Як встановлювали та паплюжили пам’ятники Героям Небесної сотні на Черкащині

25 листопада 2017, 11:12

У Катеринополі працюють над створенням ескізу стели Героям Небесної сотні. Попри те, що в конкурсі на кращий ескіз участі ніхто не взяв, владці від ідеї не відмовилися і робоча група вже працює над розробкою макета, проектно-кошторисною документацією та пошуком фінансування. Із земельною ділянкою, де буде встановлено пам’ятний знак, уже визначилися, тож незабаром у райцентрі можна очікувати появи нового меморіалу. У планах – зробити біля нього, а також інших пам’ятників – сучасне підсвічування. Громадське телебачення: Черкаси вирішило згадати, як встановлювали та паплюжили пам’ятники Героям Небесної сотні на Черкащині.

Перший в Україні пам’ятник Героям Небесної сотні відкрили саме на Черкащині у квітні 2014 року у Холодному Яру, неподалік дуба Максима Залізняка. Пам’ятник створили скульптори Микола Теліженко та Юрко Олійник, а профінансували його підприємці.

Перший в Україні пам’ятник Героям Небесної сотні встановлено в Холодному яру. Фото Назара Обідзінського

До 20 лютого минулого року голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко розпорядився на всіх центральних площах міст в області встановити знаки Небесній сотні. Такі меморіали мали з’явитися на місці пам’ятників Леніну, які демонтували у зв’язку з декомунізацією.

До речі, на час набрання чинності Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україну та заборону пропаганди їхньої символіки» на території Черкаської області залишалися недемонтованими 23 пам’ятники Леніну. Як зазначає директор департаменту культури та зв’язків з громадськістю Черкаської ОДА Олександр Шабатін, усі пам’ятники Леніну в регіоні були демонтовані протягом 2014-2016 років.

Через майже три роки після Революції Гідності, за інформацією профільного департаменту, в області встановлено 18 пам’ятників, присвячених Героям Небесної сотні. Споруджені вони як за фінанси місцевих бюджетів, так і за кошти, зібрані волонтерами та громадами області.

Ламати – не будувати

Коли ейфорія «за пам’ятником Небесній сотні на кожній центральній площі» минула, пам’ятники з центральних площ почали потроху прибирати. У Черкасах пам’ятний хрест на честь Героїв Небесної сотні перенесли із Соборної площі міста на площу Слави перед Свято-Троїцьким собором. У Смілі подібного не допустили місцеві активісти.

«Залишився. Відстояли», – зазначає голова громадської організації «Територія гідності. Сміла» Анатолій Терещенко.

Та захищати меморіали доводиться не тільки від перенесення.

За даними Головного управління Національної поліції в Черкаській області, на території регіону були зареєстровані чотири події, пов’язані із пам’ятниками Героям Небесної сотні. Так, у січні 2015 року на пам’ятник Героям Небесної сотні по вулиці Гагаріна у Черкасах наїхав автомобіль, за кермом якого був водій напідпитку та ще й без документів. На нього наклали штраф. Зазначимо, що цей пам’ятник неодноразово обливали фарбою.

Пам’ятник по вулиці Гагаріна у Черкасах неодноразово обливали фарбою

Те саме спіткало і пам’ятник Героям Небесної сотні на розі вулиць Святотроїцької та Хрещатик у серпні 2016 року. Кримінальне провадження розпочали за статтею «хуліганство», однак пізніше його закрили.

У березні цьогоріч у Золотоноші з-під пам’ятника Героям Небесної сотні поцупили букет квітів. Справу кваліфіковано як дрібне викрадення майна.

У червні було пошкоджено пам’ятник Героям Небесної сотні по вулиці Хрещатик у Черкасах. Кримінальне провадження відкрили за фактом умисного пошкодження майна. Провадження наразі вже закрили.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору