Електронна ідентифікація. Імплантований під шкіру тварини мікрочіп повинен відповідати стандарту SO11784, SO11785. Чіпування безболісне, безпечне та практикується протягом останніх 20 років в ЄС та інших країнах.
Документи. В ЄС можливо ввезти тварину лише або з Європейським ветеринарним паспортом (European pet passport), або Ветеринарним сертифікатом взірця ЄС (EU animal health certificate). Оскільки Україна не належить до ЄС, то документом для в’їзду тварини з України до ЄС є ветеринарний сертифікат взірця ЄС. Цей сертифікат (форма 1-вет) в Україні видається лише Державною службою ветеринарної медицини України не раніше ніж за 10 днів до в’їзду тварини в ЄС. Дійсність цього сертифікату вже після в’їзду до ЄС зберігається 4 місяці, або до закінчення дії вакцини проти сказу, залежно що настане швидше. Вказану довідку (форма 1-вет) на виїзді з України в зоні митного контролю обмінюють на Ветеринарний сертифікат взірця ЄС, складений англійською мовою, а для Німеччини – німецькою. Також при в’їзді до ЄС ви зобов’язані подати декларацію, що ви везете домашню тварину не з комерційною метою.
Щеплення та аналізи. До ветеринарного сертифікату, про який йшла мова вище, слід додати відомості про щеплення та аналізи, які проведені у строгій відповідності до Регламенту ЄС (576/2013) від 12.06.2013 р. щодо некомерційного переміщення домашніх тварин, а саме:Щеплення проти сказу. Щеплення повинне бути проведено тварині, яка до того вже була ідентифікована чіпом та досягла віку щонайменше 12 тижнів. Вакцина проти сказу повинна відповідати вимогам стандарту Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO) та вимогам, викладеним в Додатку III до Регламенту (EU) № 576/2013 до вакцин. Щеплення повинне бути зроблене не пізніше ніж за 4 місяці до часу в’їзду до ЄС. Важливо – щеплення визнається проведеним лише після чіпування!
Аналіз на антитіла. Через 30 днів після проведення щеплення проти сказу, але не раніше ніж за 3 місяці до дня в’їзду в ЄС слід зробити тест на антитіла до сказу. Тобто це означає, що щеплення повинне бути зроблене більш ніж за 4 місяці до в’їзду в ЄС. Важливо – тест на антитіла повинен бути проведений лише в акредитованій у ЄС лабораторії. В Україні таких лабораторій лише три: Державний НДІ лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, ТОВ «НеоВетЛаб Україна» та Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів (ДНКІБШМ), всі троє знаходяться у Києві..
Якщо ви в’їжджаєте до Фінляндії, Ірландії чи Мальти, то окрім зазначеного, якщо ви їдете з собакою, повинен бути введений препарат проти Альвеококу (Echinococcus multilocularis) в період від 1 до 5 діб до моменту в’їзду.
Де саме дозволено в’їзд. В’їжджати з України в ЄС з домашньою твариною чи тваринами дозволяється лише у спеціально визначених пунктах в’їзду до ЄС. Кожна країна-член ЄС визначає свій власний перелік пунктів пропуску із визначенням типу тварин, що дозволяється ввозити. Плануючи поїздку, слід обов’язково перевіряти дану інформацію.
Інше. Для того, щоб в’їхати до ЄС з домашньою твариною, треба спочатку, щоб її випустили з України. Інколи на виїзді з України можуть вимагати довідку про те, що тварина не представляє племінної цінності. Довідка може видаватися лише фахівцем-кінологом офіційно зареєстрованою кінологічної організацією. У випадку, якщо ви подорожуєте морським, залізничним, авіаційним чи автобусним транспортом, то тварина повинна бути у ліцензованому контейнері для транспортування тварини, який надійно замикається.