“Медреформа-2”: чи є загроза закриття районних лікарень на Черкащині?

11 лютого 2020, 14:02

З 1-го квітня вторинна ланка медицини має запрацювати в новому форматі. "Гроші йтимуть за пацієнтом" – лікарням будуть сплачувати кошти за конкретно визначені послуги, які вони надали хворим. На центральному рівні декларують майже 100% готовність до впровадження медреформи вторинної ланки, лікарі ж у районах "хапаються за голову" і говорять про знищення районних лікарень.

Так, нещодавно в ефірі телеканалу "Суспільне.Черкаси" заступник голови Черкаської ОДА Юрій Лесюк повідомив, що наразі в області 100% закладів охорони здоров'я, готові укласти угоди з НСЗУ. Більше того, зі слів чиновника, Черкаська область є лідером у підписанні угод із Національною службою здоров'я України.

на фото Юрій Лесюк

- 100% закладів охорони здоров'я області, які працюють на первинному та вторинному рівні вже готові до підписання угод. Фактично система почне працювати з 1-го квітня, але у закладів, які цього ще не зробили, є час до кінця лютого підписати такі угоди, - повідомив чиновник.

В той же час, на місцях говорять, що ситуація в центральних районних лікарнях більш ніж критична.

Про це заявив депутат обласної ради ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександр Коваленко на своїй сторінці у "Фейсбук", який днями спілкувався з Головним лікарем Катеринопільської ЦРЛ.

– Лікарі досі не мають встановленого Національною службою здоров’я України чіткого переліку послуг із вартістю, відтак навіть не можуть прорахувати, яким буде фінансування їх закладів і чи вистачить цього для нормальної роботи. Навіщо далеко ходити, якщо коштів не вистачає навіть для переходу на прямі стосунки з НСЗУ. Так, аби виконати всі вимоги по інформатизації закладу, Катеринопільській ЦРЛ не вистачає 1,2 млн. грн. Ще гірша ситуація із забезпеченням профільними спеціалістами та обладнанням, - розповідає депутат. 

Подібні проблеми галузі охорони здоров’я постали сьогодні в кожному районі області. За словами головних лікарів, реформу хочуть провести настільки форсовано, що вони просто побоюються за галузь. Адже поки що чітко не розуміють ні законодавчої бази, ні системи фінансування, ні механізмів того, що має запрацювати вже з 1 квітня.

– Я спілкувався із колегами з Полтавщини, то їм НСЗУ компенсує лише 38% фінансових витрат, – говорить головний лікар Звенигородської ЦРЛ Вардан Айрапетян. – До того ж постійно вишукують помилки в документах, аби не перераховувати кошти. Також мене хвилює питання коли лікарня отримає обіцяні кошти, адже в НСЗУ обіцяють, що розглядатимуть подані заявки з 1 до 5 числа кожного наступного місяця після виписки пацієнта. Якщо хворого виписали 1-го числа н-ного місяця, то чи перераховувати гроші в НСЗУ вирішать тільки в наступному місяці і потім протягом тижня перерахують їх у лікарню. Ми не маємо накопичених коштів, щоб жити увесь цей час.

Головні лікарі  ЦРЛ говорять, що вони не в змозі виконати навіть ті умови, які НСЗУ виставило в пакетах гарантованих медичних послуг. 

– Такі там вимоги по оснащенню і кадрах, що в реальності немає в наших лікарнях, – говорить головний лікар Шполянської ЦРЛ Василь Уманець. – Візьмемо хоча б кадри. Наразі у нашій лікарні дефіцит – 41 штатна одиниця. Послуга є, а лікаря немає. Як робити реформу без кадрів?! Працюють люди пенсійного та передпенсійного віку і незначна частина молодих спеціалістів.Спеціалісти неохоче йдуть на мінімальну зарплату після інтернатури, навіть якщо їх забезпечать житлом. Тому що утримати родину на 5 тисяч (це з усіма надбавками)  молодому лікарю досить важко. Особливо у селах та невеликих районних центрах. У містах хоч і не набагато, але краща фінансова ситуація. 

Минулого тижня з медиками області спілкувався і голова обласної ради Анатолій Підгорний, який пообіцяв ініціювати скликання госпітальної ради госпітального округу Черкаської області, щоб оцінити всі ризики впровадження медичної реформи у вторинній ланці, намітити шляхи їх мінімізації. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору