
У Черкасах розгорівся скандал довкола двох художниць драматичного театру імені Т.Г. Шевченка Наталії Ридванецької та Надії Нікіфорової. Керівник театру Руслан Паскалов не захотів продовжувати контракт із ними.
На підтримку мисткинь виступив колектив: головний режисер театру Станіслав Садаклієв, завліт Борис Юхно та деякі актори. Театрали запустили флешмоб "#повернітьХудожниць".
"Мовчати мені не дозволяє совість і повага до цих людей. Я намагався донести думку, що це рішення помилкове. Намагався, щоб рішення змінилося на користь театру. А на користь театру - це підписати контракт художницям (саме контракт, а не тимчасовий договір ЦПХ чи щось інше). Я усвідомлюю, чим може цей пост скінчитися для мене. Мистецька спільнота Черкащини може втратити двох фахівчинь, які гідно представляють театр на всеукраїнському й міжнародному рівнях", - написав Станіслав Садаклієв.
Борис Юхно вважає, що виконувач обов'язків керівника театру Руслан Паскалов нібито таким чином помстився одній із художниць.
"Вважаю це рішення в.о. директора-художнього керівника Паскалова абсолютно фахово не обґрунтованим, не професійним, відверто шкідливим і принизливим для колективу театру, який практично в повному складі виказав пану Паскалову свою підтримку в бік наших колег-художниць. Особисто я вбачаю в рішенні в.о. директора-художнього керівника театру звичайне бажання помсти з особистих мотивів, зокрема стосовно Наталії Ридванецької, у зв'язку з її прагненнями відстояти права членів колективу, його етичні та професійні норми", - пояснює Юхно.
Наталія Ридванецька запевняє, що про непродовження контракту її ніхто навіть заздалегідь не попередив.
"Є закінчення контракту і рішення в.о. директора-художнього керівника про його непродовження (надіслане Новою поштою, кур'єром, завчасно). Рішення я прийняла. Дивує, що напередодні про цей намір не повідомили ні мене, ні Надію Нікіфорову, ні головного режисера, з яким вистава в роботі, ані головного художника. Тим більше, що на засіданні худради також не озвучили про цей намір. Так, це юридично вірно, але не етично і якось не по-людськи... Адже це рішення впливає на найближчу діяльність всього колективу", - каже жінка.

Художниці запропонували іншу угоду, проте вона вважає її неприйнятною.
"Мені було запропоновано цивільно-правову угоду для продовження роботи над виставами, а потім, побачимо - може знову підпишемо контракт на рік (якщо мовчатиму і буду чемною). Ці умови за даних обставин для мене неприйнятні, оскільки зі мною контракт не продовжено без пояснення і аргументації. Вбачаю в цьому особистісне упереджене ставлення", - пояснила Ридванецька.
Журналісти Про все намагалися взяти коментар у виконувача обов'язків керівника театру Руслана Паскалова, проте чоловік на дзвінки не відповів. Редакція залишає для нього можливість розповісти про своє бачення ситуації в будь-який час.
Начальник управління культури та охорони культурної спадщини Олександр Шабатін сьогодні, 14 квітня, дав пресконференцію з приводу ситуації. Посадовець каже, що ОВА не має впливу на рішення керівника театру.
"В обласній адміністрації, в управлінні культури немає жодної особи, яка могла б підписувати або пролонгувати контракт або якось втручатися в кадрову політику закладу - було б однозначне порушення з нашої сторони. Управління культури постійно здійснювало комунікацію із сторонами цієї ситуації. Ми спілкувалися і з колективом і з окремими представниками. Я знаю ситуацію від обох сторін. Зараз є факт непідписання керівником закладу контрактів із працівниками", - говорить Шабатін.
Керівнику театру рекомендовано оголосити конкурс на зайняття вакантних посад - замість художниць драматичного театру.
"Відповідно формується конкурсна комісія, відбувається конкурс і щоб не було спекуляцій, запрошую долучитись і громадськість, і представників колективу театру, щоб цей конкурс відбувся максимально прозоро і професійно", - сказав посадовець.
Журналісти поцікавилися в Олександра Шабатіна, якою мовою Руслан Паскалов спілкувався з ним, проте він не відповів прямо. Також, за його словами, конфлікти керівника театру з підлеглими не мають постійного характеру.
Наталія Ридванецька з 2003 року працює художницею з костюмів Черкаського академічного обласного українського музичного-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка. Працює в галузі графіки та сценічного костюму. Створила костюми до понад 100 вистав у 17 театрах України. Майже у всіх виставах співпрацює з чоловіком, художником – сценографом Сергієм Ридванецьким.
Надія Нікіфорова у театрі з 1980 року. Оформила понад 100 постановок у Черкаському театрі Шевченка, нагороджена почесним знаком «За досягнення в розвитку культури і мистецтва», є членкинею професійних мистецьких об’єднань. За крайній період створила сценографію та костюми для чотирьох вистав та концертів.
Нагадаємо, Руслана Паскалова директором Черкаського драмтеатру обрали в січні 2022 року. У червні того ж року розпорядженням голови Черкаської облради його затвердили офіційно на цій посаді. На відборі він розповів комісії про свої здобутки в Черкаській обласній філармонії та головним своїм завданням назвав оновлення технічного оснащення сцени театру та її капітальний ремонт. Свою програму кандидат читав ламаною українською. На питання комісії попросив відповідати російською та пообіцяв у разі обрання директором за кілька місяців вивчити державну мову.
Новину про перемогу в конкурсі Руслана Паскалова зустріли відверто вороже. Актори театру, які очікували результатів голосування в сусідньому приміщенні, не приховували своїх емоцій та назвали процедуру обрання ганьбою.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram