“За спинами жителів Черкас, без підстав і пояснень, Черкаська ТЕЦ хоче підняти тарифи на тепло і гарячу воду”, – Юрій Котолуп*

18 листопада 2020, 17:01

За словами депутата Черкаської міськради від партії "Слуга Народу" Юрія Котолупа міська влада допомагає компанії олігарха Анатолія Шкрібляка отримувати надприбутки, здаючи в оренду комунальну власність міста Черкаську ТЕЦ за рахунок жителів міста.

- Саме так можна розцінити формальність погодження із містянами підвищення тарифів на тепло і гарячу воду, яке знову очікує на всіх абонентів Черкаської ТЕЦ. Законодавчо регламентоване громадське обговорення можливості підвищення тарифів відбувається у непрозорий і недемократичний спосіб, без містян, яким доведеться платити ці кошти, і чиї інтереси мали б урахувати на цьому громадському обговоренні. Тож як саме ТЕЦ планує підняти тарифи щонайменше на 20% чіткого обґрунтування яким немає? - зазначив Юрій Котолуп. 

За його словами, перше оголошення про проведення відкритого обговорення документу “Обґрунтування щодо встановлення з 01.01.2021 тарифів на виробництво теплової енергії за категоріями споживачів ПРАТ “Черкаське хімволокно” з’явилося 9 листопада на сайті ПРАТ “Черкаське хімволокно” (фактично – Черкаська ТЕЦ).

- Після чого сайт підприємства “зависає”. 10 листопада на сайті з’являється новий документ та нова дата проведення громадського обговорення. Того ж дня з’являється третє оголошення про перенесення дати обговорення – уже на 19 листопада, за критично короткий час до виборів нового міського голови Черкас (наразі сайт підприємства традиційно “висить”), - говорить Юрій Котолуп.

Він зазначає, що всього за день до виборів влада хоче провести слухання і затвердити протокол, який направить на затвердження до НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг). 

- Звідти повернеться постанова про затвердження нових тарифів, у підвищенні яких місцева влада традиційно винуватить НКРЕКП. Хоча пропозиції по зміні тарифу готує фактично вона. Роками місцева влада проводить формальне обговорення тарифу, формально затверджує протоколи цих “обговорень”, - каже пан Котолуп. - Мало того, що вони проходять непрозоро і недемократично, то нові тарифи ще й не мають підґрунтя і економічних розрахунків, з чим, наприклад, пов’язана зміна тарифів на виробництво теплової енергії на теплоцентралі? Де можна побачити складові цього тарифу, невідомо, бо їх немає. 

Юрій Котолуп закликає детально розглянути пропонований на обговорення містян документ “Обґрунтування щодо встановлення з 01.01.2021 тарифів…” 

- Який стосунок черкасці мають до “збитковості виробництва електроенергії в умовах ринку”? Наскільки вагомі “зміни ціни вугілля” та “зміни ціни на природний газ”? Якщо вони дійсно подорожчали, то наскільки, та за якою ціною купується ТЕЦ? Де можна побачити ці угоди, чому їх так приховують? “Приведення у відповідність до вимог діючого законодавства інших витрат підприємства (сировина, матеріали, послуги сторонніх організацій, амортизації, включено витрати для запобігання поширенню коронавірусної інфекції та інш.) на виробництво теплової енергії” - на яких підставах проводився цей розрахунок, які “послуги сторонніх організацій” маються на увазі? 

За словами Юрія Котолупа, сьогодні орендарі Черкаської ТЕЦ “витискають” із мешканців міста кошти, завдяки чому отримують подвійний прибуток. Вартість палива для виробництва електроенергії (реалізується за комерційним принципом на енергоринку, основне джерело “доходу” для орендарів) закладається в тариф на тепло та гарячу воду, які реалізуються як товар споживачам міста Черкаси.

- Витрати на паливо та виробництво електроенергії покриваються за рахунок споживачів міста Черкаси, а не покупцями електроенергії і не її виробниками (орендарями ТЕЦ). Це шалені переплати, бо витрати на паливо – це понад 65% вартості всього тарифу. 

Куди ж ідуть усі ці гроші? Крім відсотків міській владі за “кришування” схеми – прямісінько у кишені до екснардепа Анатолія Шкрібляка – орендаря Черкаської ТЕЦ. Нещодавно журналістами було викрито злочинну схему, до якої включено і Черкаську ТЕЦ. Це схема розкрадання на мільйони гривень бюджету на вугільних поставках з ОРДЛО за допомогою іноземної компанії зареєстрованої на Кіпрі. Авторами даної схеми є саме екснардепи Анатолій Шкрібляк та Ігор Кононенко.

Тобто, сьогодні місто не лише віддало стратегічне підприємство міста, але й за рахунок містян оплачує красиве життя олігарха та реалізацію його проектів збагачення, зокрема – спорудження ТРЦ “Любава” та розвитку інших бізнесів, - зазначив депутат від партії "Слуга Народу". 

Він впевнений у тому, що якщо уже сьогодні не забрати ТЕЦ назад в управління містом, тарифи й далі невблаганно зростатимуть, а ТЕЦ просто може зупинитися, оскільки обладнання зношується, а у її модернізацію кошти не вкладаються, хоча ця необхідність системно зазначається у кожній новій пропозиції підняти тарифи.

- Також ми зможемо знизити тарифи за рахунок зміни методики розподілу витрат палива при одночасному виробництві тепла та електроенергії. Замість нині діючої, де близько 70% вартості палива закладено для споживачів тепла та гарячої води у місті Черкаси, а 30% - в ціну електроенергії (реалізується на енергоринку України), потрібно запровадити іншу – з розподілом до 50%. Це реально дозволить знизити тариф на тепло та гарячу воду до 25%.

Вся генеруюча галузь, ТЕЦ, як цілісний майновий комплекс, який є комунальною власністю Черкас, повинні бути повернені громаді міста. Необхідно підняти питання про створення нового комунального підприємства на базі вже існуючого КП “Черкаситеплокомуненерго”.

Черкаська ТЕЦ має повернутися під міське управління, адже подальший розвиток цієї галузі можливий після переходу на сучасну модель існування. Перехід до сучасної моделі роботи теплогенеруючих підприємств може дозволити місту Черкаси залучати кредитні або грантові кошти на заміну застарілих мереж, оскільки десятиріччями цим ніхто не займався. Їх лише експлуатували. Прийшов час ремонтувати, замінювати та модернізувати, аби уникнути ситуації, коли через пориви старих труб, якась частина міста може опинитися без опалення та гарячої води, - розповів Юрій Котолуп.

*політична реклама

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору