Оборудки із землею, що останнім часом викликали бурхливі протести у кількох районах області 21 травня стали основною темою під час наради депутатів обласної ради та представників районів, пише ГромЧе.
– Із березня минулого по травень нинішнього року лише до обласної ради надійшло 42 звернення громадян з питань аграрної політики. Серед них – чимало колективних. Найчастіше зверталися мешканці Драбівського, Корсунь-Шевченківського, Тальнівського, Уманського, Черкаського та Кам’янського районів, – констатувала голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко. – У цьому мають розбиратися компетентні органи і звинувачувати когось не маємо права, але вочевидь, ми спостерігаємо розподіл власності.
Зокрема, у зверненнях черкащани вказували на факти, що Держкомземагенство до цього часу продовжує у короткі строки відводити сотні гектарів землі новим і більш спритним власникам, не зважаючи при цьому на думку сільських громад. Окрім того набула поширення процедура переоформлення орендованих земель державної власності на підставних осіб ніби-то під особисті селянські господарства. У Кам’янському районі, таким чином переоформлено близько 556 гектарів сільськогосподарських угідь. І в результаті власники уникли сплати орендної плати на суму близько 834 тисячі гривень.
На думку Валентини Коваленко, черкащани нині чекають від обласної ради більш радикального реагування. Однак якими саме мають бути ці дії, депутати так і не визначились. Більше того – на думку депутата обласної ради та відомого в області аграрія Олександра Лупашка, змінити ситуацію кардинально на рівні області практично неможливо.
– Найпершим постраждало від цих оборудок Городище. Люди, які забрали тут 535 гектарів навіть зазіхнули на землі ПТУ! А вони всього-на-всього мають 30 гектарів, де студенти навчаються орати і сіяти. Це орендарі, які насправді не мають жодної одиниці техніки. Я всі служби обійшов і скрізь чітко заявляли: «ми проти цих людей не підемо», – відзначив Олександр Лупашко. – То що ми можемо зробити тут з вами, коли землю віддають у Києві? Області нанесено мільйонні збитки і це буде продовжуватись. Ми нічим не вплинемо на те, що відбувається…
Ситуація на Черкащині привернула і увагу столичних журналістів. Зокрема, на заході була присутня знімальна група УНН. У депутатів вони запитали, чому ж орендарям, котрі мають оформлені документи заважають сіяти і, тим самим, зривають посівну кампанію, що у свою чергу є загрозою продовольчій безпеці країни та чи є доведені докази про корупцію у цих питаннях.
– Всі сільгоспвиробники кажуть про це. І ми говоримо саме про ознаки корупційних схем. Ми хочемо, щоб знайшлися все-таки сміливі люди, які могли б зафіксувати ці факти, сфотографувати, написати. На сьогодні правоохоронні органи не дають оцінки поведінці посадових осіб, у тому числі спійманих на хабарах, – відповіла Валентина Коваленко.
– Так, документи у них є. Але яким шляхом вони отримані? Коли всі люди були на поминках, Ці «нові власники» заїхали на поля і передискували 15 гектарів землі, засіяних пшеницею, – констатував керівник ФГ «Зернятко Плюс». – І сьогодні вони прикриваються інвесторами. Але ж ми й самі навчилися заробляти. Дайте тільки можливість працювати на землі, яку ми роками обробляли! Тому наша вимога – скасувати всі неправомірні договори за 2013-2014 роки.
Під час спілкування депутати відверто говорили і про суми хабарів, які нині потрібно сплатити, аби швидко і безперешкодно отримати в оренду землю. За один гектар, ніби-то правлять 300 доларів. Хтось згадав, що за губернаторства Сергія Тулуба ця сума була більшою на 50 доларів, а от ще при президентстві Леоніда Кучми це було всього 15 доларів…
Виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Роман Прудкий про хабарі нічого не розповів, оскільки призначений лише у квітні цього року. Натомість повідомив, що нині до інстанції постійно надходять звернення з районів.
– На сьогодні по всіх випадках є близько 80 судових звернень. Сьогодні, наприклад, відбувається суд з питання, що виникло в Звенигородському районі, – констатував Роман Прудкий. – Робота буде проводитися лише в межах чинного законодавства. Якщо будуть підстави скасувати рішення і договори, то вони мають бути скасовані. Але висновок тут мають дати відповідні органи.
Разом з тим аби запобігти повторенню подібних ситуацій, на думку Романа Прудкого, при структурі потрібно створити громадську раду, до якої увійшли б представники всіх районів, а також науково-технічну раду яка б оцінювала якісні характеристики ґрунту на момент передачі земель в оренду та по її завершенню. Більше того – у кількох районах можливі зміни місцевих керівників Держгеокадастру.
– Зміни будуть в шести районах. Керівництвом поставлене завдання – ніяких сімейний підрядів. Нещодавно на Черкащину приїздила зі столиці комісія і перевірила всі випадки, зокрема в Корсуні та Тальному. Нині проводиться службові розслідування, – відзначив він.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram