Тарифи, пенсії, лікарняні: які зміни чекають на черкащан у жовтні

02 жовтня 2021, 20:01

Близько мільйона пенсіонерів отримають доплату, лікарняні - тільки в електронному вигляді, нові штрафи і погода. Які ще зміни чекають на українців, пише видання "Корреспондент".

 Тарифи ЖКГ

Електроенергія. Вартість світла з 1 жовтня знизиться для 80 відсотків побутових споживачів.

Тариф з 1 жовтня складе 1,44 гривні за кіловат, але тільки для тих, хто споживає менш ніж 240 кіловат на місяць. При більш високому споживанні тариф залишиться колишнім - 1,68 гривні за кіловат.

Газ. Ціни на газ залежать від постачальника, а також від виду оформленого контракту - річний з фіксованою ціною, встановленою до квітня 2022 року, або помісячний зі змінним цінником.

Місячний тариф деякі постачальники газу з жовтня підвищують. Він коливається від 7,97-7,99 гривні до 30,5-31,06 гривні.

Річний тариф з жовтня не зміниться. Більшість компаній встановили тариф до дев'яти гривень за кубометр.

Опалення. З цього року тарифи на опалення встановлює місцева влада, а не енергорегулятор.

Крім того, 20 травня закінчився термін дії режиму спецзобов’язань. Це означає, що Кабмін більше не визначає ціни і умови отримання газу підприємствами теплокомуненерго. Виробники повинні самостійно вибрати постачальника і укласти з ним контракти.

Нафтогаз підготував трирічний договір на поставку газу для виробників теплової енергії. З червня 2021 року по липень 2022 довгострокова ринкова ціна складе 7,42 гривні за куб. Ціни в наступні періоди будуть проіндексовані.

Представники місцевої влади неодноразово критикували умови, за якими Нафтогаз пропонує газ виробникам тепла, і попереджали, що тарифи в цьому опалювальному сезоні зростуть.

Тарифи на опалення з 1 жовтня планували підвищити. Київська влада попереджала, що тепло подорожчає на 50 відсотків. А в цілому в Україні, як говорив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, підвищення тарифів на тепло може скласти від 30 до 70 відсотків.

Однак 30 вересня президент України Володимир Зеленський повідомила, що домовився про непідвищення тарифів на комунальні послуги.

Гаряча вода. Щодо гарячого водопостачання тариф буде коливатися в межах 109,55-122,17 гривні за куб залежно від типу будинку.

Пенсія підвищується

З 1 жовтня майже мільйон пенсіонерів в Україні будуть отримувати додатково до 400 гривень до пенсії. Згідно з постановою уряду, щомісячна доплата до пенсії буде встановлена для пенсіонерів у віці 75-80 років.

При цьому мінімальна пенсійна виплата для них встановлюється в розмірі 2,5 тисячі гривень за наявності страхового стажу 20/25 років і більше.

З 1 жовтня 2022 року пенсіонерам у віці 70-75 років будуть встановлені щомісячні доплати в сумі до 300 гривень. Це ті категорії громадян, у яких пенсії менші від середньої заробітної плати 2020 року.

 "Карантинні норми" для субсидій

Збільшення на 50 відсотків соціальних нормативів споживання газу, води та електроенергії для одержувачів субсидій залишиться чинним для тих, хто виявиться в червоній зоні карантину. Для інших уряд скасує "карантинні норми".

- Ми добре розуміємо, що епідемія коронавірусу не завершена, по всьому світу йдуть нові спалахи. І в разі чергової хвилі жителі регіонів, які виявляться в червоній зоні, автоматично отримають підтримку від держави у вигляді збільшення соціальних нормативів при наданні житлових субсидій, - пояснила міністр соціальної політики Марина Лазебна.

Призов до армії

З 1 жовтня по 31 грудня 2021 в Україні триватиме осінній призов на строкову військову службу. Призов здійснюють в Збройні сили, Національну гвардію, Держприкордонслужбу та Державну спеціальну службу транспорту.

На військову службу будуть призивати придатних для цього за станом здоров'я українців віком від 20 до 27 років, які не мають права на звільнення або відстрочку від призову. З 18 років в армію беруть за власним бажанням.

Відстрочку можуть надати за низкою сімейних обставин, для продовження професійної діяльності або за станом здоров'я.

Також не підлягають призову (надається відстрочка для здобуття освіти на весь період навчання) ті юнаки і чоловіки, які навчаються:

  •     в установах загальної середньої освіти III ступеня і професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання
  •     в установах професійної передвищої освіти з денною формою навчання, в тому числі під час отримання початкового рівня (короткого циклу) і першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти
  •     в установах професійної передвищої і/або вищої освіти за денною формою навчання, в тому числі під час отримання наступного ступеня освіти
  •     в установах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання
  •     в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва

Нові штрафи і ваговий контроль для водіїв

З 1 жовтня набирає чинності закон, який вводить для перевізників адміністративну відповідальність за порушення у сфері габаритно-вагового контролю. Тепер за перевантаження далекобійних фур будуть автоматично нараховуватися штрафи від 8,5 тисячі до 51 тисячі гривень.

Контролювати перевізників будуть майданчики "зважування в русі" (WiM) - їх встановлюють на трасах, які ремонтують у рамках програми Велике будівництво.

Ці майданчики фіксують автомобілі цілодобово в режимі реального часу, а дані про номерні знаки, габаритні розміри, загальну масу, навантаження на кожну вісь і кожне колесо окремо, швидкість руху зчитуються автоматично, що дозволяє виключити з процесу контролю людський фактор.

Осінній режим світла фар

На водіїв легковиків також чекає "сезонна" зміна. Згідно з п. 9.8 Правил дорожнього руху, з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні.

Якщо ж в автомобілі вони відсутні - водії повинні включати ближнє світло фар. Таке правило діє цілодобово, тобто і в світлий час доби.

За ігнорування цих норм передбачена адміністративна відповідальність - штраф від 425 до 510 гривень.

Тепер тільки e-лікарняні

З 1 жовтня лікарняний е оформлятимуть лише в електронному форматі, а не в паперовому, як раніше. Дані вноситимуть в електронну систему охорони здоров'я, повідомив Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації.

Паперові лікарняні з 1 жовтня видавати вже не будуть, але ті, які видали до цієї дати, ще будуть чинними.

Щоб отримати e-лікарняний, треба прийти на прийом до лікаря, який створить електронний висновок про тимчасову непрацездатність в реєстрі. Інформація потрапить в систему E-health і до Пенсійного фонду.

Автоматично сформується електронний листок непрацездатності - це документ, за яким нараховують виплати. Про це пацієнт отримає повідомлення на телефон від ПФУ.

Погода в жовтні

Погода в жовтні буде близькою до кліматичної норми. Про це йдеться в прогнозі на сайті Гідрометцентру.

Синоптики прогнозують, що середня місячна температура в жовтні буде коливатися в межах 7-12°C, в Карпатах - 6-7°C. Ці показники близькі до кліматичної норми.

Також очікується, що за місяць випаде 28-67 мм опадів, в Карпатах - місцями 80-105 мм. Це відповідає кліматичній нормі.

При цьому заступник начальника відділу метеопрогнозів Гідрометцентру Наталія Голеня розповіла, що на початку місяця на погоду впливатиме антициклон.

Вночі і рано вранці можливі тумани і заморозки від 0 до -5°C. Вдень очікується 15-17°C. Найтепліше буде на Закарпатті - до 20°C.

З 4 по 7 жовтня синоптик прогнозує потепління. У південних областях температура повітря підніметься до 21°C, в решті регіонів в середньому 18°C. Вона зазначила, що сильного вітру в жовтні не буде.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору