Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії “Нової української школи” на Чорнобаївщині

13 вересня 2018, 12:26
Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото Павла Собка

Навчально-освітній комплекс з дитсадком та загальноосвітньою школою у селі Ревбинці Чорнобаївського району буквально за кілька днів від початку нового навчального року зазнав страшного надзвичайного лиха. Після потужної зливи минулої неділі у приміщеннях почала руйнуватись стеля, по стінах потекли брудні водяні потоки, затопивши майже весь освітній заклад по периметру та серйозно пошкодивши майно. Виявилось, що стихії не витримав, встановлений будівельною бригадою на даху школи, гідробар’єр. Але чому дах розкрили до того моменту, як у підрядної приватної фірми з’явились всі необхідні матеріали, чому власне ремонт почали запізно та чим дійсно ризикували школярі та вчителі, з’ясовувала журналіст "Про все".

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Хроніка надзвичайної ситуації

Ремонтні роботи даху в школі села Ревбинці розпочалися у другій половині серпня. Всі необхідні документи підрядник отримав 16 серпня, а з 20 числа приступив до запланованих робіт. Як стало зрозумілим, стабільності їхнього проведення завадило несвоєчасне постачання необхідних будівельних матеріалів. Втім, будівельники, довго не розмірковуючи на цим, розкрили дах та встановили спеціальний гідробар’єр, необхідний для забезпечення тривалості експлуатації балок даху та інших його важливих конструкційних елементів. Але той під час потужної зливи, 9 вересня, не витримав, і школу почало на очах заливати.

— Ще 8 вересня все було нормально, а коли в неділю надвечір розпочалася сильна злива, ми виявили протікання даху по всьому периметру будівлі, — розповідає директор Ревбинського НВК Тетяна Щепак. — Ми побачили , що встановлений підрядником гідро бар’єр, не витримує. Брудні потоки води з глиняної стелі затікають по стінах та попадають на підлогу, пошкоджуючи шпалери та навісну стелю в деяких приміщеннях школи. Наступного дня після цього жахливого лиха мокра та важка стеля почала відвалюватись цілими шматками.

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Керівництву навчального закладу довелось оперативно припинити навчальний процес та швидко відімкнути електрику, щоб ніхто не постраждав.

— Уночі в неділю з ліхтариками в руках ми всі разом — і вчителі, і батьки рятували, що могли, — продовжила свою гірку розповідь керівник закладу. — Спершу - вартісну техніку. Дощ, на щастя, був нетривалим. І за кілька днів дещо навіть встигло підсохнути. З дозволу відділу освіту зранку вчителі разом з батьками розпочали прибирати те, що натворила негода. Деякі речі — книги, дидактичні матеріали, техніку врятувати не вдалося. Зусиллями колективу та за допомогою будівельників ми знесли в безпечне місце все, що заважало продовженню навчального процесу. А його звісно було припинено, бо дітей у такі класи не можна було пускати. Наші батьки поставились до цього з розумінням, бо бачили на власні очі, що трапилось. 10 та 11 вересня навчально-виховний процес у школі було припинено.

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Найбільше постраждав шкільний клас на другому поверсі , де розміщувались першачки. Зачепило також ще кілька класів, директорський кабінет, актову залу та стелю в коридорах, де навіть після підсихання ще й досі страшнувато ходити. Збитків школа зазнала великих, але поки що точну суму озвучувати ніхто не береться.

12 вересня роботу дитячого садочку та навчання у 9-их класах у кімнатах правого крила, яке не постраждало від потопу, було відновлено. Дітей з лівого крила перевели на перший поверх у дві вільні класні кімнати. В одній з них розмістився сьомий клас. А перший клас перебазували до спортивної зали на першому поверсі. На сьогодні це найкраща та найсухіша шкільна кімната. Допоки дозволяє погода старші діти займаються фізкультурою надворі на спортивному майданчику, та чи зможуть вони і далі поступатись місцем малечі, що змушена вчитись в спортивній кімнаті? Все тепер залежить від того, наскільки швидко проведуть відновлювальні роботи.

56-ть років без капремонту

Загалом, у Ревбивській школі отримують освіту 35 сільських діток. Тут є повні класи, де навчається по шість та більше школярів, але є й такі, де індивідуальні уроки отримує лише одна дитина. Колектив навчального закладу радий, що цього року до них прийшли аж шестеро першокласників. Для розуміння, для сільської глибинки - це дуже добрий показник. Садочок відвідують 18 малюків. І всі ці діти також є великою надією на збереження старенької сільської школи.

Попри те, що чиновники вже неодноразово намагались закрити її назавжди. І сім років вона таки стояла порожня. Але небайдужі батьки дійшли аж до профільного міністерства та відстояли право на існування школи, де навчались ще їхні батьки.

До речі, побудовано приміщення школи було в 1962 році. І за цей час її жодного разу капітально не ремонтували. Відповідно й дах 56-ть років не міняли. Втім, проблема необхідності капітального ремонту приміщень закладу вперше проявилась вже у 80-ті роки. Так само школа потребувала і ремонту даху.

Під час прийомки школи до нового 2018-2019 навчального року комісія врешті виявила, що дахові перекриття потребують негайної заміни, а шифер варто замінити на більш сучасний матеріал. Тому до переліку необхідних робіт, запланованих районним відділом освіти Чорнобаївської райдержадміністрації, додалось ще й перекриття балок та інших необхідних конструкцій.

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Коли ж у школі перекриють дах?

Між іншим, відповісти на питання, чому роботи з ремонту даху розпочалися аж наприкінці серпня директорка не може . Говорить, що це не належить до її компетенції, адже всі документи та договори на проведення робіт з підрядником підписували в районній адміністрації.

- Мабуть, затримка була через час, згаяний на проведення експертної оцінки та проведення конкурсу по системі «Прозорро», з очікуваною вартістю на суму 935 тис. 427 грн, — припускає директорка.

Вона сподівається, що будівельники підуть назустріч та допоможуть усунути наслідки лиха та завершать всі роботи з облаштування даху задовго до 31 грудня цього року (як це прописано в умовах договору).

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Спілкування з будівельниками видалось доволі неприємним. Але з їхніх слів стало зрозумілим, що затримка в роботах була внаслідок нерівномірності доставки необхідних матеріалів, необхідних для продовження робіт. Тож, поки чекали на чергову доставку, вони розкрили дах та встановили гідробар’єр. Вочевидь, не очікували, або просто халатно не прорахували, що саме в цей момент Ревбинці потонуть у зливі.

— Ситуація така, як по всій країні, — агресивно вигукував прораб фірми підрядника, який не захотів називати свого прізвища та представився, як Дмитро Юхимович. — Коли гроші виділяються, тоді все й робиться. Щоб зробити дах, потрібно розібрати спочатку старі конструкції, потім зняти заміри нової конструкції. А вже потім її накривають. Винна у цій ситуації наша бездумність, бо починаємо думати про ремонт 1 січня, а кошти починаємо виділяти ближче до осені. Свої корективи вносить погода. Пішов аномальний дощ, випала двомісячна норма опадів. Яка конструкція це може витримати ?

— Так навіщо дах завчасно відкрили? Не корівник ж накриваєте, а школу, де діти навчаються! — настійливо допитувались журналісти, та зрозумілої відповіді так і не отримали.

Після філософських роздумів назагал щодо ефективності та професійності роботи медіа Дмитро Юхимович врешті-решт майже нечутно пообіцяв перекрити дах до кінця тижня.

Без світла, з обваленим дахом та напівзруйнованою стелею — реалії „Нової української школи “ на Чорнобаївщині

Фото: Про все

Потоп у сільскій школі у Ревбинцях прокоментували в Чорнобаївському відділі освіти

Начальник відділу освіти Чорнобаївської районної адміністрації Раїса Піддубна повідомила, що школа у селі Ревбинці є малокомплектною, але мешканці села вимагають її зберегти. Тому за останні чотири роки за кошти районного бюджету, сільської ради та державного бюджету було зроблено поточний ремонт приміщень закладу для навчання дітей та роботи вчителів, на що спрямували близько 2 млн. грн.

- Школа має поважний вік, її будували за старими будівельними технологіями. На оздоблення внутрішніх стін та стелі при будівництві використовували глину, — наголосила вона. — Тому при найменшому намоканні їхні поверхні розмиває.

На логічне запитання: чому спочатку провели ремонти внутрішні, а потім згадали про дах та чому проведення ремонту даху відбулось так запізно, чиновниця ретирувалась відповіддю:

— Для того, щоб зробити такий вартісний ремонт даху, потрібні кошти, яких в бюджеті ми не мали. Кошти на ремонт даху згідно з програмою економічного розвитку запланували в бюджеті цього року, коли затверджували документ. Однак розпочати роботи, наприклад, 1 червня ми не могли без виготовлення проектно-кошторисної експертної документації та проведення відповідного конкурсу. Експертні висновки підрядник отримав 6 серпня. Кошти надійшли також у серпні. А підписати договір з підрядником ми маємо право лише тоді, коли з’являються кошти на балансі відділу освіти. Раніше це зробити неможливо, — виправдалась чиновниця.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору