Невеликий замок, прикордонний форпост - такими були Черкаси у 14 столітті. До Дня міста археолог та історик подарували Черкасам книгу «Археологія та рання історія Черкас», в якій автори доводять, що наше місто значно молодше, ніж вважали досі.
Презентація книги відбулася вчора в краєзнавчому музеї.
- У цій книзі зібрані усі дані по археології нашого міста від найдавніших часів (тобто передісторія міста) і рання історія міста, - розповідає автор книги, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту археології НАН України Дмитро Куштан. Ми вважаємо, що заснування міста Черкаси відбулося трохи пізніше, ніж офіційна дата (не в 1284 році, а після 1362 року). Після Синьоводської битви, коли територія Південної Київщини і Поділля була зільнена військами Великого князівства Литовського від Золотої орди. Після цього литовський князь передає ці землі своїм племінникам (князям Корятовичам), які будують тут цілий ряд замків в тому числі і черкаський - крайній східний форпост цієї прикордонної лінії оборони від золотоординців.
За його словами, з другої половини 14 століття Черкаси - це був невеликий замок, прикордонний форпост. Вже у 15 столітті він обростає посадом, там починають жити не лише воїни, але й люди, які забезпечували замок провізією: торговці, ремісники.
- У середині 16 ст на місці старого замку будується новий - більший за розмірами, відповідно збільшується і територія міста. У цей період Черкаський замок неодноразово спалювали, оскільки він був на кордоні, а набіги були частими. Коли Черкаси увійшли в склад Королівства польського саме в Черкаському замку формується ядро українського козацтва. У 1637 році Черкаси разом із замком були спалені поляками вщент через те, що реєстрові козаки підтримали повстання Павлюка. У часи Руїни Черкаський замок занепадає, оскільки знаходиться в епіцентрі постійних бойових дій. На початку 18 століття південної Київщини в тому числі Черкаси опинилися в демілітаризованій зоні, де заборонялося будь-яке фортефікаційне будівництво, навіть були знищені ті укріплення, які були. До кінця 18 століття Черкаський замок продовжує існувати, але не як оборонна споруда, а як поміщицька економія черкаського старости, - пояснює Дмитро Куштан.
Він наголошує, що після усих цих подій територія Черкас зменшилась практично вдвічі (у порівнянні з серединою 17 століття). Внаслідок чого Черкаси і в подальшому продовжили залишатися невеликим провінційним містечком.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram