На Черкащині ядра грецьких горіхів скуповують за безцінь

10 лютого 2016, 16:10

090220161757157550215

В Україні знову впала ціна на лущені грецькі горіхи. У Тальному Черкаської області перекупники заплатять за ваш товар 70-80 гривень, якщо це «метелики»-половинки. Якщо кашка дрібніша, то й того менше – 40-50 гривень. Місцеві за таку ціну горіхи не несуть – закупники стоять з порожніми мішками. Схожа картина по всій області, інформують Вісті Черкащини.

– Ціна впала, бо припинився експорт горіхів за кордон, – каже жінка, яка купує горіхи на зупинці неподалік Тальнівської школи №2. – Коли він відновиться – невідомо.

Її слова підтверджує один із закупівельників із Білої Церкви. Прізвище не називає.

– Експорту немає зовсім. Всі склади забиті. Якщо немає належних умов зберігання – биті горіхи псуються. Мій знайомий влетів на 200 тисяч гривень. Мафія перекрила кордон. Такого й за Януковича не було.

Київський економіст Борис Кушнірук каже, що причин зниження ціни може бути декілька.

– Після падіння цін на нафту й газ відбуваються аналогічні процеси й на сировинних ринках. Падають ціни й на сільськогосподарську сировину. Горіхи – експортний товар. Якщо ціна різко впала, значить припинився експорт. Причин може бути багато: якісь шкідники, виявлені в черговій партії горіхів, чи корупційні схеми на митниці, про що неодноразово заявляв голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Можуть бути об’єктивні причини: великий врожай горіхів у США та початок сезону експорту з Чилі. Також на ціни впливає вищий аніж у минулому році врожай грецьких горіхів у країнах Східної Європи – Румунії, Молдові, Україні.

Сергій Ткаченко зі Шполи Черкаської області кілька років розводить нові продуктивні сорти горіхів.

– Позаминулого року, коли долар в Україні коштував 8 гривень, ціна в перекупників за "метелики" доходила до 200 гривень. Дві країни в світі весь урожай волоських горіхів експортують – Чилі та Україна. Відповідно 45 тис. тон та 85 тис. тон. Чилі тому, що власники горіхових плантацій араби і це їх бізнес, а Україна від тотальних злиднів селян-горіхівників, котрі вирощують волоські по невеликих садибах. Інші країни споживають самі. Горіхи – цілком валютна продукція. Відтоді долар подорожчав понад як утричі, а за "метелики" сьогодні торгаші навіть 100 гривень не дають. На планеті ще півстоліття не буде перевиробництва горіхів. Треба неабияк пружити фантазію, щоб уявити як ціна на нафту окошилася на вартості горіхів, які, повторюю, постійно в дефіциті. За мінімальних зарплат та пенсій у 50 доларів, наші селяни несли надію на рятункове латання дірок у сімейному бюджеті. Тепер у злиднів забрали торби.

Минулого року долар коштував від 21 до 24 гривень. Нині за американську валюту просять 27 гривень, а ціна на горіхи впала більш ніж удвічі.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору