Як розвивався театральний гурток у Черкасах (фото)

25 серпня 2019, 14:02

Як розвивався театральний гурток на базі тютюнової фабрики в Черкасах

40 років тому, точніше – 1 серпня 1979-го, виробниче новосілля справили працівники уславленої тютюнової фабрики в Черкасах. При ній відкрився чудовий Будинок культури “Ювілейний”, відомий тепер як “імені Кулика”.

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі "Фейсбук" розповідає черкаський краєзнавець Борис Юхно. 

А його початкова назва пов’язана зі 100-літтям від початку переробки тютюну на підприємстві Зарицького, яке й стало базовим для черкаської тютюнової промисловості. Загалом у кращі добільшовицькі часи більших-менших тютюнових фабрик тут налічувалося аж чотири.

Щоправда, перша переробка і фасування табаку в “картузи” датована вереснем 1878 року, і з нагоди цьогорічного 140-ліття фабрики ще буде нагода сказати, але оскільки з осередком культури до вересня 1978-го не впоралися, то непомітно для обивателя дату на рік посунули.

Сам факт ювілею з капіталістичного минулого, звісно, не пошанували. Напротивагу нагадуванню, що 1905 року на підприємстві створили комітет РСДРП(б) – цю меморіальну дошку демонтували нещодавно у форматі декомунізації.

Як розвивався театральний гурток на базі тютюнової фабрики в Черкасах

“Вогнище культури у простих і виразних формах” збудували за проектом тодішнього головного архітектора Черкас Валерія Холковського. Зала на 500 місць, студії для занять художньою самодіяльністю, народна кіностудія, бібліотека – усе настільки продумане й функціональне, що без суттєвих перебудов функціонує й дотепер, хоча саме підприємство закрилося восени 2008 року.

Не слід вважати, що до “Ювілейного” черкаські тютюнники ходили в кіно, театр чи на концерти “на загальних підставах”. Ще з початку 1950-х при ЧТФ діяв найкращий у місті фабричний клуб, а його головною культурно-бойовою одиницею став театральний гурток. Як розповідав мені старий виробничник Леонід Корсунський, який працював на фабриці з 1958 року і до згортання потужностей, між дирекціями облмуздрамтеатру та фабрики діяла джентльменська угода: не давати найкасовіших вистав з української класики в один день.

Часто фабричний театр виїздив у райони, свідченням тому є відповідні публікації у “Черкаській правді”. Одна з таких датована 31 травня 1970 року.

Як розвивався театральний гурток на базі тютюнової фабрики в Черкасах

“Театральний колектив тютюнової фабрики – один з найстаріших у Черкасах. За роки існування він підготував десятки вистав. Серед них – “Комісар міліції” А. Данилова, “Сестри-розбійниці” Ф. Кіна, “Підступність і кохання” Ф. Шіллера, “Мартин Боруля” І. Тобілевича та інші.

Нині аматори сцени працюють над двома драматичними творами: ліричною драмою “Через багато років” В. Левідової та “Пам’ятник собі” С. Михалкова.

Артисти фабрики з успіхом виступили перед трудівниками підшефного колгоспу імені Суворова Чорнобаївського району та воїнами місцевого гарнізону. Вчора в клубі тютюнової фабрики відбувся вечір відпочинку для виборців. Театральний колектив показав виставу “Круглий стіл з гострими кутами” С. Михалкова і А. Нечаєва”.

Читайте такожЧеркащанам розповіли, якими були автобуси й зупинки 55 років тому.

Коментарі

Вгору