Угода про безвізовий режим України з Євросоюзом, яку підписали у травні, викликала попит на біометричні закордонні паспорти. Окрилені перспективою безперешкодного проїзду до країн Західної Європи, українці розпочали штурм установ, які видають паспорти. Про ситуацію щодо оформлення біометричних закордонних паспортів розповів перший заступник начальника Державної міграційної служби України у Черкаській області Володимир Уманець, пише "Черкаський край".
Документи на оформлення звичайного закордонного паспорта вже не приймають, тільки на біометричні. Такі паспорти почали оформлювати ще з початку 2015 року. Але тоді до управління зверталось по 40-50 осіб на день. Після ж підписання угоди про безвізовий режим із Євросоюзом інтерес громадян до таких паспортів збільшився. Для порівняння: з початку року до липня вже видано 36 767 закордонних біометричних паспортів, а за такий же період торік — тільки 15 283 паспорти.
— Зараз пік попиту на закордонні паспорти?
— Загалом щороку є ажіотаж на початку літа на оформлення закордонних паспортів. Це пов’язано із сезоном літніх відпусток. Однак цьогоріч протягом травня-червня щодня до нас зверталось по 100-140 громадян. І це тільки до нашого управління, не враховуючи тих громадян, які оформляли паспорти в райцентрах. Адже біометричні закордонні паспорти без проблем видають у кожному районному відділі служби. Щодня до управління звертається по 115-120 громадян з приводу цього питання. Ажіотаж потроху спадає.
— Люди яких вікових категорій переважно звертаються для отримання біометричних закордонних паспортів?
— Звертаються, як кажуть, від малих до літніх. Чимало батьків оформляють такий паспорт для немовлят. А недавно родичі привели оформлювати такий паспорт бабцю 1923 року народження.
- З якою метою люди оформляють біометричні паспорти?
- Хтось хоче на відпочинок, хтось — просто вперше побувати за кордоном. Але більше хвилює суспільство та тенденція, що молодь ринула до Європи на пошуки роботи. Коли ж у нас буде їм робота й гарний заробіток? — з болем дивиться на черги по біометричні паспорти старше покоління.
— Моя донька-студентка, замість сидіти в Черкасах і сушити голову, де влітку підробити, оформила біометричний паспорт і подалася з друзями до Польщі на заробітки за офіційною угодою, — розповідає жителька Черкас Олеся. — Робота важка, система оплати «гнучка»: якщо товару для фасування надходить мало, то платять за пофасований товар, якщо багато — вимагається фасування в прискореному темпі, а оплата при цьому погодинна. Побачить капіталізм на власні очі та як при ньому насправді треба працювати, рівень побуту й життя в ЄС — усе це цінний досвід.
На думку в.о. голови Державної служби зайнятості України Валерія Ярошенка, є й позитив у робочих поїздках співвітчизників за кордон.
— Чимало українців отримає за кордоном кваліфікацію, а потім привезе здобуті знання на Батьківщину, — зазначив Валерій Ярошенко. — Ми живемо у відкритому суспільстві, тож багато чинників впливають на вибір роботи. Та основний — рівень оплати праці. Працедавці повинні знати: якщо вони хочуть знайти якісного, високоосвіченого фахівця, то й рівень оплати праці має бути близьким до такого, як у країн-сусідів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram