від спеціалізації. Будемо працювати, щоб надалі вони отримували задоволення від того, що роблять, - зазначив Сергій Руденко.

Читайте такожВідміна благодійних внесків та премії лікарям: що нового може бути в черкаських медзакладах.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору