Археолог розповів про втрачену сакральну родзинку Черкас

28 липня 2022, 19:19

Археолог Дмитро Куштан показав, де в Черкасах в 100 метрах від Пагорба Слави стояла синагога. Нині її вже нема, а на цьому місці розбили сквер. Будівлю синагоги радянська влада знесла близько 100 років тому. Про свої спостереження він розповів на сторінці Історія міста Черкаси в мережі Фейсбук, пише vikka.

За словами археолога, у 2-й пол. ХІХ – поч. ХХ ст. місто Черкаси знаходилося в межах компактного проживання єврейського населення на теренах Російської імперії. До 1917 р. частка євреїв серед населення міста складала понад третину.

Євреї у Черкасах володіли промисловими підприємствами, торгівельними закладами, аптеками тощо. Територія, де зараз розташовується Долина Троянд, називалася Подолом. Переважно там мешкало єврейське населення. На розі Єврейської (нині Гагаріна) та Замкового узвозу був ринок, а поряд із ним синагога.

«Найдавнішою та найголовнішою єврейською сакральною спорудою в місті була синагога, яка знаходилася на Подолі, неподалік Замкової гори. Саме тут вона позначена на планах міста з кін. ХІХ ст.» – розповів Дмитро Куштан.

Стара синагога дуже вирізнялася своєю незвичною архітектурою на тлі звичайних міських цегляних будинків та глинобитних хат. Судячи з підписів на малюнках, цю синагогу збудовано близько 1850 р. Вона була двоповерховою, дерев’яною (?) на цегляному фундаменті. Дах двосхилий (у вигляді ковчега) з фігурними фронтонами. «Найпевніше, синагога була зруйнована у 1930-х роках, або й пізніше», – зазначив археолог.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Черкащанин :

Де зараз підходи до пляжу, як було багато хат наставлено. І дерева. Ніколи би не подумав, що там жили раніше. Нещасні 100 років.

Вгору