Через проблеми з водою селяни збираються пікетувати ГЕС на Гірському Тікичі

09 серпня 2017, 15:48

Селяни Чорної Кам'янки, Маньківського району збираються пікетувати Юрпільську ГЕС на Гірському Тікичі. Вони звинувачують гідроенергетиків у зменшенні кількості води у річці, пишуть "Вечірні Черкаси".

– Рівень води у Юрпільському водосховищі опустився нижче позначки в один метр, – розповідає місцевий житель Юрій Новак. – У людей, які живуть уздовж берега Тікича, зникла вода в криницях. Свердловини з насосами теж нічого не дають. У всьому винна Юрпільська ГЕС. Для чого працювати влітку, коли мало води? Працюйте восени, взимку, весною, коли Тікич повноводний. А зараз дайте спокій. Делегація із села ходила до приміщення ГЕС. Посварилися із місцевими хлопцями.

Селяни із Чорної Кам'янки однак визнають, що води немає вздовж усієї течії Гірського Тікича.

– Я живу в селі останні 11 років, – зазначив Юрій Новак. – Тікич сильно обмілів. Старі люди в селі кажуть, що у всьому винний автобан Київ – Одеса. Коли його будували, то біля Нестерівки засипали джерела, які живили Гірський Тікич. Відтоді річка всихає.

В обласному управлінні водних ресурсів висувають іншу версію зневоднення річки. Кажуть, що в Жашківському районі на річці Гірський Тікич загалом більше 200 ставків. Їхні власники забирають і спускають воду на власний розсуд. А повинні мати усю документацію: проект, технічні умови, дозвіл на спецводокористування, оцінку впливу на навколишнє середовище. У більшості орендарів таких паперів і близько немає.

– По всій Черкаській області орендарі лише трьох ставків мають дозволи на спецводокористування, – розповідає керівник обласного управління водних ресурсів Сергій Журавель. – Решта працює без них. Аргументи прості: я плачу орендну плату й податки. Нащо мені ті всі дозволи? Теперішнє законодавство обмежує наші можливості карати  таких хазяїв. За старих умов ми могли би піти каскадом ставків за течією Гірського Тікича й відновити природний стік річки. Селянам Чорної Кам'янки я би порадив провести водогін.   Найближчим часом води у Гірському Тікичі не буде.

Заступник начальника відділу техногенно-екологічної безпеки басейнового управління Південного Бугу з міста Миколаїв Руслан Туз каже, що санітарні скиди води із водосховищ улітку – обов’язкові.

– Норми таких скидів встановлюються окремо для кожної річки. Але вони обов’язкові до виконання. Якщо ГЕС не скидатиме воду, то збунтуються люди, які живуть нижче за течією, - зазначив заступник директора ТОВ "Гідроресурс-К" Михайло Атаманюк.

– Нас звинувачують невігласи, – стверджує Михайло Григорович. – Нормативи вимагають обов'язковий санітарний скид води в літній період. Я не можу взяти й просто перекрити заставки. Бо що тоді скажуть люди, які живуть у селах і містах, які розташовані нижче за течією Гірського Тікича? А це весь Тальнівський район. На станції щосекунди фіксують вироблену електроенергію, бо це товар. Кількість фіксує лічильник "Черкасиобленерго".  Я дивуюся абсурдністю ситуації: ми, законослухняні споживачі, підзвітні цілому ряду державних органів, зокрема, Південно-Бузькому басейновому управлінню, облводгоспу, управлінню екології ОДА і т.д. Відтак жорстко затиснуті в рамки нормативних і законодавчих вимог, мусимо виправдовуватись за те, що не робили: за браконьєрство на Юрпільському водосховищі, за відсутність води в Тікичі, за рівень води в криницях. В процесі виробництва електроенергії вода не споживається безслідно. Енергія води лише перетворюється в електричну. Ми теж хочемо звернутись до органів прокуратури, щоби вони знайшли винного у ситуації, що слалася.

Гірський Тікич належить до басейну Південного Бугу. Довжина річки – 167 кілометрів. Безліч неврегульованих ставків на такій короткій річці – завелике навантаження.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору