“Будь ласка, почуйте нас!”: селяни на Черкащині просять в ОДА дати їй самим обирати своє майбутнє (фото)

30 січня 2020, 10:32

В Сигнаївці, що на Шполянщині, вчора було гаряче. Сільський будинок культури був заповнений з самого ранку. Як з’ясувалося, сигнаївчани чекали на приїзд гостей із Черкас. Зі слів селян, вони запросили на зустріч представників Черкаської ОДА з причини того, що окремі представники місцевої влади протидіють їх бажанню об’єднатися із Шполянською ОТГ. Натомість,  як кажуть селяни, їх примусово намагаються приєднати до сусідньої Матусівської громади.

Про перебіг заходу інформує наш кореспондент. 

Близько місяця тому в Сигнаївці відбулася “революція”. Селяни, обурені бездіяльністю свого голови сільської ради, під дощем, із криками, сварками, викликом поліції та перекриттям дороги вимагали від депутатів сільської ради рішення про добровільне приєднання до Шполянської ОТГ. Масовий супротив сигнаївців викликало добровільно-примусове рішення обласної влади приєднати село до Матусівської ОТГ. Обурило людей те, що чиновники пішли всупереч рішенню людей та першочерговому перспективному плану, згідно з яким їх мали приєднати до Шполянської ОТГ. У підсумку, рішення про приєднання до Шполи таки було ухвалено, а голова села під тиском громади склав повноваження.

Проте, незвжаючи на рішення селян, на нещодавній нараді в ОДА щодо обговорення перспективного плану об’єднання громад, представники Матусівської ОТГ публічно повідомили, що сигнаївську громаду ніби заставили приєднатися до Шполи.

Як повідомила присутня на зібранні депутатка Шполянської районної ради Оксана Авер’янова, сигнаївці вирішили запросити до села представників ОДА аби вони самі почули думку людей.

- Ми запросили представників ОДА на цю зустріч, щоб вони могли наживо почути жителів нашої громади чи дійсно це їх бажання щодо приєднання до Шполянської ОТГ. Адже, те, що озвучили представники Матусівської ОТГ є повною неправдою і насправді Сигнаївка “лежить душею” саме до Шполи, - каже пані Оксана. - Вже понад два роки ми боремося за право самим визначатися, з ким об’єднуватись. Сподіваємося, представники обласної влади нас таки почують

Поки селяни чекають на запрошених гостей, місцеві жителі розповідають про мету свого зібрання. Місцева жителька Наталія каже, що сигнаївчани вже не один рік змушені всіма доступними методами наполягати на приєднанні до сусідньої Шполянської ОТГ.

- Скільки років ми б’ємося за це своє право. У Черкасах почули одну людину, яка не має відношення до нашої громади і вирішили, що так воно і є. Як це розуміти? Ми хочемо до Шполи! Чому? Тому що там є вся належна інфраструктура. Лікуємося у Шполі, у разі надзвичайної події на допомогу приїздять шполянські рятувальники, а безпеку забезпечують шполянські правоохоронці. Що говорити, якщо більшість сигнаївчан працюють у Шполі. Навіщо нам приєднуватись до тих, з ким ми не маємо таких тісних зв’язків? - каже жінка. - Приєднувати Сигнаївку до Матусова - це як запрягати коня позаду воза. 

Представник молоді села Олексій Прокіпець наполягає на тому, що обласна влада має почути думку саме селян, а не місцевих чиновників.

- В мене у Матусові дуже багато друзів. Але для життєдіяльності села і його розвитку потрібна інфраструктура та підприємства, які б наповнювали бюджет громади і допомагали його розвивати. На жаль, у Матусові немає таких можливостей. Жителів Сигнаївки вже поставили перед фактом, що сільську амбулаторію будуть ліквідовувати, а медичні послуги вони зможуть отримувати тільки в Матусові. В той же час, нам набагато зручніше сісти в автобус і за 15 хвилин бути в Шполі та отримати медичну допомогу там, - каже Олексій. - Якщо нас не почують, то ми готові їхати до Києва і там добиватися того, щоб нас почули і дали можливість приєднатися до Шполянської ОТГ.

До вимог сільської молоді долучаються і  представники старшого покоління. Пенсіонерки Лідія та Галина кажуть, що прийшли на захід, бо солідарні із більшістю жителів та не бачуть сенсу в приєднанні їх села до Матусівської ОТГ.

— Нам по вісімдесят років. Спеціально для того, щоб нас приєднали до Шполянської, а не Матусівської ОТГ ми, зібравшись з силами, прийшли сказати свою думку. Приєднатись до Шполянської ОТГ — це правильне рішення, яке підтримуюсь усі жителі села Сигнаївка. Ми хочемо, щоб у нашому селі залишився стоматолог, адже ми старенькі, нам буде складно кудись їхати. А Матусів навіть цього не потяне, — коментують пенсіонерки.

На зустріч із селянами приїхав заcтупник голови Черкаської ОДА Юрій Лесюк. Чиновнику довелося добряче вислухати докорів від обурених сигнаївчан щодо можливого приєднання їх села до іншої громади. Утім, Юрій Миколайович спробував запевнити присутніх, що їх думку обов’язково врахують при внесенні змін до перспективного плану об’єднання громад.

- Ви маєте право зробити свій вибір. Я певен в тому, що вас почують і буде прийнято справедливе рішення, - повідомив присутнім Юрій Лесюк. - Ситуація в державі зараз складається наступним чином. Час, голи громади могли добровільно об’єднуватись, скоро закінчиться. Є різні причини, чому деякі села досі не об’єдналися з іншими селами чи громадами. В багатьох випадках, я не буду зараз конкретизувати, сільські голови не враховують думку громади і роблять все, щоб село ні з ким не об’єднувалось. Все тому, що цим людям є що втрачати і їм добре й так. Також є такі громади, жителі яких пасивно реагують на можливості об’єднання. В таких випадках держава бере на себе відповідальність і приєднує такі громади до інших за певною методикою. У вас ситуація зовсім інша. Це дуже добре, що ви відстоюєте своє бажання приєднатися до тієї громади, в якій вам буде комфортно. Я вас почув і побачив наживо це ваше бажання. Хочете увійти до складу Шполянської ОТГ? Все, питань немає!

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору