Виставка фотодокументальних плакатів «Спротив геноциду» відкрилася в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького у дні, коли вся Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів. Основною темою виставки є спротив українського народу тоталітарній радянській системі та Голодомор 1932-33 років як наслідок цього спротиву.
— 30-ті роки — це лише один із епізодів тривалої боротьби українського народу, спочатку проти самодержавства, потім — проти тоталітарного радянського режиму, — зазначив ректор університету Олександр Черевко. — І все ж, це є свідченням того, що Україна була, є і буде, що вона, як легендарний Фенікс, знову відродиться.
Виставка «Спротив геноциду» підготовлена Українським інститутом національної пам’яті на основі документів Галузевого державного архіву СБУ спільно з Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-33 років в Україні.
Експозицію побудовано за хронологічною послідовністю подій, які передували Голодомору-геноциду. Кожному періоду присвячений окремий плакат-колаж із фотографіями і фотокопіями тогочасних документів. За задумом авторів, на їх основі кожен відвідувач може скласти власне уявлення про минуле, розуміти, що і як відбувалося.
Основою виставки стала частина документів, яку нині вдалося віднайти, розсекретити та дослідити.
Відкриття виставки зібрало в холі навчального корпусу №1 університету викладачів, студентів та гостей. Ректор Олександр Черевко, згадуючи ті трагічні події, зазначив, що Україна виявляла найбільший спротив серед усіх поневолених Радянською імперією народів.
— П’ятдесят шість відсотків усіх протестних заходів початку 20-го століття у Радянському Союзі припадають саме на Україну. У відповідь на це політичним керівництвом у Москві прийняте було страшне рішення — знищити Україну голодом. Черкащина — серед 10 областей, які найбільше постраждали від Голодомору. У деяких селах, наприклад, у Заліському, що на Тальнівщині, загинули більше тисячі осіб. Прагнення тих, хто ціною свого життя і свободи виборював українську незалежність, здійснилися нині. Але війна проти України не завершилася, сьогодні вона продовжується вже зі зброєю в руках, — підсумував Олександр Володимирович і додав: — Український народ за свою багатостраждальну історію показує, що коли він бореться — він живе, він єдиний, а коли єдиний — він перемагає.
Галерея дизайну dizajio.com.ua. Будь-які кольори, мотиви, структура.
— Важливо, щоб ушанування жертв голодоморів не завершувалося 28 листопада, у День пам’яті. Тому ми й відкриваємо сьогодні цю виставку. Якби не великий голод, нас було б на десяток мільйонів більше. Ті люди могли б зробити важливі відкриття, створити видатні твори мистецтва, літератури, могли прославити себе і Україну в віках. На жаль, цих людей нема, і все, що ми можемо для них зробити — згадати про них, розказати про жахливу трагедію своїм дітям, онукам, — зазначив директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської облдержадміністрації Сергій Пасічник.
Він передав університету посібники «Спротив геноциду», що є паперовим відображенням виставки. Сама виставка експонуватиметься в університеті впродовж двох тижнів.
За інформацією прес-служби Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram