Однією з найобговорюваніших тем цього року став законопроект про мобілізацію. Наразі поки невідомо, коли відбудеться голосування за нього і в якому вигляді його ухвалять.
Народний депутат України Віталій Войцехівський в інтерв’ю журналістам розповів, яким цей закон має бути, чим зайнявся після виходу зі «Слуги Народу» та чому взявся з’ясовувати обставини видачі дозволів на виїзд через систему "Шлях".
Після виходу зі «СН» на чому сконцентрувалися?
Робота депутата сьогодні найменше залежить від його партійності, у моєму випадку так це точно. Чи я є членом партії, чи безпартійний, мене обирали конкретні люди, тому моя робота ніяк не змінилася. Працюю на окрузі, проводжу регулярні зустрічі, беру участь в розробці законопроектів, останній стосуватиметься внутрішньо переміщених осіб . Для мене дуже важливо чути, що потребують люди на місцях, щоб надалі це втілювати у закони
Останнім часом на вас посилився тиск за допомогою явно замовних матеріалів у деяких ЗМІ. На вашу думку, це помста чи такі собі попередження, аби ви відмовилися від певних планів і поглядів? Чи знаєте, хто є замовником?
Практично кожна публічна людина, і я не виключення, є об’єктом нападок зі сторони. А якщо ще й ця публічна людина має свою принципову позицію з деяких питань, то публікації перетворюються у цілий шквал. Проте для мене це не є новиною. Проходив подібне і на попередній роботі, коли був міським головою. Сьогодні, у переважній більшості, підіймаються якість старі інфоприводи. А новий шквал публікацій, якимсь дивним чином співпадає то з моєю заявою про події пов’язані з рейдерським захопленням на Красногірському олійному заводі, то з моїми запитами у відповідні структури щодо дій Черкаської ОВА. Найсмішніша стаття, що ніби я хотів захопити завод, зробити мені цього не вдалося, а тому виступив із викривальною заявою з трибуни ВР. За такого роду публікаціями немає часу слідкувати. Люди зацікавлені очорнити депутата, значить вони чомусь нервують. А хто замовляє ці статті, робіть висновки самі.
Не вщухають суперечки з приводу законопроекту про мобілізацію. Що, на вашу думку, звідти варто все ж прибрати і що додати?
Насамперед хочеться бачити такий закон, який не перетворюється в «страшилку» для людей. На жаль, сьогодні досягли зворотної реакції. Працівників ТЦК виставляють монстрами, які хапають людей, що не готові служити в армії. Непокоїть те, що служба в армії стає не почесним обов’язком, а каральною перспективою. Що стосується нашого комітету, ми дали правки в частині ОМС. Є дублювання функцій органів місцевого самоврядування і військових адміністрацій, є питання по терміну служби та ротації. Колегіально обговорюємо все, але хочеться дочекатися слушних пропозицій, які мають іти від профільного комітету.
Нещодавно ви порушували питання щодо перетину чоловіками кордону за допомогою системи «Шлях» та звернулися до правоохоронців, аби з’ясувати, скільки з них повернулося. Що вдалося дізнатися?
В один момент система «Шлях» із хорошої ідеї перетворилася на спосіб, для окремих людей, вирішувати свої питання з бізнесом, втечею за кордон тощо. Цьому всьому, на жаль, сприяли обласні військові адміністрації. Фігурують під час виїзду часто одні й ті самі прізвища, цікаво б було зробити аналіз скільки гуманітарної допомоги завдяки таким поїздкам у область заїхало. У ВРУ працювала ТСК з питань розслідування фактів можливих порушень законодавства України у сфері отримання, розподілу, транспортування, зберігання гуманітарної допомоги. Саме ця комісія зверталася до Укртрансбезпеки представники якої надавали розширений звіт в тому числі, витяг про осіб, які перетинали державний кордон України з кожної області. Так от кількість дозволів, яку видала Черкаська ОВА подивувала. Але щоб не звинувачувати нікого безпідставно ще раз надіслав депутатські запити у відповідні структури. Хотілося б, щоб посадові особи все ж відповіли по закону, якщо факти порушення чи перевищення своїх повноважень все ж були. Нонсенс – ОВА випускає чоловіків за кордон, потім викликає представників ОМС на килимок та вимагає показників щодо мобілізації.
Золотоноша посіла першу сходинку серед міст, які найефективніше розпорядилися своїм майном. Органи місцевого самоврядування успішно провели минулого року 61 аукціон із 78 оголошених. Якщо не секрет, на що витратили більшу частину доходів?
Чесно кажучи не мав можливості це відслідкувати. Але якщо цей факт дійсно є, то мені приємно, що команда Золотоніської міськради працює злагоджено. Всі ці люди працювали зі мною і безперечно, я лише радію їх успіхам.
Чим, зробленим у 2023 році вами і вашою командою, можете похвалитися?
Я би не хотів казати чим можу похвалитися. Адже і робота на окрузі, і в парламенті – це мій обов’язок. А от з останнього, що зігріває душу – це смс від бійця, якого ми відправили на реабілітацію на західну Україну. Отримав поранення, зараз наш герой в інвалідному візку. Проте після 10 днів перебування у закладі написав, що вже може сам себе обслуговувати, по-малу рухатися. Якщо є конкретна допомога, конкретній людині, яка наразі захищає нашу країну – це найбільше досягнення і місія, яка надихає на нові звершення. Таких фактів чимало і це не один Войцехівський робить, а ціла команда людей, я щасливий, що можу бути корисним.
Продовжуєте особисто їздити до захисників на фронт? Як змінилися зараз їхні потреби?
Так, звісно. Майже від початку вторгнення, мабуть, як і вся наша країна волонтеримо і спілкуємося з хлопцями. Найчастіше, на прифронтових територіях. Народні депутати як ніхто інший, мають спілкуватися з захисниками саме на фронті. Найбільше представники комітету оборони та розвідки, адже зараз є дивна інформація, що депутати цього комітету майже не відвідують бійців на позиціях. Але зараз не про це. Потреби змінюються. На початку вторгнення на фронт їздили з господарськими матеріалами чи смаколиками, далі був запит на автомобілі, тепловізори, генератори, тепер же, хлопці просять дрони різних модифікацій і цей запит ми намагаємося виконувати спільно з командою.
Чи спілкуєтесь із Залужним і Будановим? Не розкриваючи секретів, що чекає на росіян цього року?
Так, у нас є спілкування, спільно із групою депутатів, не буду розголошувати, які саме питання на подібних зустрічах вирішуємо. Але точно можу сказати, що Буданов і Залужний - люди, якими Україна може пишатися. Не потрібно їх і ідеалізувати, але ніхто не має права наводити на них наклепи.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
Войцехівський здивований, “що служба в армії не стала почесним обов’язком”? Після того як влада зробила все для того, щоб навіть досвідчені бійці кидали автомати і залишали позиції? Скільки смертей через байдужість керівництва та командирів? Тут ніяка додаткова мобілізація не допоможе. Чиновники самі не вірять у перемогу і тільки відтягують час, коли можна буде красиво капітулювати. У той же час щодня гинуть наші хлопці і втрачаються нові території.
Працівників ТЦК виставляють монстрами? Що за маячня? Вони самі все роблять для того, щоб їх вважали монстрами і нелюдами!