Заробітна плата черкащан хоча й повільно, але зростає, проте не встигає за цінами. Про це свідчать статистичні дані оприлюднені на початку травня Головним управлінням статики в Черкаській області. Разом з тим в області продовжують рости борги по зарплатах й черкащани вимушені проїдати свої заощадження, пише Вечірка.
Так, якщо в січі-березні цього року номінальна зарплата черкащан зросла на 27,1-28,8% порівняно з відповідним періодом минулого року, то реальна зарплата зменшилася на 13,7-7,1%, відповідно. Іншими словами, за свою працю жителі області стали отримувати більше, хоча купити на отриману зарплату вони можуть ще менше, ніж до її підвищення. Причина очевидна — ціни ростуть швидше, ніж заплати черкащан. От і протягом квітня, за даними Головного управління статистики в Черкаській області, індекс споживчих цін становив 104,4%, що, до речі, вище, ніж у середньому по Україні. Загалом, з початку року споживчі ціни в області зросли на 5,2%.
Разом з тим в області невпинно ростуть борги по самій зарплаті. Зокрема, станом на 1 квітня 2016 року загальна заборгованість по заробітній платі становить 28,1 мільйона гривень. Лише з початку року вона зросла майже на 4 мільйона гривень, причому заборгованість збільшується в тому числі на економічно активних підприємствах області. Станом на 1 квітня цього року вона становила майже 11 мільйонів гривень. На думку експерта з економічних питань, керівника аналітичного центру Інституту досліджень інвестиційної привабливості та економічного розвитку Дмитра Виноградова, це говорить про те, що підприємствам катастрофічно не вистачає обігових коштів, продовжується стагнація регіональної економіки.
Разом з тим загальні доходи населення області продовжують рости й з 2002 року збільшилися вдесятеро. Зокрема, у 2015 році доходи черкащан склали майже 44,6 мільярда гривень або 26,7 тисячі на одну особу. До речі, у структурі доходів черкащан заробітна плата становить менше половини. Так, у 2015 році жителі області отримали зарплату на суму 15,5млрд. грн., а соціальної допомоги — 10 млрд. грн.
У той же час протягом минулого року черкащани активно витрачали свої заощадження. Зокрема, фінансові активи жителів області зменшилися на 2,2 млрд. грн., не фінансові — на 480 млн. грн. За словами Дмитра Виноградова, це свідчить про втрату довіри населення до влади, як інституції, що здатна забезпечити економічну стабільність та подальший розвиток економіки на сучасному етапі. Також, на думку експерта, говорить про перерозподіл ресурсів у тіньовий сектор економіки та подальше зубожіння населення.
Тим часом середня заробітна плата по області у березні цього року становила 3867 гривень. Найбільше отримували працівники, зайняті у добувні промисловості — 5377 гривень на місяць, фінансовій та страховій сфері — 5308 гривень на місяць, а також у галузі постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря — 5233 гривень на місяць. Значно нижче, ніж у середньому по області, оплачувалася праця зайнятих у поштовій та кур`єрській діяльності, тимчасовому розміщуванні й організації харчування, наданні інших видів послуг, діяльності у сфері творчості, мистецтва та розваг, де рівень заробітної плати не перевищив 65% від середнього по економіці області. Зокрема, найнижчі заробітні плати у березні цього року були у працівників, які працюють у сфері тимчасового розміщування (готельний бізнес) й організації харчування — у середньому 2216 гривень, а також зайнятих операціями з нерухомістю — 2585 гривень.
Останні статистичні дані, на думку експерта, не відображають реальної картини, адже не враховують фактор зарплат у конвертах. У будь-якому випадку, за словами Дмитра Виноградова, «якщо керівництво області не зможе налагодити справжній діалог з бізнесом, тенденція до виплати зарплат у конвертах буде лише посилюватися».
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram