Жителі дев’яти сіл Канівщини майже півроку змушені обходитись без послуг єдиної аптеки

03 серпня 2017, 19:22

Майже півроку жителі дев’яти сіл Канівського району змушені обходитись без аптеки. Чиновники і підприємці ще на початку червня запевняли, що можуть вирішити проблему за три дні, але на дворі серпень, а роботу аптеки не відновили. Селяни вірять, що жахливий стан речей – справа рук безвідповідальних посадовців. Про це на своїй сторінці у "Facebook" повідомив черкаський журналіст Володимир Лимаренко-Полянський.

Навесні раптом закрилась аптека у с. Межиріч, Канівського району. За власним бажанням звільнилась із роботи єдиний працівник аптеки Світлана Якименко. Відтоді жителі дев’яти сіл району мусять обходитись без аптечного обслуговування. Враховуючи те, що переважна більшість селян - люди поважного віку, то, фактично, закриття єдиної аптеки суттєво ускладнило, або й зовсім закрило їм доступ до медикаментів.

У дворі аптеки тепер пасуться кози. Посадовці різних рівнів у переписці між собою ще два місяці тому визнали, що проблему можна вирішити за два-три дні. Але ці дні для селян із с. Межиріча, Михайлівки, Хмільни, Коночі, Гамарні, Луки, Бабичів, Горобіївки та Яблунева досі так і не настали. Не зважаючи на улесливі слова районних посадовців, аптека як не працювала, так і не працює.

У той же час селяни впевнені, що їхній фармацевт не сама пішла з роботи, а її "виїли", створивши екстремальні умови праці. У бесідах із журналістами місцеві жителі запевняли, що у холодну пору року провізору доводилось працювати в приміщенні, що не опалюється. А крім того, селяни помітили, що упродовж багатьох місяців організаяція, яка керуваланад аптекою, систематично затримувала доставку ліків. Відтак у аптеці часто не можна було придбати навіть найелементарніші ліки та медзасоби. Також "саботаж" хронічно призводив до малої виручки і давав в руки посадовцям ще один "залізобетонний" аргумент закриття аптеки - нерентабельність.

Під листом губернатору підписалось близько 800 селян. Тричі жителі сіл звертались до урядової гарячої лінії у прагненні достукатись до совісті чиновників. У відповідь надходили лише відписки. Своєрідним криком душі стало звернення до голови Черкаської облдержадміністрації Юрія Ткаченка, під яким підписалось майже вісімсот жителів згаданих дев’яти сіл.

- Ми, жителі 9 сіл Канівського району Черкаської області, звертаємося до Вас за допомогою щодо закриття аптеки у с. Межиріч, яка перебуває у державній власності. Цілий рік обмежували аптеку у доступі ліків, а це обмежувало надходження від продажу ліків. Аптекар Якименко Світлана Василівна змушена була працювати в зимовий період у холодному приміщенні. Просимо Вас відновити роботу аптеки у с. Межиріч та повернути нам нашого аптекаря Світлану Якименко, яку змусили написати заяву за власним бажанням. Два роки тому вже була спроба закрити аптеку, але ми зателефонували на урядову лінію і роботу аптеки відновили, - йшлося у зверненні.

Аналогічного за змістом листа місцеві жителі також надіслали і голові Черкаської обласної ради Олександру Вельбівцю.

- Добре пам’ятаю події, які розгортались перед закриттям аптеки. Взимку в аптеці було холодніше ніж надворі. А із медикаментами була просто біда. Питаю: «Йод є?» - «Нема». «А зеленка?» - «Теж нема». Часто навіть аспірину не було. Ну, як можна у таких умовах людині працювати?! – От вона і звільнилась. Не витримала. На Майдані люди голови за краще життя поклали, а у нас досі корупція процвітає. Ну як так можна?! Взяти, і позбавити аптеки дев’ять сіл, - зазначила одна із авторів листа голові ОДА пенсіонерка із Межиріча Галина Басараб.

- Ця аптека була одна на кілька сіл. Не буде аптеки, і наших сіл теж не буде. Не так давно у мене хворів батько і ми звертались по допомогу до лікарів Межиріцької амбулаторії. Лікар виписав ліки, а ми зразу пішли в аптеку і купили все що треба. А тепер як бути? За кожним шприцом до Канева їхати? Бо у лікарні часто і шприців немає. Зрозумійте, нам і так було нелегко. Із Михайлівки до Межиріча 6-7 кілометрів шляху, який подолати самотужки може далеко не кожний житель. А тепер цей шлях до ліків став зразу у кілька разів довшим, - розповідає майстер лісу Канівського лісгоспу Михайлівського лісництва, житель с. Михайлівка Іван Коваль.

Обіцяли відкрити аптеку за три дні, але віз і нині там. Звернення на гарячу урядову лінію та листи голові ОДА, і голові облради викликали жваву переписку між чиновниками різного рівня та жителями згаданих сіл. Із тих листів автор тексту почерпнув чимало цікавої інформації.

Із відповіді голови облради Галині Басараб слідувало, що "Аптека № 124, що знаходиться за адресою: Канівський район, с. Межиріч, вул. Педагогічна, 8, знаходиться в складі цілісного майнового комплексу колишнього комунального підприємства «Канівська центральна районна аптека № 91» Черкаської обласної ради, що припинило свою діяльність шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря. Орендарем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Канівська центральна районна аптека № 91", відповідно до рішення обласної ради від 26.04.2013 №22-25/УІ".

Інакше кажучи, аптека, яка є комунальною власністю облради ще за злочинного режиму опинилась в оренді приватного підприємства. Як не дивно, але створене воно було на базі колишнього комунального підприємства облради, і очолила його керівниця колишнього КП Жанна Ніколенко.

Не менш цікавою є і відповідь директора ТОВ "Канівська ЦРА №91" Жанни Ніколенко на запит голови облради, датована початком червня цього року:

"…щодо причин закриття аптеки в селі Межиріч повідомляємо, що завідуюча аптеки Якименко С. В. у відповідності до законодавства попередила про звільнення за 2 місяці та подала заяву про звільнення за власним бажанням за 2 тижні до дня звільнення (без будь-якого тиску). Про звільнення завідуючої аптеки було попереджено головного лікаря амбулаторії та сільського голову. Мною особисто було запропоновано відкрити аптечний пункт при лікарні та заключити з медичним працівником цивільно-правовий договір, або вирішити питання забезпечення аптеки фармацевтом. На мій погляд, єдиним виходом, забезпечити людей ліками, є відкриття аптечного пункту при лікарні. На це потрібна добра воля головного лікаря та 2-3 дні для того, щоб замовити та привезти лікарські засоби в аптечний пункт".

Схожу думку висловив і голова Канівської райдержадміністрації Дмитро Шелест у відповіді Тетяні Леоновій, датованій травнем цього року:

"…Як поінформувала головний лікар Комунального закладу "Канівський центр первинної медико-санітарної допомоги" Канівської районної ради Андрон В. Е., 26.05.2017 року вона особисто зустрілася з директором ТОВ "Канівська центральна районна аптека № 91" Ніколенко Ж. В. щодо порушеного питання. Директор повідомила, що закриття аптеки спричинено звільненням фармацевта, наразі дана посада є вакантна і за наявності кандидатури на заміщення вищез гаданої посади, робота аптечного закладу буде відновлена".

Аптека у Межирічі – проблема обласної влади?

Принаймні у цьому впевнений голова Канівської райдержадміністрації Дмитро Шелест.

- Ця аптека – обласна комунальна власність. Ключове слово тут "oбласна". До нас надійшло чимало скарг від жителів низки сіл району на те, що не працює аптека у Межирічі. Однак, як голова районної державної адміністрації не маю жодного впливу ані на приватну структуру, якій в оренду рішенням обласної ради передано аптеку, ані на керівництво обласної ради. Слідкувати за тим, як орендар комунального майна виконує умови оренди – не моя компетенція. Це повинен робити власник майна. Утримувати аптеку у Межирічі коштом районного бюджету не можемо, грошей на це не має. Проте зі свого боку ми зробили все для того, щоб забезпечити громадянам доступ до медикаментів. Відповідно до ініціативи КП "Соціальна аптека", доступ до ліків жителям сіл забезпечують фельдшери ФАПів. Вони регулярно бувають в районному центрі, що найменше раз на тиждень, а зазвичай іще частіше і можуть доставляти ліки людям за попереднім замовлення. У свою чергу хочу зазначити, що були усні і письмові звернення до керівництва обласної ради від мене як депутата районної ради і голови районної державної адміністрації, а також від Канівської районної ради щодо передачі сільських аптек комунальному підприємству районної ради "Соціальна аптека" для забезпечення роботи аптек на належному рівні, - зазначив Дмитро Шелест.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору