Минулого тижня Центральна виборча комісія завершила реєстрацію кандидатів по мажоритарних округах. Цьогоріч у бій за голоси черкаських виборців боротиметься 103 кандидати-мажоритарники. На виборах 2012 року за симпатії черкащан змагалося 114 кандидатів. Оскільки ситуація в країні критична – на Сході йде війна, а термін виборчої кампанії скорочено втричі – то й застосування нечесних технологій також стало більш концентрованим. Підкуп виборців, однофамільці, домовленості – усе це рясним цвітом квітне на черкаських округах, інформує Вечірка.
До влади – будь-якими шляхами
— Кампанія дуже стисла по строках, і тому прохідні кандидати по мажоритарних округах намагаються використати всі доступні за можливостями і ресурсами технології. Штаби таких кандидатів, а в кожному окрузі є 2-4 імовірних переможці, витискають максимум із кожної можливості пропіарити свого кандидата, тож часто виходять за межі розумного. П’ять нинішніх нардепів, у минулому члени чи прихильники Партії регіонів, які голосували за диктаторські закони 16 січня, тепер ідуть виключно як самовисуванці і будь-якими методами намагаються переконати виборця в своїй опозиційності до колишнього режиму. Для цих кандидатів потрапляння в парламент є справою життя і смерті, тому вони використовують будь-які технології, щоб знову отримати мандат. А найефективнішою технологією сьогодні є прямий (гроші в обмін на голос) і непрямий (будівництво дитячих спортивних майданчиків, ремонт доріг, проведення газу) підкуп, — аналізує ситуацію на Черкаських округах голова обласного осередку Комітету виборців України Максим Михлик.
Колишні регіонали на цих виборах намагаються повторити досвід своїх молодших колег, що балотувалися до Черкаської міськради, і ховаються під вивіскою «самовисуванець». Хотілося б сподіватися, що і на цих виборах черкащани будуть так само пильними, як і на місцевих, та не пропустять людей, готових голосувати за диктаторські закони, торгувати країною, доводити людей до зубожіння, а потім приходити до них із продуктовими наборами та 200 гривнями.
Обстановка на місцях
Багатими на кандидатів на мажоритарних округах виявилися Блок Петра Порошенка, «Народний фронт», ВО «Батьківщина», Політична партія «Опозиційних блок», Партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна» та Радикальна партія Олега Ляшка. Решта кандидатів — самовисуванці.
Справжній політичний десант висадився на Черкащині від «Народного фронту». Ця політична сила виставила на округах цілком достойних людей: майданівців та бійців, однак із київською, луганською чи сумською пропискою. Навіть віддана у минулому «фронтівка», заступник голови Черкаської облдержадміністрації Наталія Старікова цьогоріч балотується як самовисуванка. Можливо, централізована система розстановки кандидатів і дозволить керівництву партії бути впевненими у своїх кадрах на місцях, однак, якщо політична сила не має достойних представників із місцевих діячів на кожному конкретному окрузі, то чому має викликати довіру у виборців. Черкащани вже мали гастролерів шуфричів та поплавських, які востаннє в області були у ніч встановлення результатів голосування.
Цьогоріч між кандидатами змінилася і популярність округів. Зазвичай лідером по кількості охочих позмагатись за мандат був 194-й округ, там розгорталися справжні баталії, фальсифікації, що часто-густо завершувалися зривом результатів та перевиборами. На цих виборах за мандат у Черкасах боротиметься лише 12 кандидатів. Це найменша кількість з усіх округів області. Найпопулярнішим виявився 200 округ із центром в Умані, там зареєструвався 21 кандидат.
Усі методи до діла
— Сьогоднішнє виборче законодавство недосконале, через що партії та кандидати мають багато можливостей для маневрів. Зокрема, із виборчого фонду мають оплачуватися агітаційні матеріали. За законом, агітацією є заклик голосувати чи не голосувати за партію чи кандидата. Але ж на більшості банерів та друкованій продукції таких закликів немає, хоча є фото кандидатів та партійна символіка, — розповідає обласний координатор громадянської мережі ОПОРА Захар Колісніченко. — Черкаські кандидати довго не реєструвалися, адже це дозволяло їм проводити заохочення та підкуп виборців. Так само в області працює кілька благодійних фондів та організацій, що формально працюють від імені кандидатів, надають матеріальну допомогу або певні послуги виборцям, однак юридично пов’язати їх із кандидатами не можна. По суті, це є підкуп, але довести його та притягнути до відповідальності кандидата не можна.
У Драбівському районі недосконалість законодавства поправили громадські активісти, які під час зустрічі представників благодійного фонду «Лицем до лиця» із місцевим населенням та передачі останнім матеріальної допомоги побили представників цього фонду. Цікаво, що обласна прокуратура про те, що на деяких округах ведеться підкуп, дізнається після отакого народного відновлення справедливості.
Дехто як нову технологію розцінює відсів кандидатів ще на етапі реєстрації. Цьогоріч Центральна виборча комісія відмовила в реєстрації по всій Україні 819 кандидатам у народні депутати. Відмовили у реєстрації і двом черкаським кандидатам, які мали скласти серйозну конкуренцію на округах теперішнім фаворитам перегонів. По 194-му округу поборотися за перемогу не вдалося Миколі Булатецькому, який не раз перемагав на виборах до Верховної Ради, але народним депутатом так і не став. Завдяки відмові йому у реєстрації більші шанси на перемогу здобули батьківщинівець Анатолій Бондаренко та представник партії президента Олег Петренко. Подібна ситуація і на 195-му окрузі, де з реєстрації зняли Наталію Нетовкіну, звільнивши цим шлях чинному нардепу Володимиру Зубику.
По суті ці виборі практично ніщо не відрізняє від попередніх — підкуп, чорний піар, нечесні технології. Однак хочеться вірити, що з 2012 року змінилась свідомість виборців, які завдяки останнім подіям в Україні зможуть відсіяти зерно від полови, не дозволять за 200 гривень перетворити себе на рабів і більше у Верховній раді серед зрадників України ми не читатимемо прізвища депутатів від Черкащини.
Рейтинг округів:
194 округ — 12 кандидатів;
195 округ — 13 кандидатів;
196 округ — 18 кандидатів;
197 округ — 15 кандидатів;
198 округ — 13 кандидатів;
199 округ — 13 кандидатів;
200 округ — 21 кандидат.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram