Здав добровільно – в тюрму не сядеш: на Черкащині зростає кількість незаконної зброї

10 серпня 2017, 17:17
На Черкащині знаходиться безліч незаконної зброї. Досі джерелами її поповнення були минулі війни. Правоохоронці вилучають у громадян армійську зброю часів Другої, і навіть Першої світових воєн. Тепер же до «викопних» стволів додалася зброя, привезена із зони бойових дій, пише «Черкаський край».

«Викопна» і саморобна

— У незаконний обіг зброя потрапляє з різних джерел. Трапляються «кулібіни», які в кустарних умовах виготовляють саморобну вогнепальну або переробляють на бойові колекційні макети. Додають роботи і «чорні археологи», які викопують зброю часів минулої війни. Скільки зброї зараз привозять із зони АТО — невідомо, але вже можна сказати, що правоохоронцям доведеться її вилучати ще десятки років, — охарактеризував ситуацію т. в. о. начальника управління карного розшуку, начальник відділу розкриття злочинів ГУНП України в Черкаській області, підполковник поліції Ігор Деньга.

Кілька років тому правоохоронці викрили одного «умільця», який створив підпільний цех і виготовляв зброю на продаж. Серед вилученого був автомат, дуже схожий на ізраїльський «Узі». В одному з сіл Черкаського району проживає учитель історії, який регулярно потрапляє у кримінальну хроніку, як власник незаконного арсеналу «викопної» зброї. Два роки тому його притягували за незаконне зберігання зброї часів минулої війни, знайденої ним на болотах. Що коїться у голові цього дивака — невідомо, бо цьогоріч у нього знову вилучили дві гвинтівки системи Мосіна, німецький карабін, дві польські гвинтівки, автомат ППШ, чимало запчастин до зброї, 119 набоїв різних калібрів, 18 гранат Ф-1, дві гранати РГД-33 та по одній гранаті РГ-42 і РГ14/30, 1,8 кг пороху, кілограм тротилу, мінометну міну калібру 50 мм, сто п’ять снарядів калібру 20 мм. Як у «викопному» арсеналі опинилась радянська снайперська гвинтівка СВД — розробка 1960-их років, залишається тільки здогадуватись.

«На руках» все більше гранат і тротилу

— Протягом останніх років із початку війни маємо дуже небезпечну тенденцію: щороку зростає кількість зброї, вилученої з незаконного володіння, — зазначив Ігор Деньга.

Так, за сім місяців поточного року вилучено 41 одиницю вогнепальної зброї (за такий же період минулого року — 50). Це пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, обрізи. Автоматів і кулеметів цьогоріч і торік виявили по три, саморобної зброї — по чотири одиниці. Значно зросла кількість вилучених гранат і вибухівки. Якщо за вказаний період торік вилучили 34 гранати і 5,8 кг тротилу, то цього року аж 56 гранат і 21 кг тротилу.

Тільки під час спецоперації «Зброя», що тривала з 1 по 24 березня, поліціянти вилучили три обрізи, десять гвинтівок, автомати, кулемети, одну одиницю «саморобної» зброї, ручний протитанковий гранатомет у бойовому стані, 28 гранат, 14 кг вибухівки і близько тисячі набоїв різних калібрів.

Зброю везуть солдати й волонтери

На думку голови української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, нині в Україні в незаконному обігу — мільйони одиниць вогнепальної зброї.

— Дехто з тих, хто повертається зі зброєю з зони АТО, думає, що, привізши з фронту пістолет чи автомат, він забезпечить захист своїх домівок. Чи забезпечить, невідомо, але кримінальну відповідальність заробить. Санкція статті за незаконне зберігання зброї передбачає позбавлення волі на термін від трьох до семи років. Втім, переважна більшість відставних солдатів везуть зброю для нелегального продажу і ця зброя опиняється в руках криміналу. А ще більше прикро, що серед тих, хто привозить нелегальну зброю, є і волонтери. Волонтерів поважають і у військах, і у правоохоронній системі. Тому часто на блокпостах не перевіряють так ретельно, як інших. Деякі цим користуються. Шановні волонтери! Ми вас дуже поважаємо і дуже б не хотіли, щоб ви через спробу провезти незаконну зброю опинялись у кайданках, — підкреслив Ігор Деньга.

Відповідно до даних поліційної статистики, цього року правоохоронці вилучили 20 гранат, три автомати та 22 снаряди, які транспортувались на Черкащину із зони АТО.

По кафе з РПГ

У с. Лящівці, Чорнобаївського району під час з’ясування стосунків із керівниками СТОВ місцевий житель застосував бойову гранату. Вибух забрав життя нападника і обох його жертв. Нещодавно у Смілі з гранатомета обстріляли розважальний заклад. У Черкасах тільки цьогоріч було кілька випадків застосування гранат. Одна граната РГД-5 вибухнула на подвір’ї приватного будинку, а інша — на території міського управління поліції.

Бойову споряджену запалом гранату Ф-1 тримали в салоні машини під пасажирським сидінням злочинці, яких тиждень тому в Черкасах затримали, коли вони везли викрадену ними і ледь не до смерті побиту жінку. Як виявилось, один із викрадачів три роки тому стріляв у правоохоронця. Чому він досі був на свободі, незрозуміло.

Люди, які всупереч вимогам законодавства і здоровому глузду все ж привозять із фронту гранати, або, підпільно придбавши, зберігають, вчиняють дуже нерозважливо. Ніхто ніколи не може знати наперед, де і коли вона вибухне.

— Ті, хто привозить бойові гранати, зазвичай не зберігають їх у сейфах, а в різних сховках. Тож вони цілком можуть потрапити до рук дітей. На щастя, у нашій області таких випадків ще не було, але в інших регіонах уже мали місце факти загибелі дітей внаслідок вибуху гранати. Тож привозити гранати, а тим більше продавати їх — це і протизаконно, і безчесно — наражати на смертельну небезпеку сторонніх людей, — вважає правоохоронець.

Здав добровільно — до тюрми не сядеш

Найкращим способом позбутися небезпечних предметів і уникнути покарання за незаконне зберігання зброї, зазначає Ігор Деньга, є місячники добровільної здачі зброї. А такі відбуваються по два-три рази на рік. Крім того, громадянин має право у будь-який час віддати правоохоронцям нелегальну зброю і не нести відповідальності за її зберігання.

Із січня по квітень цього року громадяни добровільно здали в поліцію 31 одиницю зброї армійського зразка, серед яких 15 гранат.

Легалізація зброї: за і проти

Російська агресія на Сході України, а також стрімке зростання злочинності, в тому числі організованої, змусили замислитися багатьох українців над тим, як і чим захистити свої домівки та життя. На сьогодні в суспільстві точиться дискусія щодо того, дозволити чи ні вільне володіння зброєю.

Противники легалізації твердять, що короткоствольна нарізна зброя у вільному доступі, при відсутності у людей відповідної культури, неодмінно призведе до перестрілок на вулицях, зростання самогубств та трагічних випадків через необережне поводження зі зброєю. Прихильники легалізації натомість аргументують: поліція не завжди може вчасно захистити особу від злочинців; злочинці, на відміну від законослухняних громадян, уже мають зброю; злочинців лякає перспектива отримати кулю від жертви у ході нападу.

Міжнародна практика свідчить, що зі збільшенням кількості легальної зброї на руках у населення злочинність зменшується. У Молдові в 1994 році, яка тоді була на першому місці по алкоголізму (тепер на другому), закон дозволив громадянам мати пістолети. А через півроку загальний рівень злочинності відчутно знизився. Така ж тенденція і в Литві, Латвії й Естонії.

А ще легалізація обігу зброї здатна частково вирішити проблему величезної кількості зброї, завезеної з фронту. Чимало військових, добровольців і волонтерів брали її для самозахисту. Такі громадяни реєстрували б зброю та володіли нею цілком легально. А легальну зброю кримінал зазвичай не  застосовує. До того ж, легалізація короткоствольної зброї посприяє формуванню українського війська. Таким шляхом раніше пішли Швейцарія, Ізраїль, країни Прибалтики.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору