До Умані Черкаської області вже почали з'їжджатися хасиди, щоб у ніч на 30 вересня традиційно зустріти іудейський Новий рік поблизу могили праведника Нахмана.
Як розповіла "Сьогодні" заступник міського голови Умані Людмила Кирилюк, цього разу очікується, що в гості приїдуть близько 30 тис. паломників. Найзабезпеченіші орендують житло максимально близько до могили праведника – за повір'ями хасидів вважається, що близькість до Нахмана обіцяє удачу протягом всього року.
"Поки що хасидів у місті не так і багато, масово вони почнуть з'їжджатися починаючи з 23 вересня. Частина квартир була заброньована заздалегідь, деякі ще здаються. Зазвичай, господарі житла в кварталі біля могили беруть мінімум 100 доларів з особи за три-чотири дні. Цього ж тижня для гостей встановлюються свої ціни. Тобто продавець на ринку продає картоплю уманцям по 15 гривень, а хасидам вже мінімум по долару (25 грн)", – розповіла нам мешканка міста Ірина Возницька.
При цьому багато хасидів вже давно стали уманчанами. Точніше, купили тут житло, щоб не орендувати на свято, і така тенденція тут набирає обертів.
"Є родини, які проживають тут постійно. Багато іноземців викупили в місті житло. Якщо раніше купували квартири, то тепер почали охочіше брати і приватні будинки. Набувають не тільки для власного проживання, а й для того, щоб облаштувати готель. Але при цьому багато хто не платить "комуналку" місяцями і має борги", – розповіла Людмила Кирилюк.
До цього вона додала, що в місті є низка проблемних питань, які стають актуальними під час паломництва:
"Цей квартал не розрахований на таку велику кількість проживаючих, адже одночасно ці додаткові 30 тисяч осіб вмикають світло і воду, викидають сміття, йде навантаження на всі комунікації, і місто самостійно модернізувати всю інфраструктуру не може".
А опитані поліцейські і рятувальники розповіли, що тиждень перебування хасидів в місті не дозволить нудьгувати під час чергування.
"Часто були такі ситуації, що хасид відкриє в орендованій квартирі кран, щоб щось помити, а закрити не спромагається, оскільки зайва дія на свято вважається гріхом. У результаті вода може литися добу-дві, поки не затопить нижні поверхи, – розповів один із поліцейських. – Були випадки, коли гості міста смажили шашлики прямо в квартирах, і пожежники екстрено гасили вогонь в мангалах, які перебували і в спальнях, і на балконах. Незважаючи на все це, багато моїх сусідів здають їм квартири з року в рік. Самі при цьому тиждень живуть хто у родичів, хто в гаражі, щоб заробити за тиждень 500-700 доларів. Для нашого провінційного містечка це великі гроші".
Чиновники ж підрахували: паломники закуплять для святкування сто коров'ячих туш – щоб на всіх гостей вистачило кошерних м'ясних страв.
Півтисячі правоохоронців
Під час приїзду хасидів порядок в Умані охоронятимуть 550 українських поліцейських і кілька ізраїльських. Як розповіли нам копи, вони охоронятимуть гостей не тільки від кишенькових злодіїв.
"Були випадки, коли самі паломники привозили з собою марихуану, тому на порушення серед них теж звертатимемо увагу. Спілкуватися з ними нам допоможуть наші ізраїльські колеги", – розповів один із поліцейських.
Рятувальники додали, що чергуватимуть поблизу водойми, де люблять омиватися паломники. Кілька років тому один з паломників потонув там, а другого ледь вдалося врятувати.
Зазначимо, що минулого року, після святкувань в Умані євреї-хасиди підпалили хрест, встановлений на березі річки Кам'янка, і побилися з місцевими жителями.
Як з'ясувалося, хрест дратував хасидів, які зібралися на березі річки для проведення новорічного очисного обряду "Ташла", і тому вони вирішили його спалити. Це обурило місцевих жителів, і сталася бійка. В результаті конфлікту ніхто не постраждав, а представники поліції Ізраїлю і України взялися за розслідування.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram