Що ж можуть зробити шахраї з паспортною інформацією іншої людини? За певних обставин з її допомогою можна: набрати боргів, відняти квартиру, виконати махінації в інтернеті, зареєструвати фірму, отримати дублікат документів для здійснення різних угод, управляти кредитними або телефонними картками, здійснити інші незаконні дії.
Паспорт – це не просто документ, що засвідчує особу громадянина, а й ключ до його майна та рахунків. Відповідно до чинного законодавства процедура оформлення кредиту на чужий паспорт підпадає під статтю про шахрайство. На жаль, попри це, сьогодні все більшу кількість недобросовісних громадян нашої країни, йдуть на всілякі хитрощі й намагаються роздобути необхідну суму коштів, використовуючи для цього чужі документи.
Поширених афер з паспортом нарахували сім:
Підробка зовнішності
Найпоширенішим методом подібного шахрайства є підробка зовнішності. Людина, у якої виявився ваш паспорт, гримується, завдяки чому її зовнішність стає дуже схожою з вашим зображенням на фото. Після цього шахрай відправляється в найближчу банківську установу (як правило, невелике відділення) і намагається оформити кредит за чужим паспортом.
Мікрофінансові організації
Чи можна взяти кредит за чужим паспортом в кредитних спілках? На жаль, такі махінації є ще більш успішними, ніж спроби кредитування в банку. Річ у тому, що велика частина сучасних мікрокредитних компаній надає свої послуги онлайн, а, отже, видає позики без безпосереднього спілкування з клієнтом. Все, що необхідно зробити шахраєві для того, щоб взяти мікропозику на чужий паспорт - надати компанії скановані копії крадених документів. Якщо у законного власника документів кредитна історія в ідеальному стані, то аферист може максимально швидко і без ризику оформити онлайн кредит на чужий паспорт і отримати в своє розпорядження досить велику суму коштів.
Термінали кредитування онлайн
У місцях великого скупчення людей можна побачити спеціальні термінали з видачі швидких позик. Для отримання коштів необхідно вказати мінімальну особисту інформацію та відсканувати паспорт. Чи можна взяти позику на чужий паспорт в такому терміналі? З огляду на спосіб роботи таких пристроїв кожен, хто знайде ваш загублений паспорт, може «спробувати удачу» і оформити кредит.
Кредитне донорство
Махінації з паспортами можна розглянути з іншого боку. Річ у тому, що люди з поганою кредитною історією пропонують третім особам взяти на себе кредит і за це отримати грошову винагороду. Така схема сьогодні називається - оформлю кредит на чужий паспорт. Цей вид кредитного донорства не призводить ні до чого хорошого. Якщо вам пропонують подібну схему, то ні в якому разі не погоджуйтесь. Звичайно, вас будуть спокушати отриманням винагороди, і обіцяти своєчасну виплату боргу. Однак, як показує практика, в підсумку ви можете залишитися з величезним боргом перед банком і оскаржити кредит не зможете, оскільки оформили його особисто, а, отже, свідомо.
В основному пропозиції «допоможу взяти кредит на чужий паспорт» або надам допомогу в оформленні кредиту за чужим паспортом надходять від людей, для яких двері в банки країни давно закриті через недобросовісність, відсутності платоспроможності і будь-якого цінного майна. Вони прагнуть лише нажитися за чужий рахунок, і створюють наївним громадянам нашої країни цілу низку проблем.
Заснування фіктивних фірм
Через підприємства, оформлені на інших людей злочинці відмивають гроші. Таким можуть займатися, наприклад, нечисті на руку бізнесмени.
Оформлення краденого майна
На підроблений вкрадений паспорт можуть записати, наприклад, машину. Шахраям це необхідно для подальшого перепродажу майна. Злодії завіряють операцію нотаріально і таким чином можуть легалізувати угоду.
Крадіжка нерухомості
Людина, чий паспорт вкрадений, може втратити квартиру, ділянку або будинок. Злочинці заходять до реєстру, дивляться, яке майно вам належить і можуть його викрасти з цим паспортом – звернутися до нотаріуса і його переоформити. Крім того, вкраденим паспортом злодій може скористатися, щоб почати нове життя. Втім, більшість опитаних журналістами киян про такі ризики навіть не замислювалися. Тим часом, з появою інтернет-платежів кількість афер з паспортами значно збільшилася.
Як захиститися від дій шахраїв?
1. Ніколи не давайте в руки стороннім людям свої документи.
2. Не дозволяйте під незрозумілими приводами робити копії своїх документів або фотографувати їх.
3. Не залишайте паспорт без нагляду.
4. Під час втрати паспорта негайно зверніться до найближчого відділення поліції. Так ваші документи відразу ж будуть визнані недійсними, і шахраї не зможуть взяти кредит на чужий паспорт через інтернет або в банку.
5. Систематично перевіряйте свою кредитну історію особливо в тих випадках, коли документи були загублені, і ви про це заявили не відразу.
6. Якщо вам стали приходити листи про заборгованість, то не поспішайте їх викидати. Для початку уважно прочитайте дані одержувача, і якщо вони повністю збігаються з вашими, то зверніться в банк для з'ясування ситуації.
Наталія Макаренко, PR- менеджер у Черкаському та Вінницькому регіонах ПриватБанку