Потрібен чи ні Черкасам крематорій? Уперше активно про це почали говорити після того, як на сайті Черкаської міської ради зареєстрували петицію про його будівництво. Незабаром питання його зведення може зазвучати з новою гостротою, адже на нині діючих кладовищах міста Черкаси місць для поховання залишилося максимум до осені. Після цього доведеться виділяти кошти й землю для зведення нових кладовищ, пише "Вичерпно".
Вільної землі у містах стає все менше. Кладовища – переповнені. А в заповітах частіше з’являються побажання про кремацію тіла. Проте в Україні функціонує всього три крематорії – в Києві (обслуговує близько 40% померлих), Харкові (70% померлих, зекономлено 600 га землі) та Одесі (30% померлих). На 7,4 мільярдів людей, що нині живуть на землі, приходиться близько 15 мільярдів захованих під нею. Тобто мертвих людей на планеті вдвічі більше, ніж живих. Таку статистику Анастасія Брус, авторка зареєстрованої ще в грудні 2017 року електронної петиції, навела у своєму зверненні до міської влади. Також вона навела ще низку, на її думку, переваг, які надає кремація тіла. Текст електронної петиції можна переглянути ТУТ.
Петиція швидко набрала необхідні 250 голосів підтримки черкасців, однак департаментом житлово-комунального комплексу було рекомендовано депутатам її не підтримувати, що вони і зробили. В обґрунтуванні йшлося, що відповідно до Державних санітарних правил і норм, розміщення крематоріїв обов'язкове у містах з населенням понад один мільйон. Оскільки Черкаси навіть близько не місто-мільйонник, для нас це положення не є обов’язковим до виконання.
Хоча юридичне управління й написало свої зауваження, що ця ж норма і не забороняє будувати крематорії в містах і з меншою кількістю населення, якщо є в цьому потреба, петиція все ж таки не була підтримана.
5 лютого 2019 року Ірина Надточій зареєструвала ще одну електронну петицію подібного змісту.
- У місті Черкаси величезну територію займають кладовища, і що природно, оскільки люди помирають. А місця для захоронень з кожним днем все менше й менше. Пропоную побудувати за містом, або на околиці крематорій. І це не проста забаганка, а реальна необхідність, бо ховати людей вже возять в сусідні села! — йдеться у петиції.
Незгасний інтерес у черкасців до цього питання, змусив заступницю міського голови Людмилу Бордунос винести це питання на громадське обговорення, поки що лише на сторінках соціальних мереж, згодом, запевняє чиновниця, пройдуть і публічні обговорення.
Більшість людей висловилися однозначно – потрібен. Якщо й виникали якісь перестороги, то лише релігійного чи фінансового характеру.
- Я бачу до цільність в будівництві крематорію хоча б тому, що тенденція смертності людей тільки зростає. Ми бачимо, як у нас місто обростає кладовищами. І якщо ми заглянемо вперед на декілька десятків років, то складається дуже сумна ситуація. Уже на сьогоднішні ми будемо виходити з пропозицією до депутатів щодо включення в ПСЕР будівництва наступної черги кладовищ. Оскільки сьогодні статистика смертності показує, що місць для захоронення вистачить лише до осені. Потрібно терміново добудовувати нове кладовище, — прокоментувала Людмила Іванівна.
Кремація – це не християнський спосіб поховання, зазначає священик Свято-Троїцького собору Володимир Штокало. Однак, хоч церква і не вітає такий спосіб поховання, й не виступає проти нього. Церковні канони про це нічого не говорять.
– Біблія пише так: нехай повернеться прах в землю. Звідки людина створена, туди й повертається. Православні звичаї виключають кремацію. Але якщо вона не несе якоїсь містики, то сама по собі кремація не є гріхом. На душу це ніяким чином не впливає. Головне, урни не можна зберігати вдома. Так не повинно бути. Прах має зберігатися на кладовищах, — пояснив священик Володимир Штокало. Він також додав, що розуміє, питання із землею стоїть гостро, однак, вважає, що його можна вирішити.
У скільки ж місту обійдеться будівництво крематорію та чи є економічна доцільніст в його зведенні?
Орієнтовна вартість нового кладовища складе близько 3 млн грн. Проте вистачить його на 1-2 роки. Далі знову доведеться шукати землю і кошти на нові місця для поховання людей.
– Тобто нам майже щороку доведеться продовжувати нову лінію кладовищ, — наголосила заступниця міського голови.
Натомість будівництво крематорію – це багатомільйонний довготривалий проект. Наразі департамент ЖКК прораховує вартість проекту та вивчає потребу сусідніх областей для налагодження подальшої співпраці. Адже наразі з центрального регіону України на кремацію везуть до Києва. Крематорій Харкова вже не справляється і має черги в декілька тижнів на спалювання тіл померлих людей.
Нині у Верховній Раді розглядаються зміни до Закону України про поховання та поховальну справу, де передбачається дати можливість будувати крематорії інвесторам. Оскільки сьогодні інвестор хоч і може вкладати кошти в будівництво подібних споруд, але вони мають залишатися в комунальній формі власності. Якщо зміни затвердять, то інвестор зможе оформлювати будівлю на себе. Тоді можна буде збудувати крематорій в Черкасах за кошти інвестора без вкладень з міського бюджету.
Цікавить людей, скільки коштуватиме кремація померлих родичів.
За інформацією сайту «Traur.com.ua», процедура кремації в Києві коштує від п'яти тисяч гривень, однак, якщо ти везеш тіло з іншої області, то чимало коштів піде на транспортування тіла. Тому Людмила Бордунос зазначаэ, що паралельно розглядається можливість виділення з міського бюджету коштів на перевезення тіл на кремацію до Києва.
– Серед пропозицій, які звучали від жителів Черкас, є досить цікаві, зокрема розробити програму заохочення до кремації людей шляхом виділення коштів з бюджету на транспортування до Києва. Можна зробити такий пілотний проект і подивитися, наскільки люди готові до кремації, — зауважила Людмила Бордунос. Вона також додала, що, на її думку, ця процедура не повинна бути занадто дорогою, навіть якщо крематорій буде збудовано за кошти інвесторів.
Обнадійливо те, говорить чиновниця, що у новій актуалізації Генерального плану міста Черкаси, яка наразі ще не затверджена, передбачено місце для розміщення крематорію (по вул. Промисловій, площею 6 га). Також заступниця наголошує, що відповідно до висновків архітекторів, його можна буде розмістити в межах населеного пункту і це не суперечитиме будівельним нормам.
Це проект не одного року, однак вже найближчим часом, обіцяє Людмила Бордунос, вона познайомить з ним депутатів міської ради та винесе на громадське обговорення, де представить економічне обґрунтування будівництва в Черкасах крематорію.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram