Цьогоріч Великдень припав на неділю, 2 травня, проте черкасці почали готуватися до свята ще з початку тижня. У деяких родинах звичні приготування перетворилися на вікові традиції.
Журналісти “Про все” дізналися, як святкуватимуть Великдень знані у Черкасах містяни.
"Я ходжу на нічну молитву в церкву", - міський голова Черкас
Великодні свята міський голова Черкас завжди проповдить з родиною. Жодного разу це правило він не порушувв.
- Великдень ми завжди проводимо всією родиною. Це наша непорушна традиція, яка жодного разу не порушилася. Обов`язково ходимо до церкви: я - на нічну молитву, а дружина з дітьми зранку йде святити паски. Дружина з дітьми також власноруч розписує писанки, - розповідає Анатолій Васильович.
"Готували паски з трирічною донечкою", - фотографиня
Черкаська фотографиня Катерина Друзь на Великдень традиційно приїжджає додому до мами.
- У Великдень збираємось всією родиною у моєї мами. Я щороку - така у мене традиція - випікаю паски за новими рецептами і вони завжди виходять смачними. Свої кондитерські вироби завжди фотографую на Великодні листівки для привітання родичів та друзів - це ще одна з традицій, якій понад 5 років.
Цьогоріч я залучила до приготування пасок мою трирічну донечку, вона дуже полюбляє допомагати в приготуванні смаколиків. Три види пасок скуштують мої рідні на свята від мене та моєї маленької помічниці.
Щиро вітаю вас з Великоднем! Нехай це величне свято наповнить серце світлими почуттями надії і любові, дарує щастя та добро, - бажає фотографиня.
"Проводжу багато часу далеко від дому, тепер надолужую", - голова облради
Очільник Черкаської обласної ради Анатолій Підгорний розповідає, що для нього Великдень - насамперед родинне свято.
- Хочеться провести його у спокійній домашній атмосфері. До речі, готувалися до цього дня, як завжди, всією сім'єю - слідували давнім українським традиціям і навіть кільком власним. Коли багато часу проводиш далеко від дому, маєш напружений робочий графік, то добре розумієш, як важливо ці кілька днів побути з найріднішими. Надолужую.
Сьогодні також хочу побажати кожному черкащанину щасливого Великодня. І Незалежно від того, де і як ви відзначаєте найбільше християнське свято, нехай поряд із вами будуть найближчі. Так, карантин уже вдруге вносить корективи у відзначення цього свята, проте бажаю, щоб віра у Великоднє диво дарувала вам надію на майбутнє. Зі святом. Христос Воскрес!
“Віримо, що в цей день Ісус живе”, - багатодітна мама
Черкащанка Євгенія Чернова разом із чоловіком виховує 10 дітей. З них семеро - прийомні, однак жінка запевняє: вони всі - цілісна родина. Проте традиційного святкування сім’я ще не має.
- У нас традицій немає. Паски печемо, але вони нічого не означають. Завжди йдемо в неділю в церкву. Цього року хочемо поїхати після служіння до батьків у село разом із дітьми, а в понеділок підемо в ліс. Для нас Пасха - велике свято, ми віримо, що в цей День Ісус воскрес і живе, - розповідає багатодітна мама.
“Перед святом дружина варить освячену вербу”, - директор КП “ЧЕЛУАШ”
Депутат Черкаської міської ради, директор КП “ЧЕЛУАШ” Олексій Мельник розповідає, що для його родини Великдень - улюблене свято.
- У нас є незмінна традиція святкувати цей день всією родиною. Разом з дітьми, дружиною та її мамою ми їдемо до моїх батьків у Корсунь-Шевченківський. Приїжджає і мій старший брат з родиною.
Мені завжди подобалася атмосфера цього свята: мама і дружина випікають паски, старший син уже сам фарбує крашанки, потім - нічна служба в церкві, а після - святковий сніданок у колі родини.
Черкащанин пригадує, що ще в дитинстві любив Великодні свята.
- Зараз із дружиною ми ходимо до церкви ще й в Чистий четвер. Під час служби читаються дванадцять Євангелій і кожного разу запалюється свічка. Останню запалену, дванадцяту свічку, люди забирають із собою додому. Церква у Корсуні-Шевченківському розташована на пагорбі й мені з дитинства подобалося трохи затриматися після служби й спостерігати, як ці вогники “розходяться” по місту.
А напередодні, у середу ввечері, дружина варить освячену вербу, щоб у четвер до сходу сонця покупатися у тій воді. Для нас Великдень, як і Різдво, особливе і важливе свято, до якого потрібно готуватися.
"Крашанки ми розмальовуємо самостійно", - психологиня
Мама черкаської психологині Інни Лук’янець - із Західної України. Своє трепетне ставлення до свята вона передала й доньці.
- На Великдень ми всією родиною ходимо до церкви. Зазвичай це старовинна церква в селі Мошни. У нас там є будинок. У Черкасах ми рідко лишаємося, але якщо святкуємо в місті - то зазвичай ходимо в церкву на Пагорбі Слави.
Паски черкащанка не пече, а купує. Розповідає, що любить пробувати оригінальні та незвичайні.
- Крашанки ми фарбуємо, розмальовуємо, прикрашаємо самі. Цю традицію я започаткувала ще коли був син маленький. Йому дуже подобалося і він ставився до цього процесу відповідально. СинЗараз він уже підліток, але традицію фарбувати крашанки залишили. Любимо обирати колір фарби, спеціальні прикраси для них.
Після церкви ми обов‘язково снідаємо, п‘ємо «Кагор», б‘ємося яйцями і кажемо «Христос Воскрес!».
“В дитинстві я думав, що Великдень - прелюдія до “гробків”, - історик
Черкаський історик Борис Юхно розповідає, що зараз святкує Великдень традиційно, як і всі. Однак у дитинстві свято мало особливий “присмак”.
- З дитинства, пам’ятаю, їздили до бабусі в Іркліїв. Там у 70-і святкували Паску (саме Паску, а не Великдень - це слово “зайшло” лише в 1990-ті) більш традиційно, ніж у місті. Бабуся пекла великі паски, у магазинах їх не продавали. Фарбовані яйця називали крашанками,інколи була свіжина, коли напередодні кололи кабана.
Релігійний контекст свята я погано розумів, тому вважав, що що це все - прелюдія до “гробків”. На поминальні дні на кладовищі було все село, усі - з пасками, крашанками та цукерками, - розповідає історик.
“Ми з дітьми ведемо великодній адвент-календар і вони отримують подарунки”, - журналістка
Черкаська медійниця Юлія Фомічова з дітьми створює адвент-календар, щоб урізноманітнити звичне свято.
- У дитинстві ми ніколи не ходили в церкву святити паску, ніхто Великдень не святкував. Бабуся хіба що приносила щось свячене і вся родина обідала за одним столом. Коли стала дорослою, кілька років поспіль стояла всю ніч на службі, наприклад. З появою дітей започаткувала адвент-календарі: протягом тижня виконуємо завдання, пов’язані з підготовкою: фарбуємо тематичні розмальовки, читаємо дитячу біблію, фарбуємо крашанки. І обов’язково роблю дітям подарунки - бо це свято про любов до ближніх, - розповідає черкащанка.
“Традиційний святковий обов’язок “лежить” на мені”, - наш SMM-менеджер
Для Максима Миськіва, SMM-спеціаліста “Про все”, Великдень завжди був світлим і сімейним святом. Однак для цього доводилося прокидатися ще до світанку.
- Ще з дитинства я люблю це свято, хоча мені не подобалося прокидатися о 5-й ранку. Але ми з сім’єю святили паску, брали з церкви додому благодатний вогонь, а вже вдома змагалися з татом у розбиванні яєць, - каже Максим Миськів.
Останні роки ці традиції стали обов’язком черкасця.
- Тепер я сам їду на Великдень у церкву, але кожного разу хвилююся, щоб довезти додому свічку з вогнем - ще жодного разу вогонь не згас, це моє особисте досягнення, - каже наш СММ-ник.
"Для мене свято почалося ще два тижні тому", - організаторка святкових заходів
Голова ГО "Країна дитинства" Леся Побиванець розповідає, що Світле Христове Воскресіння - головне й особливе Свято року і у її родині.
- Для мене Свято розпочинається ще за два тижні із розписування воском писанок. У чистий четвер обов'язкове прибирання та купання до сходу сонця, як навчила бабуся. Печу традиційно сирну Пасочку, фарбуємо яйця, запікаємо м'ясце з чорносливом… У ніч на неділю з донечкою та мамою обовязково йдемо до церкви та приєднуємося до урочистої літургії та ходи. На світанку вже йдемо всією родиною освячувати свої Великодні корзинки та збираємося на сніданок до мами, берегині нашої сім'ї, в особливій атмосфері гармонії, щирості й гостинності. Тож, будемо завжди жити з Богом у серці! Радісних Свят Вам!
Раніше ми писали, чому Благодатний вогонь не обпалює українців та чи вірить у його силу митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram