На початку червня Верховна Рада прийняла новий законопроект про медичну реформу, яка кардинально змінює усю систему: коли в основі всієї медицини стоїть первинна ланка і держава фінансує не лікарню а пацієнта, гарантуючи обов’язковий пакет безкоштовних послуг. Як працює первинка в Умані, де укласти договір з лікарем та які послуги будуть платними а які безкоштовними уманчанам розповів в.о. начальника відділку охорони здоров’я Ігор Григоренко, пише "Вечірня Умань".
- Зараз держава видає гроші за принципом "є лікарня, тримайте гроші", після реформи гроші виділятимуться на пацієнта. Тобто, якщо до лікаря ніхто не ходить, то і заробляти він нічого не буде. Кожен лікар, що вестиме в близько2-х тисяч пацієнтів отримуватиме 420 тисяч гривень на рік (35 тисяч гривень на місяць), з них частина на лікування і частина на зарплату, – розповідає Ігор Григоренко.
Які медичні послуги будуть безкоштовними, а за що доведеться платити?
Реформа ділить медичні послуги на три пакети: "Зелений" - повністю безкоштовні, "Синій" - частково оплачувані державою (співоплата) та "Червоний" - платні.
Послуги, які повністю безкоштовні для пацієнта називаються державним гарантованим пакетом - це порятунок чи невідкладна допомога, первинна медична допомога та паліативна допомога.
Під первинною медициною я маю на увазі: профілактику, діагностику, лікування, реабілітацію, спостереження протягом вагітності.
Щоб отримати безкоштовний пакет, пацієнт має украсти договір з лікарем, в іншому випадку ці послуги безкоштовними не будуть.
Другий вид послуг - співоплата, коли частину оплачує держава, іншу частину - пацієнт. Це можуть бути щомісячні виплати - страховка, а може бути оплата за тарифом. Ціна на подібні послуги буде також контролюватися державою.
Наприклад, пологи частково входять і в гарантований пакет, і в співоплатний список. Це не означає, що вагітну пацієнтку покинуть народжувати самостійно. Держава оплатить спостереження при вагітності, роботу чергової бригади, яка прийматиме пологи, стандартну палату, необхідні ліки і якщо є показання - кесарів розтин.Але якщо пацієнтка захоче іншого лікаря, кращу палату і зробити кесарів розтин без медичних показань - тут держава оплачує тільки частину витрат.
Платні медичні послуги: у цей перелік входить естетична медицина. Тобто, якщо ви захочете зменшити або збільшити якусь частину тіла, імплантувати зуб, то операцію доведеться сплатити самостійно, - зазначає начальник відділку охорони здоров’я.
Як працюватиме первинна ланка?
За новою реформою пацієнт має право самостійно обирати собі сімейного лікаря, який не має права відмовити. Лікаря можна вибрати як з державних клінік, так і з приватних. Весь цей процес контролюватиме окремий орган - Національна служба здоров'я України (НСЗУ).
- На даний час у нас функціонує 38 дільниць де працює 38 лікарів первинки з якими уманчани можуть укласти договір двома способами. Перший: людина може укласти договір зі своїм дільничим лікарем, але якщо закріплений за округом лікар її не влаштовує, вона може обрати іншого. Для цього пацієнту потрібно звернутись в реєстратуру центру первинної медико-санітарної допомоги де її ознайомлять з переліком лікарів (адреса Шевченка 50). Для спрощення роботи, найближчим часом ми плануємо розмістити 2 стенди на першому буде перелік лікарів з основною інформацією про них, а на другому усі правила: як заключити договір, змінити лікаря та інші.
Ті хто не приписані в Умані також можуть укласти договір з лікарем по тимчасовому місцю проживання або роботи.
Плюси реформи?
- Основна перевага в тому, що лікар отримуватиме зарплату за вилікуваних пацієнтів. Щось схоже на систему що діє в Канаді. Для прикладу: серед пацієнтів лікаря є 50 курців, якщо внаслідок профілактичної роботи через певний період їх залишилось 45, лікар отримує премію, тобто після реформи лікар буде зацікавлений не в процесі, а в результаті, - зазначає Ігор Григоренко.
Медицина он-лайн: чи стануть уманчанам доступні електронні картки?
Переглянути історію своєї хвороби з домашнього комп’ютера та записатись до лікарря он-лайн, - такі покращення обіцяє нова реформа, та наскільки це є реальним для бюджету міста розповідає заступник міського голови Жанна Лозінська:
- Якщо раніше ми комп’ютеризували школи, то сьогодні, плануємо виділяти кошти на закупку комп’ютерної техніки для лікарень, адже електронна система суттєво спростить роботу лікарів та зекономить час самих пацієнтів.
За прогнозами міністерства освіти електронна система карток має стати першим кроком до запровадження страхової медицини.
Зміни на місцях: що на-сьогодні отримали уманчани?
- Планується запуск програми інформатизації сфери охорони здоров’я, що дозволить ввести електронні медичні картки та он-лайн реєстрацію пацієнтів;
- запрацювала програма «Доступні ліки» (ознайомитись можна на сайті Уманської міської ради);
- з бюджету виділено кошти на закупку флюорографа;
- уманчани отримали змогу пройти безкоштовну консультацію а, за потреби, зробити операцію у професійних офтальмологів;
- жінок забезпечили безкоштовним пакетом ліків та препаратів, які необхідні при пологах.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram