ЖЕКи доживають останні дні: до чого готуватися черкащанам?

21 квітня 2016, 22:00

ochered

Українців, які проживають в багатоквартирних будинках, незабаром очікує сюрприз, і для більшості він виявиться дуже не до вподоби. В рамках реформи системи ЖКГ мешканці повинні до 1 липня визначитися з формою управління своїм будинком. Якщо вони цього не зроблять - за них це зроблять міська влада. У зв'язку з цим виникають питання, пише Акцент.

Куди не кинь - усюди клин

Отже, влада залишила нам на вибір аж три варіанти:

Варіант перший: створити ОСББ і управляти будинком самостійно. Принагідно зауважимо, що встигнути до 1 липня вже не вдасться - за підрахунками фахівців, навіть за найсприятливіших умов на створення ОСББ "з нуля" знадобиться як мінімум три місяці.

Варіант другий: якщо ви все-таки створили ОСББ, але в вашому конкретному будинку самоврядування не виходить (а це далеко не рідкість) - знайти підрядника і довірити обслуговування йому.

Варіант третій: проігнорувати ці ініціативи уряду, пустити все на самоплив - і тоді після 1 липня міська влада матиме право нав'язати "свою" організацію-підрядника.

Судячи з усього, найбільшу популярність отримає саме третій варіант, тому що практика показує: українці аж ніяк не поспішають об'єднуватися в ОСББ. За даними Міністерства регіонального будівництва, на сьогоднішній день частка ОСББ в загальному житловому фонді країни становить менше 10% (15-17 тисяч з 200 тис. багатоповерхівок). Фахівці пояснюють це кількома чинниками.

По-перше, далеко не всі приклади самоврядування виявилися вдалими. У пресі раз у раз з'являються повідомлення про недобросовісних керівників спільнот, які збагачуються на внесках, набирають кредити під заставу громадського майна і т.д. Зрозуміло, що такі приклади явно не сприяє популяризації ОСББ.

По-друге, ОСББ нерідко ставлить палки в колеса місцева влада - наприклад, намагаються позбавити їх статусу неприбуткових організацій та ін.

По-третє, співтовариствам, які керують будинком самі, не завжди вдається домовитися з постачальниками води, тепла та електрики про вигідні умови, що загрожує для мешканців збільшеними сумами в платіжках.

Але і це ще не все. Мешканцям, які ризикнуть створити ОСББ, юристи радять бути готовими до таких "дрібниць життя":

Постачальники електрики, води і тепла можуть зажадати замінити ряд дорогого устаткування, погрожуючи припиненням обслуговування будинку. Те ж саме стосується і систем вентиляції, обслуговування ліфтів.

Доведеться оформляти право власності на прибудинкову земельну ділянку та сплачувати земельний податок (сьогодні його часто не платять).

Окремою проблемою стане збір коштів на капремонт будинку, особливо з огляду на зношеність житлового фонду та економічну ситуацію в країні.

Дуже важливо детально прописати санкції для мешканців будинку, які не платять внески, а також механізм контролю над діяльністю глави правління, заборонити йому брати кредити без згоди загальних зборів співвласників і припинити інші прояви "волюнтаризму". Останнє набагато легше написати, ніж здійснити на практиці.

Шило на мило

Мабуть, єдиним аргументом на користь ОСББ є те, що в даний час розцінки у ОСББ нижче, ніж у ЖЕКів - в середньому на 20%. Не будемо забувати, і що переважна більшість ОСББ діє в нових, або відносно нових будинках, де ще не потрібно дорогого ремонту (або він був проведений за міськими бюджетними програмами з метою реклами цієї програми).

У той же час, фахівцями вже давно підраховано: чим менше квартир в будинку і чим він старіший, тим найбільш невигідно мешканцям переводити його на самообслуговування. Якщо врахувати, що основна частина житлового фонду країни створена ще за радянських часів, то люди щосили опиратимуться створенню ОСББ.

Однак в цьому випадку (відповідно до нового закону) місцева влада для таких будинків буде призначати керуючі компанії примусово. Що це будуть за компанії, і у що обійдуться мешканцям їхні послуги?

"Призначення будуть відбуватися через конкурси. Як вони реалізуються в наших муніципалітетах, добре відомо. З огляду на наявні реалії і тотальну корупцію, занадто оптимістично сподіватися на те, що призначена місцевою радою керуюча компанія буде управляти будинком краще або більш прозоро, ніж ЖЕК. При цьому вартість її послуг, швидше за все, буде вищою, ніж у ЖЕКу ", - вважає експерт Віталій Демиденко.

Більш того, є всі підстави вважати, що в більшості випадків новим керуючим виявиться добре відомий вам ЖЕК, - адже йому нічого не заважає виграти чиновницький конкурс. Тим більше, якщо в міськвиконкомі у нього "все схвачено".

"Швидше за все, в більшості випадків ЖЕКи і далі будуть продовжувати обслуговувати будинки, в яких не створять ОСББ. Але тільки вже під новою вивіскою "керуючих компаній". Але оскільки номінально це вже буде не ЖЕК, а комерційна керуюча організація, то і тарифи вони будуть встановлювати самі, використовуючи переформатування ринку в своїх інтересах. Думаю, що після таких нововведень квартплата суттєво зросте ", - вважає експерт в сфері ЖКГ Світлана Новікова.

Де собака заритий?

Погодьтеся, що після всіх цих міркувань мимоволі виникає питання: а чи не простіше було б просто навести порядок в уже існуючих житлових конторах і обійтися без цих радикальних перетворень? Судячи з усього, для більшості простих українців підійшов би саме такий варіант, але влада думає інакше. Щоб зрозуміти хід їхніх думок, наведемо деякі цифри.

За даними Держстату, в Україні налічується 240 тисяч багатоквартирних будинків і майже 20% з них офіційно визнані аварійними. Крім того, більше 70% будинків були побудовані 40-50 років тому і вже зараз потребують капремонту і теплової модернізації.

Зрозуміло, що владі України зношений житловий фонд - як кістка в горлі, і вони спробують позбутися цього тягаря, переклавши всю відповідальність за його зміст на простих українців. Та ще й добре на цьому нажитися. Для цього в законодавство і ввели норму, згідно з якою кожен співвласник будинку має зобов'язання "щодо належного утримання будинку, його реконструкції, поточного та капітального ремонту, а також несе відповідальність за шкоду, заподіяну неналежним виконанням таких зобов'язань".

Погано лише, що не пояснили: за які кошти все це буде робитися зубожіле населення?

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору