В Ізраїлі розгорілися запеклі дебати через щорічний візит десятків тисяч ізраїльських ультраортодоксальних паломників на могилу хасидського рабина в Україні на єврейський Новий рік, пишуть ізраїльські ЗМІ. Занепокоєння викликала загроза поширення коронавірусу.
Про це пише BBC.
Влада Ізраїлю закликала утриматися від паломництва, хоча представники євреїв-хасидів стверджували, що його можна провести з дотриманням усіх обмежень у зв'язку з Covid-19.
Крапку в історії поставила Україна, закривши в'їзд для всіх іноземців майже до кінця вересня.
Керівник урядової групи з боротьби із коронавірусною пандемією Ізраїлю Роні Гамзу активно виступав проти паломництва.
Він стверджував, що масові зібрання в Умані, де розташована могила рабина Нахмана з Брацлава, створять серйозну загрозу національному здоров'ю і можуть призвести до ще одного карантину.
«Два тижні інтенсивних святкувань в серці міста Умань, де десятки тисяч людей відзначатимуть свято у натовпі, неодмінно призведуть до короткострокових та довгострокових наслідків як для місцевої спільноти в Умані та за її межами, так і для Ізраїлю», - написав Гамзу в листі президенту Володимиру Зеленському, повідомляє Times of Israel.
«Відповідальне рішення»
У середу 26 серпня український уряд вирішив закрити кордони для іноземців до 28 вересня, офіційно - через поширення коронавірусної інфекції.
Це фактично зробило паломництво неможливим. Святкування ізраїльського Нового року Рош га-Шана припадає на 19 та 20 вересня.
Гамзу схвально відгукнувся про рішення української влади. "Це відповідальне і правильне рішення, що захистить здоров'я тисяч людей в Ізраїлі та Україні", - цитує його ізраїльське "Армійське радіо".
Раніше, 25 серпня, офіс президента Зеленського заявив, що ухвалено рішення про "суттєве обмеження" паломництва хасидів до Умані на прохання прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу.
Офіс Нетаньягу швидко заявив, що він не просив обмежувати кількість паломників. Цю його заяву сприйняли як намагання заспокоїти ультраортодоксальні партії в урядовій коаліції.
Втім, раніше у спільній заяві з Зеленським він закликав утриматися паломників від поїздок цього року через побоювання у зв'язку з Covid-19.
Міністр охорони здоров'я Ізраїлю Йоель Едельштейн, член партії Нетаньягу "Лікуд", 26 серпня заявив, що "на жаль, національна відповідальність каже, що це не той рік, коли варто летіти до Умані, з усім розумінням до потреб та звичаїв людей".
Хто проти?
Прибічники ультраортодоксальних євреїв стверджували у ЗМІ, що паломництво, в якому раніше брали участь близько 30 тисяч ізраїльтян, можна провести безпечно, з дотриманням суворих обмежень і з тестами мандрівників на Covid-19.
Позиція урядового радника з коронавірусу Ронні Гамзу та його лист до Зеленського із закликом обмежити паломництво розгнівали депутатів з ультраортодоксальних партій.
Вони стверджували, що він перевищив свої повноваження і закликали до його звільнення, пише Times of Israel.
Депутат Кнесету Мікі Зоар заявив, що Гамзу порушує релігійну свободу і розкритикував його за те, що він намагається утримати ізраїльтян від подорожей до Умані, але при цьому не зміг стримати масові протести проти прем'єр-міністра, нібито побоюючись осуду ЗМІ.
Гамзу відкинув критику, звинувативши опонентів у потуранні своїм виборцям, і заявив, що політики не повинні ставити власну популярність вище за громадське здоров'я.
"Так, треба бути чутливим до будь-якої меншості, але не можна втрачати фокус проблеми. Щось є в цьому коронавірусі, що змушує багатьох людей втрачати розсудливість", - цитує Гамзу видання Jerusalem Post.
За Гамзу вступилися міністр охорони здоров'я та інші політики. Після заяви України про закриття кордонів за радника вступився і прем'єр-міністр Нетаньягу, закликавши політиків до співпраці з фахівцем.
Десятки тисяч євреїв-хасидів з Ізраїлю та інших країн щороку їдуть до Умані на єврейський Новий рік, щоб відвідати могилу рабина Нахмана, який заснував брацлавський хасидизм - одну з течій юдаїзму - наприкінці 18-го-на початку 19-го століття. Нахман помер у 1810 році.
Попри заклики до паломників скасувати подорож, як повідомляють ізраїльські ЗМІ, близько 2 тисяч вже здійснили поїздку. Інші також планували це зробити.
Ультраортодоксальні спільноти, де великі родини часто живуть у скупчених умовах, стали точками поширення коронавірусу в Ізраїлі.
У травні в країні подолали першу хвилю інфекції і зняли карантинні обмеження, але останнім часом там фіксують зростання випадків коронавірусу.
Цього тижня в Ізраїлі щоденно реєструють близько 2000 випадків щодня.
За даними МОЗ України від 22 серпня, Ізраїль входить до "червоної зони" як країна зі значним поширенням Covid-19.
Мандрівникам з таких країн потрібна обсервація або самоізоляція на 14 днів, з можливістю дострокового припинення за умови негативного ПЛР-тесту на коронавірус.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram