Інтернет рясніє дієтами про те, як схуднути за кілька тижнів на 5, 10 чи навіть 12 кг і мати гарний вигляд на святкуванні Нового року, проте більшість із них не лише фейкові, але й можуть бути шкідливими для вашого здоров’я. Якщо неправильно «сідати», чи «виходити» з дієти, можна зіпсувати нормальний процес травлення, а в разі невідповідності режиму харчування і різкого повернення до нормального режиму, людина може нашкодити метаболізму.
Лікар-дієтолог , спеціаліст із анти-ейдж харчування клініки "Самойлекно" Каріна Дейнеко порадила черкащанкам, як правильно обмежувати себе в певних продуктах і розповіла про одну з найпопулярніших дієт сьогодення.
Що швидше втратиш, то більше набереш
Каріна Дейнеко говорить, що не варто вірити експрес-дієтам, які обіцяють швидке схуднення на п’ять і більше кілограмів за тиждень. Річ у тім, якщо вага людини не перевищує 100 кг, то втрата п’яти за тиждень відбуватиметься за рахунок м’язів і води, а не жиру. Також варто розуміти, що коли відбувається швидка втрата ваги, то з організмом людини трапляються такий феномен, який в дієтологоії називають ефектом «йо-йо». Він проявляється, коли людина швидко втрачає вагу, а потім знову її набирає. Для цього не треба навіть дуже порушувати режим дієти, варто лише замінити кілька продуктів. Щоб зрозуміти, чи фейкова та експрес дієта, яку ви знайшли на просторах інтернету, варто спочатку подивитися, хто є автором статті. Вірити написаному можна лише в тому випадку, коли про дієти пише лікар.
- Коли до нас приходять балерини чи публічні люди, яким треба швидко схуднути за короткий час, ми використовуємо різні техніки й намагаємося знизити масу тіла за рахунок жиру. Часто використовуємо розвантажувальні дні, але обов’язково на фоні правильного збалансованого харчування, – каже лікар-дієтолог.
Натомість черкаський психолог Інна Лук’янець говорить, що будь-яке екстрене схуднення лише шкодить жіночому організму й не варте таких зусиль.
- Я прихильниця того, щоб все робити поступово, еволюційним шляхом, так би мовити, і худнути також варто помірковано. Тим паче, зазвичай, бажання схуднути - це більш психологічний момент: бажання жінки повернутися в ту ситуацію, період життя (і вагою, і зовнішністю), де їй було комфортно, чи сталися якісь важливі емоційні події. І це вже своєрідний обман, ілюзія, бо минуле не повернеться, а нові чи схожі за інтенсивністю емоції потрібно створювати тут і тепер, - говорить психолог.
Також психологиня вважає, що, коли жінка все зважила й таки налаштувалася на екстрене схуднення, то варто пам'ятати, що думки про їжу і заборонені продукти будуть переслідувати постійно. Тому, варто відразу вигадати собі додаткову активність: спілкування, цікаві заняття тощо, які відволікатимуть від думок про шкідливу їжу.
- Доцільно також оточити себе на цей період людьми, які мають схоже ставлення до їжі, щоб уникнути зайвих провокацій. Можливо, на цей період варто трохи обмежити спілкування з тими, хто надміру захоплюється цукерками, солодощами тощо, - додала Інна Лук’янець.
Як правильно почати екстрене схуднення?
По-перше, не можна голодувати. Каріна Дейнеко стверджує, що кожне голодування призведе до різкого збільшення ваги. Усі вуглеводи (каші, фрукти) краще вживати в першій половині дня або ж взагалі відмовитися від фруктів. Також варто пам'ятати про збільшення об'єму води і прибрати з раціону перекуси. Краще розділити прийоми їжі на три/п'ять рівних частин, щоб між ними були "чисті" проміжки часу. До того ж між основними прийомами їжі треба вживати воду.
По-друге, варто переглянути свій раціон. На сніданок можна їсти каші або яйця з овочами. На обід варто вживати важкі білки, тобто м'ясо птахів, або червоне м'ясо, чи рибу із салатом. Вечеря має бути супер-легкою. Можна вживати зелені овочі, до того ж вони допомагають вивести зайву рідину з організму, а червоні та коренеплоди навпаки – її затримують. На вечерю овочі можна поєднувати із легкими білками, тобто морепродуктами, яйцями тощо. Також варто вживати жири, які містяться в авокадо, кедрових горіхах та маслах. Важливо, щоб порції не перевищували 300 г для жінок і 350-400 г для чоловіків.
Таке харчування потрібно чергувати з одним або двома розвантажувальними днями на тиждень, які треба обирати індивідуально.
Для швидкого схуднення варто обирати білково-вуглеводне харчування. Тобто робити шість прийомів їжі, але порції повинні містити лише два продукти. Один із них – вуглевод – інший білок. Важливо із вуглеводних продуктів обирати ті, які добре виводять воду (ківі, грейпфрут, памело), їх треба чергувати із легкими білками, тобто, несолодкі кефіри та йогурти із нормальною жирністю (200-300 г за один прийом), яйця.
Розвантажувальний день: на початку години – грейпфрут, через дві години – два білка яйця, потім – знову грейпфрут, а через дві години – знову два білка. За допомогою чергування білка й вуглеводу людина робить шість прийомів їжі. Як правило, таке чергування дає миттєвий результат його використовували у спортивній медицині перед змаганнями, щоб вивести зайву вагу і дати хорошу мобілізацію жировим тканинам спортсмена.
На такій дієті краще сидіти не більше, ніж два тижні. А повертатися до нормального харчування варто поступово. Наприклад, до другого сніданку можна додати фрукти, на обід вживати супи та борщі й урізноманітнити овочі під час вечері.
Для того, щоб підготувати свій організм до того стресу, який називають дієтою, варто проконсультуватися з лікарем, прибрати солодке з раціону, скорегувати розмір порцій та їхні складники. Також потрібно перестати вживати молочні продукти, якщо це не розвантажувальні дні. Річ у тім, що йогурти, сирки тощо затримують воду в організмі.
Звісно ж, якщо людина має на меті швидко позбутися кількох кілограмів перед новорічними святами, то важливо не набрати їх за новорічним, або різдвяним столом. Адже організм, який адаптований до легкої їжі і маленьких порцій, може не впоратися із такою кількістю смаколиків.
ТОП-5 помилок, яких припускаються жінки, коли сідають на дієту
- Вони не враховують особливості свого організму.
- Багато жінок хочуть миттєвого результату й надто себе обмежують, або неправильно починають і закінчують дієту, що призводить до ефекту «йо-йо».
- Занадто знижують калорійність їжі й це порушує метаболізм. Організм просто адаптується і менше витрачає калорій, ніж повинен.
- Довге сидіння на жорстких дієтах спричиняє дефіцит багатьох елементів, які важливі для жіночого організму. Наприклад, різноманітні дієти на фруктах ніякого результату не дають, адже в них міститься фруктоза та глюкоза. Якщо вживати їх більше ніж 300-400 грам на день, то вага може навпаки збільшуватися.
- Через «сидіння» на високобілкових дієтах, коли людина багато вживає червоного м’яса, курки і все це запиває кефіром, можуть виникати набряки, негативний вплив на гормональну систему.
Лікар-дієтолог вкотре радить під час вибору дієти звернутися до лікаря і не зловживати різними обмеженнями в харчуванні.
Чи варто сідати на Кето-дієту?
Однією із найефективіших і в той же час небезпечних дієт сьогодення вважають кето-дієту, за неї навіть дали Нобелівську премію, що ні за яку іншу не отримували.
- Проте важливо дуже обережно її починати. Це обов’язково робиться під наглядом лікарів і після повного обстеження всіх обмінних процесів, - застерігає Каріна Дейнеко.
Також лікарка зазначає, що класична Кето – це раціон, що складається із 70% жирів, 10% білка 5% вуглеводів. Дієта дуже ефективна, вона дозволяє вивести організм на новий рівень. До того ж її кілька десятків років тому використовували в дитячій психіатрії.
- Людина, яка наважилася випробувати Кето-дієту постійно повинна перебувати під наглядом лікарів. Річ у тім, коли починається процес кетосу, то можуть з’являтися запори, запах ацетону з рота, тривожне самопочуття, недостатність вітамінів, обезводнення, втрата мінералів тощо. Тобто, ця дієта дуже ефективна серед експрес-методів швидкого схуднення, але вона можлива лише за умови постійного нагляду спеціалістів, - підсумувала Каріна Дейнеко.
Підготувала Олена Тютенко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram