Захисник Пустовара: вину підзахисного намагаються довести 12 слідчих і 11 прокурорів ГПУ

31 травня 2016, 16:45

6703a5ee0607d1392d27d63ca56c44ce_MМинуло вже два місяці відколи у Києві, нібито за спробу дати хабар, було затримано начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області Владислава Пустовара. Досудове слідство йде, але досі запитань по справі більше ніж відповідей.

Про те, що відбувається зі справою генерала розповів його адвокат Сергій Дзігора, інформує Черкаський край.

Скандальне затримання начальника поліції області, викликало чималий резонанс у громадськості області. Ми вже повідомляли, що на захист Пустовара виступила низка громадських організацій. Вони направили листи Президенту України Петру Порошенку, Міністру МВС Арсену Авакову та Голові Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрію Кожем’якіну із вимогою проведення чесного, неупередженого та об’єктивного розслідування цієї історії. В разі ігнорування вимог громадськості, активісти пообіцяли вдатись до акції громадської непокори в Черкасах і Києві.

«Всією своєю діяльністю Пустовар В.В. заслужив довіру та повагу серед населення, підприємців та громадських діячів області. Громадськість Черкащини вважає неприпустимим та не допустить утримання Пустовара В.В. під вартою. Громадськість Черкащини поручається за Пустовара В.В. тому що на своїй посаді він є непідкупний та бореться з хабарництвом”, - йдеться у листі.

З того часу в Черкасах відбулось вже кілька мітингів на захист Пустовара. Черговий із них відбувся у Черкасах у минулий четвер. Активісти прямо заявили про факти фальсифікації справи слідчими Генеральної прокуратури, що ведуть досудове розслідування та повідомили про намір найближчим часом відвідати нового Генерального Прокурора України Юрія Луценка.

Про деякі аспекти справи проти Владислава Пустовара розповів його адвокат Сергій Дзігора. Як відомо раніше він дев’ять років працював старшим слідчим Генеральної прокуратури по особливо важливих справах, тому про методи роботи слідчих ГПУ знає не з чуток.

— Єдиний епізод, стосовно однієї особи у справі Пустовара вже два місяці розслідує 23 працівники Генпрокуратури, а результатів досі не видно. Як Ви вважаєте, що це означає?

— Це виглядає комічно. Адже аналогічні справи про хабар, зазвичай за місяць-півтора розслідує один слідчий районної прокуратури, після чого справу направляють на розгляд суду.

— Як взагалі просувається розслідування справи Пустовара?

— Вже можна стверджувати, що завдяки «потужній» роботі такої величезної команди, досудове розслідування у визначений Кримінально-Процесуальним Кодексом України термін два місяці не вклалось. Розслідування не завершене. Більше того. Ніякого розслідування і не ведуть. Слідчі дії не проводяться. Підозрюваного не викликають і ніяких слідчих дій з ним не проводять.

— Правознавці кажуть, якщо за два місяці справу не розкрили то це свідчить про те, що у сторони обвинувачення немає доказів винуватості підозрюваного. Відтак, початок тяганини у слідстві може означати ще й початок фальсифікації доказів по справі. Справу Пустовара фальсифікують?

— Поки у мене немає підстав цього стверджувати. Але певні не зовсім зрозумілі моменти є. Я, як адвокат по справі, відповідно до норм Цивільно-Процесуального Кодексу України подавав клопотання на ознайомлення із матеріалами справи, але мені було відмовлено.

— І яка мотивація відмови?

— У Генеральній Прокуратурі вважають, що надання адвокату матеріалів досудового розслідування для ознайомлення може завадити слідству, бо розкриє підозрюваному невідомі йому обставини, які він зможе використати щоб виправдатись. Як на мене, така мотивація – це повна нісенітниця. Бо всі основні і вагомі обставини цієї справи були досить детально описані у офіційному прес-релізі Генпрокуратури, що були опубліковані на офіційному сайті ГПУ у день затримання Владислава Пустовара, тобто, 28 березня цього року. Фактично, це означає, що нічого нового по справі вже не з’явиться. Тому не передавати стороні захисту матеріали, за таких обставин безглуздо. Бо все вже і так відомо.

— Навіщо ж вони це роблять?

— Це наштовхує на думку, що доказів вини підозрюваного для завершення справи у слідства недостатньо. Згадаймо, як все було. Спершу прозвучала гучна заява про злочин, нібито скоєний високо посадовцями, а потім слідство перейшло у повзучий режим. Найбільш вірогідним поясненням цього є недостатність доказів. Можна також вважати, що задум, ймовірно, полягає ще й в тому, щоб якомога довше тримати підозрюваного у напрузі. Бо поки розслідування триває, підозрювана особа відчуває психологічний дискомфорт та несе фінансові затрати (йдеться про поїздки на допити, оплату послуг адвокатів і інші накладні витрати). Тобто, у такий спосіб на підозрюваного чинять психологічний і моральний тиск.

— Скільки у ГПУ можуть гратись у цю гру?

— До завершення слідства. Не передати до завершення слідства матеріали захисту, формально не є порушенням. Але зазвичай, по такій категорії справ, не давати захисту ознайомитись із матеріали немає сенсу. Бо, як правило, все те, що було зібрано на початку, на завершення розслідування справи залишається. Адже як показує практика, повторюсь, нічого нового, окрім того, що слідство зібрало від самого початку, вже не з’являється.

— А скільки це може тривати у часовому вимірі?

— Термін проведення слідства, як визначив законодавець — два місяці. Він по справі Пустовара вже вичерпався і його продовжили ще на два місяці. А далі, згідно із чинним законодавством, можуть максимально продовжити розслідування до 12 місяців. Тобто, слідство може затягнутись ще на 10 місяців. Але по завершенню цього терміну слідство мусить показати, що воно зібрало.

— Виходить, що в такий спосіб слідство може впродовж року тримати на гачку, ймовірно, абсолютно невинну людину?

— Абсолютно точно. У цьому і полягає весь сенс затягування досудового слідства.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору